Zamknij
Wiedza PR - CSR

Opis programu Edukacja z Internetem TP

Witold Sokołowski, 2009-11-10 04:43:24

Opis programu Edukacja z Internetem TP

W 2004 r. Telekomunikacja Polska zainaugurowała program Edukacja z Internetem TP, w ramach którego szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne mogły uzyskać dostęp do Internetu na preferencyjnych warunkach. Umożliwienie szkołom korzystania z dostępu do Internetu było głównym elementem Programu. Od 2006 roku Program prowadzi Fundacja Grupy TP.

We wrześniu 2005 roku w ramach Programu rozpoczęto działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Działania te są systematycznie rozwijane w oparciu o współpracę z Fundacją Dzieci Niczyje, która jest polskim operatorem europejskiego programu Safer Internet.

Bezpieczeństwo w Internecie - działania kierowane do rodziców, nauczycieli i mediów

Kampania „Dziecko w sieci”
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem Internetu przez najmłodszych oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Kampania ma charakter zarówno medialny, jak i edukacyjny. Elementem szczególnie podkreślanym był problem cyberprzemocy.

Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, tworzące konsorcjum odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. W Polsce DBI obchodzimy od 2005 roku, Fundacja Grupy TP jest głównym partnerem tego wydarzenia.

Międzynarodowe konferencje „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”
Konferencja poświęcona szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie - adresowana jest do profesjonalistów - przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych. Sesje plenarne oraz warsztatowe prowadzone są przez uznanych zagranicznych i krajowych specjalistów. Każdego roku udział w konferencji bierze 300-400 profesjonalistów. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Komisarz UE ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów – Viviane Reding. Fundacja jest głównym partnerem tego wydarzenia.

Helpline.org.pl
Kolejna aktywność to projekt Helpline.org.pl ma on na celu zapewnienie lepszej ochrony dzieci przed przemocą w Internecie. Do dyspozycji dzieci i dorosłych został oddany bezpłatny numer telefonu 800 100 100, pod którym można uzyskać pomoc i porady związane z niepokojącymi sytuacjami, na jakie młody internauta może natrafić w Sieci. Helpline umożliwia także kontakt ze specjalistą, doradza rodzicom i osobom zawodowo pracującym z dziećmi w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

Działania skierowane do dzieci i szkół

Serwis Sieciaki.pl
Sieciaki.pl to serwis internetowy dla dzieci w wieku 9-14 lat, propagujący wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach serwisu prowadzone są różne konkursy dla dzieci oraz stale aktualizowany katalog bezpiecznych stron dla dzieci. W serwisie jest zarejestrowanych ponad 90 tysięcy użytkowników.

Platforma e-learningowa zawierająca szkolenia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
Platforma e-learningowa zawiera kursy dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Obecnie zawiera kursy na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Trwają prace nad stworzeniem kursów dla rodziców. Powstaje także kurs dla nauczycieli, pokazujący jak wykorzystać platformę do prowadzenia lekcji w klasie. Od lutego na platformie zarejestrowało się 18 tysiąca użytkowników.

Sieciaki na wakacjach
To akcja odbywająca się w wakacje, polegająca na organizowaniu pikników edukacyjnych w miejscowościach wypoczynkowych. Pikniki promują wśród dzieci i rodziców zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Corocznie w piknikach bierze udział ok. 5 tysięcy dzieci.

Konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej, obchodzony jest już w ponad 40 krajach. Z tej okazji namawiamy szkoły i organizacje społeczne do podejmowania własnych działań, propagujących wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Wśród zgłoszonych inicjatyw losowane są nagrody. W tym roku zgłoszono blisko 440 inicjatyw.

Lekcje prowadzone przez Wolontariuszy Grupy TP
Przygotowaliśmy pakiet materiałów dla wolontariuszy Grupy TP do prowadzenia lekcji w szkołach podstawowych dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Do tej pory 47 wolontariuszy przeprowadziło już lekcje w szkołach, dzięki nim 4 tysiące uczniów poznało zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.

Działania kierowane do dzieci i szkół

Lekcje prowadzone przez Wolontariuszy Grupy TP, dotyczące Internetu jako narzędzia edukacji
Chcemy, by wolontariusze oprócz lekcji dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, przybliżyli dzieciom również Internet jako narzędzie edukacji. Przygotowujemy nowe materiały – filmy animowane i scenariusze lekcji - które udostępnimy wolontariuszom w tym roku szkolnym.

Działania kierowane do nauczycieli

Edukacja z Internetem dla nauczycieli
Fundacja Grupy TP, w ramach projektu „Edukacja z Internetem dla Nauczycieli”, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizuje szkolenia e-learningowych – dwa lata temu przenieśliśmy realizowane wcześniej z SWPS szkolenia stacjonarne, na portal internetowy.
Przygotowano dziewięć kursów (z różnych przedmiotów) wprowadzających techniki informacyjne do projektów uczniowskich. Szkolenia skierowane są dla nauczycieli gimnazjów, dotyczą wykorzystania nowych technologii oraz zastosowania metody projektu uczniowskiego w zajęciach przedmiotowych. W poprzednich latach najlepsze projekty uczniowskie zostały wyróżnione nagrodami. Łącznie w kursach uczestniczyło 670 nauczycieli.

Program realizowany jest w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Działania dotyczące bezpieczeństwa objęte są honorowym patronatem wicepremiera Grzegorza Schetyny Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ambasador: Krystyna Janda.
Partnerzy społeczni: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Nauka i Wiedza
Nagrody: Program został wyróżniony przez organizację CSR Europe i zaprezentowanych na targach biznesu społecznie odpowiedzialnego „The European MarketPlace on CSR 2007” w Brukseli.

Efekty:

• 14,5 tys. szkół korzysta z usług stałego dostępu do Internetu TP na preferencyjnych warunkach
• ponad 4 mln uczniów posiada stały dostęp do Internetu w szkole dzięki TP
• 100 tys. użytkowników zarejestrowanych w serwisie www.sieciaki.pl,
• 35 pikników edukacyjnych „Sieciaki na wakacjach”,
• 3 tys. interwencji przez stronę www.helpline.org.pl,
• 4 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach wolontariuszy Grupy TP,
• 18 tys. użytkowników platformy e-learningowej zawierającej kursy dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
• 750 nauczycieli ze szkół z całej Polski ukończyło szkolenia z wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Witold Sokołowski

Z wykształcenia anglista, z zamiłowania internauta. Absolwent Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawca kilku serwisów internetowych, m.in. Epr.pl, Camido.pl, Sportowa.tv.

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...