Zamknij
Wiedza PR - Marka

Dolny Śląsk, Duszniki Zdrój - nowa marka na polskim rynku turystycznym

Grzegorz Borkowski, 2013-03-25 00:39:51

W świecie zdominowanym przez marki poszczególne rejony Polski zrozumiały, że muszą wykreować swoją unikalną osobowość, aby przetrwać na rynku turystycznym. Tendencja ta ewoluuje dynamicznie od 2004 roku, za przyczyną polityki prowadzonej przez Unię Europejską.

Parlament Europejski intensywnie promuje regionalność, zrównując jej wartość z państwowością. Działania i akcje rozwijane kiedyś wyłącznie w makro skali schodzą o poziom niżej, angażując mniejsze obszary terytorialne. Europa krajów zaczyna być widziana na równi z Europą unikalnych regionów w danym państwie. Polityka ta, a może raczej genialny chwyt marketingowy, dotarł już do świadomości administracyjnych zarządców naszych województw. W ciągu ostatnich 2 lat mogliśmy obserwować mniej lub bardziej udane kampanie reklamowe promujące poszczególne części Europy. Trend obecny na zachodzie naszego kontynentu od długiego czasu dotarł także do Polski. W marcu 2012 do promujących się regionów dołączył  Dolny Śląsk z kampanią „Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia”.

Kreowanie marki w turystyce to przede wszystkim uświadomienie odbiorcy unikalności danego terenu. Podkreślenie niepowtarzalnych cech, których nie posiada żadne inne miejsce. Dolny Śląsk zainwestował w kilkuczęściową ”tajemniczą” kampanię zaprezentowaną na licznych portalach internetowych, bilbordach oraz w największych polskich stacjach telewizyjnych i prestiżowych kanałach zagranicznych, takich jak: National Geographic, Discovery Channel oraz BBC Knowledge.

Sanktuarium w Krzeszowie, Stawy Milickie, Osówka, zamek Książ i Ostrów Tumski to miejsca z pozoru całkowicie różne. Mają jednak jedną wspólną cechę: każde z nich jest na swój sposób tajemnicze. Wokół tajemniczości właśnie zbudowano zainaugurowaną dziś kampanię promocyjną „Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia”. Jej celem jest budowanie rozpoznawalności i identyfikacji marki Dolnego Śląska jako województwa atrakcyjnego turystycznie, o niezwykłej i nie do końca odkrytej historii.

Kampanie zainicjowane przez województwa stały się inspiracją i pomocą dla mniejszych administracyjnie części Polski. W ślad za nimi poszły gminy oraz miasta. Te ostatnie od zawsze wiedziały, że promować się trzeba. Brakowało jedynie odpowiedzi na pytanie jak to robić dobrze i skutecznie. Ton nadany przez ogólnopolskie i międzynarodowe kampanie województw jest podchwytywany przez mieszczące się na ich terenie gminy i miasta, które szukają swoich cech unikalnych. Najważniejsza w tym wypadku jest niepowtarzalność i odróżnianie się od reszty. Nie chodzi bowiem o stworzenie kolejnego miasta zdrojowego, zabytkowego czy biznesowego, ale o wyznaczenie nowego unikalnego wizerunku.

Jednym z miast, które swoją wyjątkowość skrzętnie ukrywało, lub po prostu nie potrafiło jej wydobyć, były Duszniki Zdrój. Włodarze tego niewielkiego miasta postanowili zainwestować w promocję. Posłużyć miała do tego strategia i nowym systemem identyfikacji wizualnej miasta. W tym celu sięgnęli po pomoc wyspecjalizowanej firmy. Współpraca wrocławskiej agencji Morris Marlowe z Urzędem Miejskim Dusznik polegała na wykreowaniu brandu miasta i stworzeniu unikalnego obrazu tej pięknej miejscowości. Do tej pory Duszniki, podobnie jak Kudowa, Polanica czy Jedlina Zdrój, skupiały się na wizerunku miejscowości uzdrowiskowo-leczniczej. Kojarzyły się więc z NFZ-owską spuścizną postkomunistycznych sanatoriów, chorowanych ludzi i klimatu lat 70. Przed zespołem strategicznym Morris Marlowe stało więc trudne zadanie.

Określenie i konsekwentne stosowanie spójnych zasad identyfikacyjnych, zarówno na płaszczyźnie tekstowej jak i w warstwie wizualnej marki, pozwala tworzyć  jednorodny wizerunek. Dzięki temu mamy pewność, że obraz brandu odbierany przez publiczność jest wyróżniający i tożsamy z osobowością marki. Brand design transportuje tożsamość i osobowość organizacji, ale nie tworzy ich samodzielnie – design organizacji jest w tym wypadku formą, a nie treścią, którą stanowią założenia komunikacyjne marki. Logo, aby spełniać swoją funkcję, musi być stosowane według ściśle zdefiniowanych zasad. Dzięki temu w pełni wykorzystujemy potencjał znaku.

zobacz zdjęcia

Strona 1 z 2 1 2 »

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Grzegorz Borkowski

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...