Zamknij
Wiedza PR - PR w polityce

Ile powinni zarabiać politycy?

Witold Sokołowski, 2014-11-25 11:55:01

1 grudnia 2014 roku Donald Tusk obejmie funkcję przewodniczącego RE Unii Europejskiej. Jako premier Polski zarabiał około 20 tysięcy złotych brutto. Jak na standardy europejskie czy światowe nie jest to wysoka pensja. Wysokość jego wynagrodzenia po objęciu stanowiska w Radzie Europejskiej będzie zależała od jej budżetu. Wiadomo jednak, że będzie oscylować w granicach 300 tysięcy euro rocznie – tyle zarabiał Herman Van Rompuy, poprzedni przewodniczący. Zatem były premier może dostać 100 tysięcy złotych miesięcznie.

Polski poseł zarabia średnio trzy razy tyle ile wynosi średnia krajowa. Dodatkowo korzysta z wielu przywilejów: samochody, podróże, apartamenty służbowe i najważniejsze – immunitet. Oczywiście im wyższe stanowisko, tym wyższa pensja i więcej świadczeń. To wszystko sprawia, że polityka może zainteresować wiele osób, niekoniecznie z dobrych pobudek. Ile powinni zarabiać politycy? Aby rozwiązać ten odwieczny konflikt, spójrzmy na założenia, jakie stoją za jedną i drugą opcją: za odebraniem wynagrodzeń i za dużymi pieniędzmi dla polityków.

Polityka jako organizacja non-profit

Większość osób uważa, że politycy powinni działać z powołania. Przyświecać im powinna misja służby społecznej. Nie chcemy, aby kierowali się tylko pobudkami finansowymi. Powinni działać dla dobra Polski, a nie dla pieniędzy. Powinni kierować się motywacjami altruistycznymi, a nie egoistycznymi. Tak przynajmniej to sobie wyobrażamy – dodaje Piotr Michalak, ekspert biznesu. Uważa się, że zlikwidowanie wynagrodzeń dla polityków, sprawiłoby, że rządziliby nami ludzie z powołania. Politycy działaliby nie dla korzyści finansowych, lecz dla prestiżu i poczucia misji społecznej. Nie zapominajmy jednak o władzy, którą zapewnia stanowisko polityka. Skoro politycy nie otrzymywaliby świadczeń finansowych, musieliby zapewnić sobie wpływy z własnej działalności gospodarczej. Gdyby rządzili państwem tylko biznesmeni, wszystkie działania byłyby podporządkowane pod ich biznes, a więc maksymalizowaliby korzyści dla własnych firm i branż.

Zarabianie na polityce

Podstawą wysokich pensji polityków jest przekonanie, że politycy powinni mieć zaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa finansowanego. To daje pewność, że nie będą szukać funduszy z innych źródeł i będą mogli skupić się na swoich zadaniach – mówi Piotr Michalak. Wysokie pensje w założeniu chronią więc przed korupcją i przekupstwem. Polityk, który ma odpowiednie zabezpieczenie finansowe, może działać w służbie społecznej wyłącznie z potrzeb samorealizacji i poczucia misji. Ale czy potwierdza się to w praktyce? Bardzo łatwo podważyć jeden i drugi argument: rzekomego działania z powołania, jak i braku korupcji w przypadku dużych wynagrodzeń. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której do sejmu przychodzi osoba finansowana ze źródeł zewnętrznych w celach lobbingowych. Osoba chciwa zaś, zaangażuje się w politykę, aby zarabiać na korupcji. A tego przecież chcieliśmy uniknąć – tłumaczy Piotr Michalak.

Większe zarobki to większe zaufanie?

Odrzuciliśmy zatem argument o minimalnych lub zerowych pensjach, ponieważ politycy szukaliby źródeł finansowania z zewnątrz. Wysokie pensje z kolei mogą kusić chciwych ludzi, którzy angażowaliby się w korupcję. Okazuje się więc, że pieniądze nie mają prawie żadnego znaczenia. Od poziomu pensji nie zależy, czy polityk będzie działał z poczucia służby i dla dobra ludzi, czy dla własnego zysku. Istota problemu leży zupełnie gdzie indziej. Powinniśmy przede wszystkim zawierzać osobom działającym z poczucia powołania i misji. Nie gwarantuje to jeszcze, że ich ideologia jest skuteczna i dobra. Jednak wybierając taką osobę, mamy pewność, że nie będzie podatna na korupcję. Pozostaje pytanie, jak wybrać odpowiednią osobę?

Odpowiedzią mogłoby być podobne rozwiązanie, jakie dziś ogranicza kandydatów na prezydenta RP: muszą oni mieć odpowiedni wiek. Dlaczego zatem członkowie sejmu nie mieliby być ograniczeni wiekiem powyżej 60, a może nawet 70 lat? 70-latek nie potrzebuje już zarabiać na willę z basenem i wakacje zagraniczne. Częściej myśli on o przyszłości swojego kraju i swoich wnuków. Taki wiek jeszcze nie gwarantuje, ale zwiększa prawdopodobieństwo mniejszych ambicji osobistych, a większej dbałości o dobro wspólne narodu – twierdzi Piotr Michalak. Innym rozwiązaniem może być test psychologiczny. Kandydaci do sejmu byliby badani pod względem podejścia do zawodu i sprawdzani, czy kierują się altruizmem czy egoizmem.

Niezależnie od tego, czy damy politykom duże czy małe wynagrodzenia, warto przyjąć profesjonalny sposób zarządzania politykami. Podobnie jak to ma miejsce w sektorze prywatnym. W takim wypadku należałoby zastosować rygorystyczną rekrutację i selekcję wstępną, w tym oczywiście, tak jak w biznesie – test wartości etycznych. Skuteczne firmy prowadzą wieloetapowy proces rekrutacji. To wystarcza, aby zorientować się i ocenić, jakimi wartościami kieruje się kandydat. Należy badać efekty działalności i skuteczność polityków, a następnie rozliczać ich z efektów pracy – zupełnie jak w biznesie – dodaje Piotr Michalak.

Na zdjęciu: Piotr Michalak.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Witold Sokołowski

Z wykształcenia anglista, z zamiłowania internauta. Absolwent Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawca kilku serwisów internetowych, m.in. Epr.pl, Camido.pl, Sportowa.tv.

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...