Zamknij
Prosto z rynku - CSR info

Kampania Listy dla Ziemi w sprawie trującego powietrza

Witold Sokołowski, 2014-03-26 23:24:58

Od 15 do 30 kwietnia uczniowie napiszą w szkole list, żeby przeczytać go w domu i wspólnie z rodziną podjąć proste działania ekologiczne, które ograniczą zanieczyszczanie powietrza. Hasło kampanii „Czyste powietrze – zdrowy człowiek” podkreśla związek między jakością życia, a wdychanym powietrzem.


Uczestników kampanii – placówki oświaty – pozyskują gminy. „Listy dla Ziemi” 2014 wychodzą naprzeciw polskim samorządom. Potrzebują one szerokiej edukacji ekologicznej w zakresie ochrony powietrza, bo w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż sześć znajduje się w Polsce (m.in. Kraków, Nowy Sącz, Gliwice).


Do akcji przyłączyła się Renata Piątkowska - pisarka, której książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom: Ogromnie zachęcam, by dzieci próbowały pisać takie listy, a nauczycieli by zechcieli im pomóc – spojrzeć na problem z różnych stron, sformułować treść tak, aby była dowcipna, zajmująca czy przekonująca. To może być wspaniała zabawa, bo adresatem listu do Ziemi może być mrówka, biedronka, listek, słoń, po prostu wszystko, co jest Naturą.


Gminy rejestrują się poprzez http://listydlaziemi.pl/zglos-gmine. Pisanie listów poprzedzają lekcje i akcje edukacyjne. Szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki mogą organizować imprezy dla rodziców, dziadków i mieszkańców osiedli oraz dzielnic, takie jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z lokalnymi nadleśnictwami – sadzenie drzew. Listy zapisywane są na specjalnym papierze (z makulatury). Najmłodsi swoje listy rysują, dlatego otrzymują od Fundacji ARKA nie tylko papier listowy, ale i kredki w pudełku z logo akcji.


Druga strona kartki na list zwięźle informuje o tym, jak chronić powietrze (m.in. wybierając jazdę na rowerze; sadząc drzewa; oddając śmieci doza kładów komunalnych). Tu także jest miejsce do zapisania trzech działań eko, do których rodzina ucznia zobowiązuje się w ciągu minimum dwóch tygodni.


Gminy otrzymują również plakaty, broszurę edukacyjną poświęconą zagadnieniu „niskiej emisji” ze scenariuszami zajęć dla szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli. Wszyscy mogą wziąć udział w konkursie na List Roku. Sto najciekawszych listów otrzymuje nagrody, a 10 najlepszych z nich – nagrody specjalne. Głosowanie na List Roku jest otwarte, odbywa się na www.facebook.com/listydlaziemi. Tu także swoje listy mogą umieszczać osoby indywidualne zainteresowane akcją.


Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są spaliny samochodowe i dymy z palenisk domowych kotłów grzewczych. W Polsce często spala się złej jakości węgiel, muł oraz niezgodnie z prawem - śmieci, jak niepotrzebne meble, odzież, wyroby plastikowe i gumowe, opakowania. Tak do powietrza dostają się niebezpieczne gazy, związki chemiczne i pyły wywołujące choroby układu oddechowego i krwionośnego; nowotwory.


Dzięki 1. edycji „Listów dla Ziemi” (w 2013 r., zachęcającym do segregacji odpadów) własną opinię o potrzebie ekologicznych zachowań mogło wyrazić około 500 000 młodych Polaków. Do akcji mogły przyłączyć się rodziny dzieci z blisko 4 000 szkół w prawie 350 gminach.


Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Partnerem są Lasy Państwowe i Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...