Zamknij
Social Media

 

M jak Mobile

Facebook Buzz

WWW Review

Hanka Mostowiak nie odeszła w niebyt

10Listopad2011

Autor: Aneta Pawłowska, Tagi: Hanka Mostowiak, Małgorzata Kożuchowska

Internet, a żeby nie zabrzmiało to bardzo megalomańsko, to przynajmniej jego polska część, od kilku dni silnie eksploatuje motyw śmierci Hanki Mostowiak. Serwisy plotkarskie już dawno szczegółowo przeanalizowały motywację Małgorzaty Kożuchowskiej w związku z rezygnacją z roli matki i żony we flagowym tasiemcu TVP 2.

Śmierć Hanki poruszyła nie tylko Pudelka i inne portale informacyjne z tego kręgu tematycznego, ale również PRESS, dziennik Fakt, Deser.pl, do którego odsyła strona główna Gazety.pl. Nie pozostały obojętne Demotywatory, Facebook odpowiedział już w weekend fanpagem, gdzie pojawiły się linki do YouTube. Memy i virale przesyłane są przez portale społecznościowe, komunikatory i maile. Temat wzmiankowany był w TOK FM i roztrząsany w ESCE ROCK – w końcu jedenaście lat z Hanką nie przeszło bez echa, na ekranie mogliśmy oglądać jej wewnętrzną i zewnętrzną przemianę. Wojewódzki pytał w „Porannym WF” czy istnieje życie po życiu i Hanka po Hance.

Skąd to szaleństwo się bierze? Produkuje je dziesięciomilionowa widownia „M jak Miłość” czy Internetowi prześmiewcy? Wnioski nasuwają się same. Memy powstające na podłożu bieżącej, rodzimej telewizyjnej popkultury charakteryzują się swoistą intertekstualnością – są tu odniesienia do „Tańca z gwiazdami” i do wypowiedzi Baracka Obamy – przecież w takiej sytuacji, jak sugerują Demotywatory – „wszyscy jesteśmy Mostowiakami”.

Z tego się śmiejemy, to sobie przesyłamy. Śmierć ma tutaj wizerunek prawie oswojony, nie jest straszna, jest tematem, z którego wyciska się łzy śmiechu i szydercze uśmiechy. Mimo, że jest to śmierć serialowa, prosto z ekranu, nieco wydumana i absurdalna – vide: „mordercze kartony”, to jednak nie wzbudziła w mediach społecznościowych grozy, ale dała impuls do puszczania oka do użytkownika serwisów komentujących rzeczywistość. Na oklaski z pewnością zasługuje kreatywność w niektórych przypadkach.

Niebezpiecznie jednak ten spacer przez „kreatywną szyderę” skręca w stronę wulgarności i przekraczania granic dobrego smaku – zwłaszcza wśród komentujących, którzy również w tym przypadku czują się uprawnieni do głoszenia jedynych, słusznych prawd. Jeszcze niejedna serialowa śmierć wstrząśnie Internetem, ale teraz rządzi Hanka, bo takie prawo mema – najpierw nawiązuje do czegoś aktualnego, interesuje wszystkich, a później zostaje w odmętach sieci, żeby wypłynąć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego Hanka Mostowiak z pewnością nie odeszła w popkulturowy niebyt.

Zobacz crash test auta, którym jechała Hanka Mostowiak.


stały link | blip |

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Aneta Pawłowska

Patricia Kazadi twarzą AVON Mark

Patricia Kazadi – osobowość telewizyjna, piosenkarka i aktorka została ambasadorką nowej linii kosmetyków do makijażu – ...

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Od stycznia bieżącego roku agencja interaktywna Mint Media kompleksowo obsługuje profil marki na Facebooku. 

Jestem lekko… no właśnie jaka? Rusza wyjątkowa akcja marki Żywiec Zdrój

Kobiecy nastrój bywa zmienny a natura przewrotna. Raz jesteśmy pełne energii do działania, a już za ...

Zamiast kreowania siebie możemy kreować relacje, bo jak ktoś zbuduje sympatyczną relację jest postrzegany jako sympatyczny - Piotr Tymochowicz