Zamknij
Wiedza PR - SEO/SEM

E-marketing lokalnie – jak dotrzeć do klienta w pobliżu Twojej firmy?

Magdalena Łęgosz, 2011-06-19 18:16:16

Wyszukiwarka Google nadal pozostaje kluczowym narzędziem przy wyszukiwaniu informacji o lokalnych biznesach. Jednak coraz bardziej wymagającym użytkownikom internetu nie wystarczą już proste wiadomości o firmie, czy usłudze. Internauci, tak jak konsumenci w świecie rzeczywistym, najchętniej wybierają te produkty i miejsca, które zostały im polecone, także przez tych wirtualnych „przyjaciół”.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Harris Interactive, amerykańscy konsumenci szukając informacji na temat lokalnych firm czy restauracji najczęściej sięgają po wyszukiwarkę Google. Co więcej, wyprzedza ona o 13 punktów procentowych yellow pages online oraz media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Nic dziwnego, ponieważ Google coraz więcej wysiłków wkłada w reklamę lokalną i rozwijania możliwości reklamowych dla małych, miejscowych przedsiębiorców.

Google „bije na głowę” Facebook

Firma BrightLocal przeprowadziła badania, z których wynika, że 43% użytkowników internetu przynajmniej raz w miesiącu korzysta z wyszukiwarki Google, aby zdobyć informacje na temat lokalnych usług.

E-marketing lokalnie – jak dotrzeć do klienta w pobliżu Twojej firmy?

Źródło eMarketer, maj 2011

Z tym wynikiem narzędzia Google uplasowały się znacznie powyżej Facebook, z którego informację czerpie jedynie 12% klientów korzystających później z danej usługi czy kupujących dany produkt. Powyższe dane potwierdzają znaczenie Google dla lokalnych firm.

- Dwa najskuteczniejsze źródła zwiększające ruch na stronach internetowych lokalnych biznesów to Miejsca Google (Google Places) oraz tradycyjna wyszukiwarka Google – mówi Piotr Krawiec, ekspert od e-marketingu, na co dzień zarządzający agencją marketingową Praktycy.com. Obecnie w Stanach Zjednoczonych wydatki na reklamę w wyszukiwarkach stanowią blisko połowę wszystkich funduszy przeznaczonych na reklamę w Internecie. W Polsce udział ten wynosi 30 % i dynamicznie rośnie.

Polacy też korzystają z Google

- Obecnie ok. 96% wyszukiwanych informacji w Polsce odbywa się przy pomocy wyszukiwarki Google. Według ostatnich badań User View Wave, dla ponad 90% badanych internautów źródłem wiadomości o miejscowych usługach i biznesie są lokalne media online i wyszukiwarki internetowe - mówi Piotr Krawiec z Praktycy.com.

Z opublikowanych przez Google danych globalnych wynika, że 20% wszystkich zapytań dotyczy właśnie firm lokalnych. Ponadto, odkąd Google uruchomił w Polsce usługę Miejsca Google (wcześniej znaną pod nazwą Centrum Firm Lokalnych) stało się jasne, że rynek baz teleadresowych w Polsce (tzw. Yellow Pages) zyskał potężnego gracza, który szybko zmienił jego oblicze.

Około trzy lata po uruchomieniu tej usługi przez Google, w styczniu 2011, liczba miesięcznych odwiedzin serwisów typu Yellow Pages w Polsce wyglądała następująco:

  • mapy Google – 5,4 mln użytkowników*;
  • ZUMI – 4,3 mln użytkowników*;
  • Targeo – 1,2 mln użytkowników.*

Liczby te zapewne wkrótce zmienią się jeszcze na korzyść Google. Niedawno, Google otworzył w Polsce API usługi Miejsca (Google Places). API Miejsc pozwala uzyskać zewnętrznym aplikacjom dostęp do informacji o 50 milionach miejsc - restauracji, barów czy innych lokali oraz do kilku nowych funkcji.

Najwięcej badanych przez TMP i comScore (26%) na początku poszukuje adresu, później (21%) wskazówek jak dojechać do firmy. 14% wyszukuje numery telefonów do firm, 8% na początku zapoznaje się z ofertą firmy. Respondenci zwracali także uwagę na godziny otwarcia przedsiębiorstwa.

Rekomendacje przyjaciół nadal ważne

- Mimo tak dużego zaufania do Google, większość konsumentów nadal najbardziej polega na rekomendacjach znajomych. – mówi Piotr Krawiec z Praktycy.com. - Dla 91% badanych (według JC Williams Group) na decyzje dotyczące zakupu, w największym stopniu wpływają opinie innych osób, a aż 70% respondentów (według Nielsen) szuka takich rekomendacji w Internecie. 87% badanych deklaruje, że bardziej ufa rekomendacjom znajomych niż informacjom od producenta. Podobną sytuację obserwujemy w naszym kraju, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są znajomi, w tym znajomi z sieci. – dodaje szef Praktycy.com.

Trzy czwarte Polaków wierzy w informacje znalezione online wynika z badań European Trusted Brands, w skali europejskiej zaufanie do Internetu ma 49 procent osób. Co ta informacja oznacza dla lokalnych przedsiębiorców? Większość decyzji zakupowych rodzi się jeszcze przed przyjściem do sklepu, a dużą rolę w ich podejmowaniu odgrywa właśnie Internet. Dlatego narzędzia wykorzystywane w kampaniach online powinny być trampoliną i wzmocnieniem wszelkich działań prowadzonych offline.

* źródło: Megapanel styczeń 2011. Zdjęcie: Marek Kosmal / photoxpress.com.

zobacz zdjęcia

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Magdalena Łęgosz

Była współpracowniczka TVN24, realizująca zamówienia dla TVN 24 i "Faktów" TVN. Od ośmiu miesięcy zatrudniona we wrocławskiej agencji Praktycy.com na stanowsku Senior Account Executive.

Ostatnie artykuły tego autoraContent marketing w mediach społecznościowych

69% marketingowców przyznaje, że stworzenie atrakcyjnych treści (informacje, video, zdjęcia, podcasty, etc.) stanowi dla nich największe ...

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...