Zamknij
PR w mediach

Premier podnosi składkę rentową i ciśnienie

Paweł Gębusiak, 2011-11-18 22:03:59

18. listopada dotychczasowy, a zarazem nowy Premier wygłosił swoje drugie w historii expose. Tym razem nie został szczęśliwie porównany do Fidela Castro, ponieważ wystąpienie było o wiele krótsze niż poprzednie - trzygodzinne.

Szef rządu mówi wyraźnie, że przerzuci koszty kryzysu finansowego na najlepiej zarabiających, jednak nie na najbogatszych. Może i dobrze, że Premier ustrzegł się towarzyszącego mu zwykle taniego populizmu i nie zaproponował 50-procentowej stawki podatku dla najzamożniejszych. Takie rozwiązanie wprowadziło wiele krajów Europy Zachodniej, chociażby Brytyjczycy, którzy obecnie są bardzo tym pomysłem zawiedzeni.

Donald Tusk zapowiedział między innymi likwidację ulgi prorodzinnej i becikowego podatnikom zarabiającym powyżej 85 tys. zł rocznie. Jednocześnie zakłada podwyższenie o 50 procent ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko. Tym samym brnie dalej w dotychczasową fikcję prorodzinnego systemu podatkowego. Problemem polskiego społeczeństwa jest odsuwanie macierzyństwa w czasie i ograniczenie liczby dzieci do jednego. Zaproponowane zmiany wydają się być jedynie tanią sztuczką socjotechniczną. Nie zwiększą ani dzietności, ani oszczędności w budżecie.

Oprócz zmian w polityce rodzinnej nadejść ma od dawna oczekiwana reforma KRUS, wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (docelowo do 67 roku życia), czy chociażby podwyższenie do 25 lat służby dla mundurowych. Te rzeczy trzeba zrobić dla samego uporządkowania finansów państwa, ale kokosów od tego wielkich nie przybędzie. Kontrowersje wzbudza na pewno podniesienie wieku emerytalnego. Można odnieść wrażenie, że państwo prędzej jest skłonne wypłacić zasiłek pogrzebowy rodzinie niż wypracowane emerytury.

Pomysłem dobrym i społecznie sprawiedliwym jest zniesienie ulgi autorskiej dla osób zarabiających powyżej 85 tys. zł rocznie. Pełną stawkę podatkową płacić będzie jedynie wąska elita najlepiej zarabiających tj. pisarze, dziennikarze, prawnicy i architekci. Krok ten ma na celu pozbycie się ze środowisk twórczych patologii. I słusznie.

Najbardziej niepokojąca zarówno dla budżetu, jak i dla społeczeństwa jest proponowana przez Tuska zmiana w stawkach rentowych ze strony pracodawcy. Mają one ulec podwyżce o 2 punkty procentowe. Takie rozwiązania, według założeń, przyniesie do budżetu dodatkowe 10 miliardów złotych, jednakże w pełnym wymiarze tych pieniędzy nigdy nie będzie. I tu zaczyna się problem ponieważ pracodawcy zmuszeni ograniczać koszty pracy jeszcze częściej będą zatrudniać pracowników na tzw. umowy śmieciowe.

Ostatnio w mediach mówiono, że Polska ma największy odsetek stosowania takich umów w całej Unii Europejskiej. 2 października Szef Europarlamentu Jerzy Buzek zapowiedział uporządkowanie tego problemu w ciągu 2-3 lat. Obciążanie pracodawców kolejnymi kosztami nie sprzyja kreowaniu nowych miejsc pracy. Jeżeli politycy i doradcy PO nie wezmą się do roboty i nie spojrzą na problem umów śmieciowych w sposób realny sytuacja zamiast ulec poprawie, ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Zdjęcie: Agencja TVN / x-news.pl.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Paweł Gębusiak

Absolwent Ekonomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Z zamiłowania dziennikarz i publicysta. Współpracownik serwisów epr.pl oraz time4men.pl. Autor tekstów o tematyce branżowej, jak i popularno-naukowej. Prywatnie ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Festiwal YouTube w Polsce już 18 czerwca

Zbliża się 3. edycja Orange Video Fest by LifeTube – największe spotkanie youtuberów, gamerów i ich fanów ...

Nie ulegajmy przedwcześnie proroctwom, że social media wywrócą całkowicie zasady komunikacji - Jacek Gadzinowski