Zamknij
Prosto z rynku - PR w polityce info

Po raz pierwszy od niemal roku PO wyprzedza PiS

Paweł Gębusiak, 2013-03-09 10:19:45

Po raz pierwszy od niemal roku PO wyprzedza PiS

Platforma Obywatelska jest obecnie najbardziej medialną partią polityczną w Polsce. W ciągu miesiąca ukazało się na jej temat 3,5 tys. publikacji. O PiS-ie było ich nieznacznie mniej – 3,4 tys. – wynika z badania „Scena Polityczna” przeprowadzonego przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. Oznacza to, że PO wysunęła się na prowadzenie po raz pierwszy od lutego 2012.


Inne partie pozostają daleko w tyle. Trzecie miejsce należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1,9 tys.), a czwarte do współrządzącego Polskiego Stronnictwa Ludowego (1,3 tys.). Na dalszych miejscach znalazły się Ruch Palikota (1,1 tys.) i Solidarna Polska (0,7 tys.). W klasyfikacji najbardziej medialnych liderów partii przewodzi Donald Tusk, który utrzymuje miażdżącą przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim i Januszem Palikotem. Czwartą pozycję zajął Janusz Piechociński. Najmniej medialnymi liderami w styczniu okazali się Zbigniew Ziobro i Leszek Miller.


Pomimo faktu, że już teraz na temat szefa rządu pisze się ponad dwukrotnie częściej, aniżeli o drugim w zestawieniu Kaczyńskim, jego medialność w dalszym ciągu rośnie. W porównaniu do poprzednich wyników badania „Scena Polityczna” liczba publikacji podniosła się o 7 proc. Zainteresowanie Jarosławem Kaczyńskim zmniejszyło się już trzeci miesiąc z rzędu – tym razem aż o 27 proc. i osiągnęło najniższy pułap od sierpnia ubiegłego roku.


Mniej niż w poprzednim miesiącu pisze się także o Januszu Palikocie (-7 proc.). Odwrotna tendencja zarysowała się w przypadku Zbigniewa Ziobro i Janusza Piechocińskiego. Pierwszy z nich uzyskał wzrost o 56 proc., natomiast drugi – aż o 92 proc. Zadecydowała o tym w dużej mierze niewielka liczba publikacji w grudniu, z którym porównywany był stan obecny. Odczuwalna jest jednak duża aktywność medialna obu wspomnianych polityków. Ponadto w pierwszej połowie stycznia ukazała się informacja, że do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wpłynął wniosek o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu. To samo dotyczyło Jarosława Kaczyńskiego. Informacja ta była szeroko komentowana w mediach.


O liderach ugrupowań politycznych, ale przede wszystkim o partiach w styczniu pisało się więcej niż w grudniu. Jedynie PSL odnotowało spadek liczby publikacji. Najbardziej krytykowanym z poddanych badaniu polityków był Donald Tusk. Premier wyprzedził Janusza Palikota, który zmagał się z największą liczbą nieprzychylnych publikacji w grudniu. Aż 31 proc. publikacji o Tusku w najbardziej poczytnych dziennikach ogólnopolskich miało wydźwięk negatywny. W przypadku Palikota współczynnik ten wyniósł 27 proc. Pierwszą trójkę uzupełnił Zbigniew Ziobro – 19 proc. publikacji niekorzystnych dla jego wizerunku. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński (13 proc.). Za nim był Leszek Miller (11 proc.), natomiast najrzadziej gazety krytykowały Janusza Piechocińskiego – tylko 3 proc. tego typu materiałów.


Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 31 stycznia 2013 roku.


*„Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express” 

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


W T-Mobile wystarczy zadzwonić raz, by załatwić sprawę – nowa kampania reklamowa T-Mobile dla Firm

T-Mobile startuje z kampanią reklamową skierowaną do przedsiębiorców. Tym razem w roli głównej występuje Bogusław Linda. ...

NO-SPA już na Instagramie i Pintereście!

NO-SPA® dociera do swojej grupy docelowej nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych środków przekazu. Z uwagi, iż ...

Superpolisa.pl promuje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw

Superpolisa.pl promuje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw

Ruszyła kampania reklamowa Superpolisa.pl, platformy sprzedaży ubezpieczeń kilkunastu Towarzystw Ubezpieczeniowych dostępnej w trzech kanałach: internet, call ...