Zamknij
Felietony

Spojrzeć oczami niewidomych

Gabriela Jatkowska

Przedwyborcza gorączka omija niekiedy istotne kwestie, jak choćby niezauważenie potencjalnego elektoratu osób niewidzących. Co prawda w nadchodzących wyborach będą nakładki do głosowania w języku brajla, gorzej natomiast ze stronami www poszczególnych partii. Są jednak organizacje oraz instytucje publiczne, które problem dostrzegają i, niezależnie od przedwyborczego wyścigu z czasem, zwracają nań uwagę. Można pomóc i można tą pomocą podnieść poprzeczkę w zaangażowanym społecznie biznesie.

Pod hasłem przeciwdziałania dyskryminacji osób wykluczonych  - w tym osób niewidzących i słabowidzących, którzy stanowią - według danych GUS - 30 proc osób niepełnosprawnych w Polsce – odbyła się III edycja konkursu na Stronę Internetową Bez Barier, organizowanego przez Fundację Widzialni z Częstochowy. Wyłoniła ona zwycięzców w dwóch kategoriach: administracji publicznej i stron komercyjnych. Trzy pierwsze miejsca wśród administratorów i  właścicieli stron www administracji publicznej zajęły kolejno : Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku za stronę www.przekroczycprog.pl serwis Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze za serwis www.zielona-gora.po.gov.pl oraz Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego za serwis www.bip.pwz.pl.  – W kategorii serwisów komercyjnych laur zwycięzcy przypadł oficynie wydawniczej Nowy Łowiczanin za serwis www.lowiczanin.info. Wyróżnienia otrzymały także serwisy: Zespół Mamy - dom za serwis www.mamy-dom.pl oraz firma Cobra za serwis www.antykimeblestylowe.eu.

- Nie są to strony, które już dziś mogą być absolutnym przykładem i wzorem dla innych. Zaledwie 8 procent stron przebadanych przez naszą fundację spełnia minimalne założenia standardu W3C, według którego takie strony mają funkcjonować – wyjaśnia  przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, Artur Marcinkowski. – Celem tego konkursu jest przede wszystkim przekazywanie dobrych praktyk. – dodaje.

Przyjazne www

Strony internetowe mają za zadanie nie tyle być atrakcyjne wizualnie, ile spełniać istotną społeczną misję, jaką jest równy dostęp do najbardziej i najczęściej używanego dziś nośnika – internetu. Na czym polega używanie tych stron przez osoby niewidome?  - Program czytający, którym na co dzień posługują się osoby niewidome pozwala na prawidłowe skanowanie, odczytanie zawartości strony, która musi być zgodna z ogólnoświatowymi standardami W3C. Są to wytyczne według których strona ma być przystosowana do odbioru przez m.in. osoby niewidzące i będzie on już wkrótce na mocy prawa standardem obowiązującym w Polsce – wyjaśnia Marcinkowski.

- Specjalne programy do odczytywania danych zawartych na stronie pozwalają -  po najechaniu na np. zdjęcie – na natychmiastowe odczytanie pełnej o nim informacji. Programy te niestety nadal są płatne, jednak o wiele bardziej przydatne aniżeli darmowy dostęp do przeglądarek automatycznie odczytujących dokładnie wszystko to, co  zawarte jest  na stronie, bez naturalnej eliminacji treści zbędnych – podkreśla Mirosław Górka, koordynator projektu oraz administrator zwycięskiej strony www.przekroczycprog.pl. Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku jest zresztą propagatorem różnych akcji mających zwiększać świadomość społeczną na temat osób niewidzących, a przede wszystkim podejmować rozwiązania zapewniające bezpieczną, przyjazną przestrzeń publiczną i komunikację miejską osobom niewidomym i słabowidzącym. Oprócz przyjaznej strony angażuje się chociażby we współpracę ze sklepami wielkopowierzchniowymi, dzięki czemu np. Plaza Rybnik będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - jest to jeden z wielu elementów zapoczątkowanej przez OPS w Rybniku kampanii społecznej „Bądź świadomy bądź widoczny”.

Znak jakości „Strona Przyjazna Niewidomym” wpisuje się w popularna ideę CSR i podnosi prestiż danej firmy czy instytucji, zwiększa jej atrakcyjność na rynku, buduje profesjonalny wizerunek instytucji, która wychodzi naprzeciw dyskryminowanym grupom społecznym chcącym brać aktywny udział w rozszerzającym się społeczeństwie cyfrowym. To znak elitarności. Zupełnie pominięty przez strony www kandydujących partii politycznych, które zapominały o elektoracie osób niewidzących.

Jakość w cenie idei

Do tej elitarnej grupy przyjaznej osobom niewidomym wszedł Nowy Świat – dokładnie wybrane kamienice na Nowym Świecie w Warszawie. To tu w poniedziałek 19 września pod hasłem „Niewidomi już widoczni” miała akcja wieszania tablic z napisami w alfabecie brajla. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Fundacja Klamra, która stworzyła tabliczki, a na podstawie zdjęć Tomka Sikory wykonała szereg szablonów, następnie odmalowanych na siedzibie Związku Niewidomych w Warszawie, jednego ze współorganizatorów projektu.

– Chcemy skonfrontować osoby widzące z problemem i  - dosłownie - dać im szansę dotknięcia problemu. Poprzez punkty brajlowskie osoby pełnosprawne mogły poczuć, jak odbiera się świat nie widząc go. Wybrane miejsca – apteka, kwiaciarnia, restauracja, klub, księgarnia (gdzie zawisły tabliczki)  – mają uświadomić, że osoby niewidzące mogą w społeczeństwie normalnie funkcjonować. Warszawa to już czwarte miasto – obok Bielsko - Białej, Poznania, Krakowa -  w którym udało się taką akcję przeprowadzić, z tym, że tu wieszanie tabliczek połączyliśmy z innymi imprezami i zaangażowaniem licznych artystów – mówi Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra. W trakcie akcji osoby widzące mogły bezpłatnie zbadać wzrok, obejrzeć wystawę zdjęć Tomka Sikory czy multimedialną aranżację przestrzeni produkcji JAJKOFILM.

Kamienice wzdłuż Nowego Światu mrugają do nas porozumiewawczo tablicami, o zawieszeniu których decydowali właściciele wybranych kamienic. To znakomity przykład łączenia biznesu z wrażliwością i odpowiedzialnością społeczną. Niestety Nowy Świat wciąż nie jest przykładem – w przeciwieństwie do większości prestiżowych miejsc w stolicach europejskich – brak praktycznych rozwiązań dla niewidomych, jak choćby montowane rowki w chodnikach. Na szczęście przez ten dziurawy system przedziera się światło - i co prawda pochodzi ono najczęściej z tuneli organizacji pozarządowych, jednak coraz więcej instytucji publicznych oraz firm problem dostrzega i wychodzi mu naprzeciw.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Gabriela Jatkowska

Dziennikarka zajmująca się tematyką sportową, turystyczną, społeczną. Od niedawna także PR – em. Związana na stałe z Brytyjsko Polską Izbą Handlową. Kocha Londyn i kulturę angielską. ...

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...