Zamknij
PR w mediach

Kampania społeczna chwyta za serce bardziej niż zwykle

Aneta Pawłowska, 2011-09-26 10:27:54

Reklamę społeczną trzeba skonstruować tak, aby jej emisja przyczyniła się choćby w minimalnym stopniu do zainicjowania zmian społecznie pożądanych. Kampania społeczna powinna chwytać za serce – w końcu jej celem jest poruszanie, wzruszanie, dążenie do zmiany stanu rzeczy.

Emisja animowanego spotu pt. „Bajka” miała miejsce w lipcu i sierpniu. Na tym jednak kontrowersyjna kampania Fundacji Mamy i Taty się nie kończy. Od października do grudnia br. ruszają działania outdoorowe związane z kampanią. Oprócz całej palety stacji pod egidą TVN, „Bajka” pojawiła się również w stacji Wedding TV. Z przekąsem można uznać, że to taktyczne zagranie, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. W jesiennej części kampanii oprócz outdooru planowana jest także emisja spotu przed seansami kinowymi.

– Opracowaliśmy strategię komunikacji, za pomocą której chcemy dotrzeć do badanej grupy docelowej: 25–45 lat, mieszkańców miast, kobiet i mężczyzn o różnych światopoglądach, obecnie traktujących rozwód jako zjawisko tak powszechne, że powoli stające się normą. Sądzących, że tzw. kulturalny rozwód pomoże zniwelować problem – mówi Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty1.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na długoterminowe skutki rozwodów, szczególnie wpływające na rozwój dzieci. Sam temat jest nowy wśród polskich kampanii społecznych, więc na pewno nie przejdzie bez echa. Adresatami są tutaj przede wszystkim małżonkowie-rodzice planujący rozwód, ale również opinia publiczna, której Fundacja Mamy i Taty chce uświadomić skalę zjawiska wśród Polaków. W celach kampanii na stronie internetowej Fundacji Mamy i Taty można przeczytać również o przygotowaniu młodego pokolenia do odpowiedzialności za trwałość więzów rodzinnych. Założenia są zatem szczytne.

Woliński zauważył również, że: Z badań wynikało, że mężczyzn znacznie trudniej będzie zachęcić do zapoznania się z informacjami o rozwodach. Jak się później okazało, w wyniku badań przeprowadzonych przez Fundację Mamy i Taty, dziewięć na dziesięć osób, które w pierwszych dniach emisji spotów szukały u niej pomocy w kryzysie małżeńskim, stanowili mężczyźni. Pogratulować tak szybkiej reakcji.

Badanie końcowe efektów kampanii zaplanowane zostało na październik 2011 r. Opinia publiczna na pewno zauważy spoty i billboardy. Pozostaje pytanie, czy kampania społeczna, nawet ta zakrojona na szeroką skalę, przyczyni się do spadku liczby rozwodów? Jednorazowa niekoniecznie, nawet jeśli w efektach realizacji projektu przyjęte zostało takie założenie. Jednak główny przekaz kampanii, czyli Rozwód to lekcja życia, której nie chcesz dawać swojemu dziecku, na pewno skłoni rodziców z grupy docelowej do refleksji. Zwrócenie uwagi na problem i nakłonienie na początek choćby kilku osób do zmiany postaw wobec rozwiązania, jakim jest rozwód, będzie już sporym sukcesem.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Aneta Pawłowska

Patricia Kazadi twarzą AVON Mark

Patricia Kazadi – osobowość telewizyjna, piosenkarka i aktorka została ambasadorką nowej linii kosmetyków do makijażu – ...

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Od stycznia bieżącego roku agencja interaktywna Mint Media kompleksowo obsługuje profil marki na Facebooku. 

Jestem lekko… no właśnie jaka? Rusza wyjątkowa akcja marki Żywiec Zdrój

Kobiecy nastrój bywa zmienny a natura przewrotna. Raz jesteśmy pełne energii do działania, a już za ...

Kiedy rzecznik prasowy staje się niedorzecznikiem, wtedy najbardziej szkodzi firmie" - Wiesław Gałązka