Zamknij
Wiedza PR - Teoria PR

NLP jest odpowiedzialne

Witold Sokołowski, 2010-03-16 21:58:33

NLP jest odpowiedzialne

NLP – neurolingwistyczne programowanie – uczy jak zrozumieć i doskonalić samego siebie, swoje zachowania, a w tym także jak skutecznie komunikować się z innymi. Kwalifikowani trenerzy NLP –  korzystając z dorobku różnych szkół w dziedzinie psychologii, zarządzania oraz innych nurtów edukacji – wykazują wysoki poziom wiedzy i etyki zgodny ze standardami międzynarodowymi, zarówno z Kartą Praw Człowieka, jak również z kodeksem etycznym stowarzyszenia, do którego należą. To, co powinno cechować trenerów NLP, działających w oparciu o etykę zawodową, to: odpowiedzialność i wysoki poziom merytoryczny. Profesjonalni instruktorzy NLP uczą efektywnego stosowania metod NLP, które zapewnia osiąganie trwałych i pozytywnych rezultatów, z uwzględnieniem poszanowania indywidualności klienta oraz dobra jego otoczenia (rodziny, współpracowników i innych).

NLP zostało rozwinięte po to, by wspierać proces konstruktywnej zmiany. Metody NLP mają uniwersalny charakter i jako takie znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach związanych z komunikacją, rozwiązywaniem problemów, rozwojem itp. W każdej z nich adeptów NLP obowiązują etyczne zasady i standardy merytoryczne opisane m.in. przez International Association for NLP (http://www.ia-nlp.org/) czy International Association for NLP – Institutes (http://www.nlp-institutes.net/). Wszelkie działania, które są sprzeczne z tymi standardami należy uznać za nieprofesjonalne i dyskwalifikujące.

 

Co można osiągnąć praktycznie poznając NLP:
•    zwiększyć skuteczność działania;
•    zdobyć wiedzę - dlaczego powinniśmy postępować w pewnych sytuacjach tak a nie inaczej;
•    przyswoić umiejętność skutecznej komunikacji oraz wiedzę, jak te umiejętności stosować na co dzień;
•    mieć większą kontrolę nad stanami emocjonalnymi;
•    zwiększać kreatywność.
Etyczne i merytoryczne stosowanie NLP sprawia, że:
•    rezultaty są jednoznacznie pozytywne;
•    zmiany mają charakter głębszy i bardziej rozległy;
•    uzyskiwane efekty są trwałe.

Niekiedy można spotkać pseudo oferty obiecujące kształcenie technik NLP w celach uwodzenia czy wykorzystywania ludzi. Nie mają one jednak nic wspólnego z profesjonalnym NLP, oprócz nazwy stosowanej w hasłach reklamowych. Tymczasem należy pamiętać, że każdy rodzaj wiedzy i metod może być wykorzystany w sposób etyczny lub też nie.
NLP, podobnie jak każdy inny system profesjonalnego pomagania wymaga pełnego poszanowania innych ludzi. Powszechnie przyjęte reguły udzielania profesjonalnej pomocy zobowiązują terapeutę, coacha czy trenera do respektowania indywidualności klientów. Oznacza to, że osoba udzielająca wsparcia nie może ingerować w treść przekonań, zasad moralnych i wartości osób wspomaganych, nie może ich „nawracać” na jakąkolwiek filozofię czy religię lub do nich zniechęcać. Może natomiast pomóc zrozumieć, jaki wpływ te przekonania i wartości wywierają na funkcjonowanie jednostek, grup i organizacji.

Certyfikaty NLP uprawniają ich posiadaczy do stosowania tych metod w zakresie wykonywanego przez siebie zawodu. Nie są natomiast certyfikatami psychoterapeuty czy coacha. Te dziedziny wymagają całościowego szkolenia, którego nie zapewnia nawet Trening Trenerów NLP. Adepci NLP są odpowiedzialni za stworzenie klientom optymalnych warunków do rozwoju oraz za dostarczenie im w tym celu stosownych narzędzi. Jednak to klienci sami dokonują zmiany i decydują o jej zakresie. Jedno z podstawowych założeń NLP głosi, że efektywne, konstruktywne i trwałe oddziaływanie jego adeptów na innych ma miejsce tylko wtedy, gdy respektują oni indywidualność, wartości i granice (psychologiczne) tych, z którymi się komunikują, współpracują itd.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Witold Sokołowski

Z wykształcenia anglista, z zamiłowania internauta. Absolwent Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawca kilku serwisów internetowych, m.in. Epr.pl, Camido.pl, Sportowa.tv.

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

,,Był rok 2009 czasem między-epoki. W polskiej polityce cza­sem pogarszania jej jakości i dominacji źle rozumianego PR" - Jerzy Nowakowski, Przewodnik Katolicki