Zamknij
Wiedza PR - SEO/SEM

E-marketing lokalnie – jak dotrzeć do klienta w pobliżu Twojej firmy?

Magdalena Łęgosz, 2011-06-19 18:16:16

Wyszukiwarka Google nadal pozostaje kluczowym narzędziem przy wyszukiwaniu informacji o lokalnych biznesach. Jednak coraz bardziej wymagającym użytkownikom internetu nie wystarczą już proste wiadomości o firmie, czy usłudze. Internauci, tak jak konsumenci w świecie rzeczywistym, najchętniej wybierają te produkty i miejsca, które zostały im polecone, także przez tych wirtualnych „przyjaciół”.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Harris Interactive, amerykańscy konsumenci szukając informacji na temat lokalnych firm czy restauracji najczęściej sięgają po wyszukiwarkę Google. Co więcej, wyprzedza ona o 13 punktów procentowych yellow pages online oraz media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Nic dziwnego, ponieważ Google coraz więcej wysiłków wkłada w reklamę lokalną i rozwijania możliwości reklamowych dla małych, miejscowych przedsiębiorców.

Google „bije na głowę” Facebook

Firma BrightLocal przeprowadziła badania, z których wynika, że 43% użytkowników internetu przynajmniej raz w miesiącu korzysta z wyszukiwarki Google, aby zdobyć informacje na temat lokalnych usług.

E-marketing lokalnie – jak dotrzeć do klienta w pobliżu Twojej firmy?

Źródło eMarketer, maj 2011

Z tym wynikiem narzędzia Google uplasowały się znacznie powyżej Facebook, z którego informację czerpie jedynie 12% klientów korzystających później z danej usługi czy kupujących dany produkt. Powyższe dane potwierdzają znaczenie Google dla lokalnych firm.

- Dwa najskuteczniejsze źródła zwiększające ruch na stronach internetowych lokalnych biznesów to Miejsca Google (Google Places) oraz tradycyjna wyszukiwarka Google – mówi Piotr Krawiec, ekspert od e-marketingu, na co dzień zarządzający agencją marketingową Praktycy.com. Obecnie w Stanach Zjednoczonych wydatki na reklamę w wyszukiwarkach stanowią blisko połowę wszystkich funduszy przeznaczonych na reklamę w Internecie. W Polsce udział ten wynosi 30 % i dynamicznie rośnie.

Polacy też korzystają z Google

- Obecnie ok. 96% wyszukiwanych informacji w Polsce odbywa się przy pomocy wyszukiwarki Google. Według ostatnich badań User View Wave, dla ponad 90% badanych internautów źródłem wiadomości o miejscowych usługach i biznesie są lokalne media online i wyszukiwarki internetowe - mówi Piotr Krawiec z Praktycy.com.

Z opublikowanych przez Google danych globalnych wynika, że 20% wszystkich zapytań dotyczy właśnie firm lokalnych. Ponadto, odkąd Google uruchomił w Polsce usługę Miejsca Google (wcześniej znaną pod nazwą Centrum Firm Lokalnych) stało się jasne, że rynek baz teleadresowych w Polsce (tzw. Yellow Pages) zyskał potężnego gracza, który szybko zmienił jego oblicze.

Około trzy lata po uruchomieniu tej usługi przez Google, w styczniu 2011, liczba miesięcznych odwiedzin serwisów typu Yellow Pages w Polsce wyglądała następująco:

  • mapy Google – 5,4 mln użytkowników*;
  • ZUMI – 4,3 mln użytkowników*;
  • Targeo – 1,2 mln użytkowników.*

Liczby te zapewne wkrótce zmienią się jeszcze na korzyść Google. Niedawno, Google otworzył w Polsce API usługi Miejsca (Google Places). API Miejsc pozwala uzyskać zewnętrznym aplikacjom dostęp do informacji o 50 milionach miejsc - restauracji, barów czy innych lokali oraz do kilku nowych funkcji.

Najwięcej badanych przez TMP i comScore (26%) na początku poszukuje adresu, później (21%) wskazówek jak dojechać do firmy. 14% wyszukuje numery telefonów do firm, 8% na początku zapoznaje się z ofertą firmy. Respondenci zwracali także uwagę na godziny otwarcia przedsiębiorstwa.

Rekomendacje przyjaciół nadal ważne

- Mimo tak dużego zaufania do Google, większość konsumentów nadal najbardziej polega na rekomendacjach znajomych. – mówi Piotr Krawiec z Praktycy.com. - Dla 91% badanych (według JC Williams Group) na decyzje dotyczące zakupu, w największym stopniu wpływają opinie innych osób, a aż 70% respondentów (według Nielsen) szuka takich rekomendacji w Internecie. 87% badanych deklaruje, że bardziej ufa rekomendacjom znajomych niż informacjom od producenta. Podobną sytuację obserwujemy w naszym kraju, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są znajomi, w tym znajomi z sieci. – dodaje szef Praktycy.com.

Trzy czwarte Polaków wierzy w informacje znalezione online wynika z badań European Trusted Brands, w skali europejskiej zaufanie do Internetu ma 49 procent osób. Co ta informacja oznacza dla lokalnych przedsiębiorców? Większość decyzji zakupowych rodzi się jeszcze przed przyjściem do sklepu, a dużą rolę w ich podejmowaniu odgrywa właśnie Internet. Dlatego narzędzia wykorzystywane w kampaniach online powinny być trampoliną i wzmocnieniem wszelkich działań prowadzonych offline.

* źródło: Megapanel styczeń 2011. Zdjęcie: Marek Kosmal / photoxpress.com.

zobacz zdjęcia

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Magdalena Łęgosz

Była współpracowniczka TVN24, realizująca zamówienia dla TVN 24 i "Faktów" TVN. Od ośmiu miesięcy zatrudniona we wrocławskiej agencji Praktycy.com na stanowsku Senior Account Executive.

Ostatnie artykuły tego autoraContent marketing w mediach społecznościowych

69% marketingowców przyznaje, że stworzenie atrakcyjnych treści (informacje, video, zdjęcia, podcasty, etc.) stanowi dla nich największe ...

Patricia Kazadi twarzą AVON Mark

Patricia Kazadi – osobowość telewizyjna, piosenkarka i aktorka została ambasadorką nowej linii kosmetyków do makijażu – ...

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Od stycznia bieżącego roku agencja interaktywna Mint Media kompleksowo obsługuje profil marki na Facebooku. 

Jestem lekko… no właśnie jaka? Rusza wyjątkowa akcja marki Żywiec Zdrój

Kobiecy nastrój bywa zmienny a natura przewrotna. Raz jesteśmy pełne energii do działania, a już za ...