Zamknij
Social Media

 

M jak Mobile

Facebook Buzz

WWW Review

Portale społecznościowe jakich nie znacie

04Styczeń2012

Autor: Aneta Pawłowska, Tagi: portale społecznościowe, Pefunauci.pl, couchsurfing.org, auteo.pl, stylio.pl, szafa.pl, deon.pl, sobotnianoc.pl, mynight.pl, jamamto.pl,

Według ostatnich doniesień FB wyprzedził już NK w liczbie aktywnych użytkowników. Czego szukamy w serwisach społecznościowych? Już dawno nie tylko znajomych. Informacji, aktualności, nowych virali, ciekawych memów, interaktywności, zgodności z naszymi zainteresowaniami. Można też powiedzieć, że portale społecznościowe wychodzą naprzeciw ludziom skupionym wokół wspólnego celu albo planu, jednym słowem wspólnego „interesu”.

Jeśli chodzi zainteresowania, to możliwości jest mnóstwo – portale są oczywiście ogólnodostępne, ale nie każdego dostęp do nich po prostu interesuje. Pod warunkiem, że nie pojawi się tam chmara spamerów, nachalnych reklam i internetowych trolli mogą one spełniać swoją funkcję z całkiem udanym rezultatem.

Pomijając portale randkowe, proponujące dopasowanie idealnych partnerów i odnalezienie bratniej duszy, działa jeszcze kilka innych. Całkiem różnych.

Perfunauci.pl, portal skupiający ludzi wokół tematu perfum, ekscytujących zapachów, wyboru idealnej nuty. Użytkownicy mogą korzystać z bazy ponad 13 tys. zapachów. Można poznawać oczywiście nowych ludzi via Internet, jak zapowiadają twórcy serwisu w formularzu rejestracyjnym – „Poznawaj nowych ludzi, używających tych perfum co Ty”.

Couchsurfing.org z kolei jest portalem społecznościowym skupiających podróżników, ale podróżników, którzy chcą podróżować tanio i taniej. Zarejestrowani użytkownicy udostępniają sobie nawzajem miejsca noclegowe – w ten sposób znaczenie obniżając koszty podróży. Serwis jest ogólnoświatowy, więc jest w czym wybierać. Dla zwolenników podróży tego rodzaju jak najbardziej przydatny.

Jest również Auteo.plportal dla zmotoryzowanych. Można korzystać anonimowo lub po rejestracji. Idea jest prosta, jak zapewniają twórcy – „Zakładając konto w serwisie Auteo.pl otrzymują Państwo dostęp do bezpłatnych usług pozwalających na pełną kontrolę swojego pojazdu”. To nie tylko społecznościówka, ale również baza wiedzy na temat ubezpieczeń, przeglądów i nowości na rynku samochodowym.

Stylio.pl i Szafa.pl gromadzą zainteresowanych, a właściwie w większości – zainteresowane użytkowniczki wokół mody, trendów, kosmetyków, shoppingu. Po rejestracji można uzyskać dostęp do opcji sprzedaży i wymiany ubrań, komentowania, zapraszania znajomych i dyskutowania na forum.

Sobotnianoc.pl i liczne mutacje kwestii weekendowego imprezowania, np. Mynight.pl, proponują galerie, w których można się obejrzeć już po zakończeniu tegoż imprezowania. Nie bez znaczenia oczywiście jest platforma reklamowa tych serwisów – przed wszystkim dla klubów, nie dla uczestników weekendowych imprez.

Jakiś czas w internetowych czeluściach wisiał serwis/portal społecznościowy ZnajomaTwarz.pl. Według zamysłu twórców miał on służyć do odnajdywania ludzi, widzianych w… środkach komunikacji miejskiej! Losy tego start-upowego projektu nie są jednak do końca znane, na stronie internetowej nie dzieje się zbyt wiele.

„Nowocześnie o życiu i Kościele” – tak można przeczytać na temat działalności portalu społecznościowo-informacyjnego Deon.pl. Inicjatorami jego powstania jest Towarzystwo Jezusowe i Wydawnictwo WAM. Portal stawia sobie za cel bycie łącznikiem pomiędzy religią a życiem społecznym. Nie jest to jedyny portal społecznościowy nawiązujący do tematu religii i życia duchowego. Oprócz niego działa kilka innych, niektóre sprawiają wrażenie nieco opustoszałych, inne znajdują się dopiero w wersji beta.

Jamamto.pl dopiero pojawił się w sieci, ale już prezentuje się jako ogólnoświatowy portal-społecznościowo-informacyjny. „Uwolnij swoje szczęście” – tak zachęcają twórcy. Nie jest do końca jeszcze jasne, co właściwie wyróżnia Jamamto.pl, ale z pewnością jego użytkownicy posiadają jakieś wyjątkowe „to”, skoro decydują się na rejestrację. Plusem z pewnością jest możliwość stworzenia strony głównej, po wejściu na www.jamamto.pl można ustawić swój podręczny wygląd strony.

Podobną, ale znacznie bardziej rozbudowaną propozycję ma Cafe News. Tu dopiero można zaszaleć z własnymi ustawieniami strony – jest to nie tyle portal społecznościowy, co informacyjny, ale warto go znać. Jest opcja instalowania Cafe News Desktopu, logowania, szybkiego dostępu do bazy wiedzy w postaci artykułów z wielu serwisów internetowych „ustawionych pod siebie”, jak radośnie informuje spot promocyjny – jednym słowem agregowania interesujących treści w jednym, łatwodostępnym miejscu.

Po co to wszystko?

Dlaczego portale społecznościowe nie tracą na popularności? Przede wszystkim kilka lat temu było to coś nowego, teraz działają już trochę siłą rozpędu, ale wciąż powstają nowe. Czasem na portalu społecznościowym można coś wygrać, czasem kogoś poznać, z kimś się pokłócić albo wymienić opinie w bardziej ugodowy sposób. Użytkownicy rejestrując się mają w tym swój wyraźny powód, jest to dla nich sposób na dotarcie do informacji, komunikację z innymi, szukanie ludzi zainteresowanych tematem i być może posiadających jakieś wyjątkowe newsy w jego zakresie. Ważna w tym wszystkim jest interakcja. W końcu jak sama nazwa wskazuje – są to portale społecznościowe.

Zdjęcie: Renata Osinska / photoxpress.com.


stały link | blip |

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Aneta Pawłowska

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Młdzi ludzie za pomocą zdjęć publikowanych w serwisach społecznościowych nie tylko pokazują kim są, ale przede wszystkim mają świadomość bycia medium - Natalia Hatalska, blogerka.