Borys Szyc i Krystyna Janda w Przestrzeni from Facebook

17 grudnia 2018
0
731

W jaki sposób postęp technologiczny wpływa na kulturę? Czy cyfryzacja oznacza koniec sztuki na żywo, a może wręcz przeciwnie – potęguje jej siłę i stwarza nowe możliwości popularyzacji i dotarcia do widza? Te i inne pytania były tematem niezwykłej rozmowy Borysa Szyca oraz Krystyny Jandy, zrealizowanej w Przestrzeni from Facebook w piątek 14 grudnia.

“TheMuBa talks at Facebook” to najnowsza inicjatywa Facebooka oraz TheMuBa, platformy cyfrowej, umożliwiającej oglądanie na żywo spektakli teatralnych, koncertów oraz przedstawień baletowych. Spotkania prowadzone przez Borysa Szyca, pomysłodawcę TheMuBa w warszawskiej Przestrzeni from Facebook są okazją do niezobowiązującej, szczerej i wnikliwej rozmowy o trendach w polskiej i zagranicznej kulturze i sztuce.

Ideę organizacji “TheMuBa talks at Facebook” wyjaśniał Jakub Turowski, szef zespołu polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich w Facebooku: – Facebook jest platformą, w ramach której każdego dnia toczą się tysiące rozmów o kulturze, o sztuce, o teatrze. Otwierając Przestrzeń from Facebook chcieliśmy wyjść ze świata cyfrowego i stworzyć fizyczne miejsce dla naszej społeczności żeby móc się spotkać i porozmawiać. Borys i TheMuBa próbują z kolei przenieść teatr do świata cyfrowego, aby dotrzeć do większej liczby widzów. Kiedy zaczęliśmy rozmawiać o naszych inicjatywach, szybko dostrzegliśmy ich naturalny punkt styku i stąd pomysł na dzisiejsze spotkanie.

Rozmówczynią Borysa Szyca była Krystyna Janda, jedna z najpopularniejszych i najbardziej zasłużonych dla polskiej sztuki aktorek. Nie mniej istotne jest jej zrozumienie dla mediów społecznościowych oraz umiejętne wykorzystywanie Internetu dla budowania społeczności fanów i utrzymywania kontaktu z wielbicielami teatru z całej Polski. – Krystyna Janda to artystka, której nie muszę nikomu przedstawiać. Jestem zaszczycony mogąc powiedzieć, że łączy mnie z Krysią nie tylko teatr, ale też wieloletnia przyjaźń. Jej dorobek artystyczny oraz lata spędzone po obu stronach sceny sprawiają, że niewiele jest w Polsce osób lepiej przygotowanych do rozmowy o teatrze i jego przyszłości. I również o przyszłości dzisiaj będziemy rozmawiać. Cyfryzacja i nowe technologie zmieniają codzienne życie każdego z nas – to naturalne, że mają wpływ również na kulturę. Razem zastanowimy się czy te zmiany powinny być przedmiotem lamentu, czy też powinniśmy przyjąć je z otwartymi ramionami – podkreślał Borys Szyc, wyjaśniając wybór Krystyny Jandy jako rozmówczyni pierwszej edycji “TheMuBa talks at Facebook”.

Okazją do rozmowy była również zrealizowana transmisja na platformie TheMuBa ostatniej inscenizacji monodramu „Ucho, Gardło, Nóż”, wyreżyserowanego i zagranego przez Jandę. Sztuka została wystawiona na deskach Teatru Polonia, ale dzięki TheMuBa można ją zobaczyć również w zaciszu własnego domu. Na żywo sztukę wyświetlały również wybrane kina w całej Polsce.

– Czy dzisiejszy teatr różni się od tego sprzed 100 lat? I czy są jakieś zasady, które, jeśli je złamiemy, jeśli wkroczy tam technologia, to teatr nie będzie już teatrem? – zapytał Krystynę Jandę Borys Szyc. – Teatr będzie zawsze – błyskawicznie odparła Janda, po czym odniosła się do samego założenia stojącego za platformą TheMuBa. – Ja jestem wielbicielką tego pomysłu. Jedną z najpiękniejszych rzeczy w teatrze jest jego ulotność. Ale z drugiej strony, zdejmujemy spektakle po dwusetnych prezentacjach. Callas zagrałam 400 razy. Ale przestanę to grać i już nikt nigdy tego nie zobaczy. Zostanie tylko w pamięci i wreszcie zginie na zawsze. W młodości siedziałam w garderobie z tak wielkimi aktorami i aktorkami, ale dziś nikt nie pamięta o Zosi Mrozowskiej, o Oli Śląskiej, o Zofii Rysiównie… I tego rodzaju pomysły są jedyną szansą, że to zostanie. To jest oczywiście szansa na mnożenie publiczności, ale też na to że to – że pewne przedstawienia i kreacje aktorskie zostaną z nami na zawsze.

Krystyna Janda podkreśliła swój entuzjastyczny stosunek do technologii również mówiąc o niezastąpionej roli mediów społecznościowych w jej życiu i działalności zawodowej: – Jestem wielbicielką wszelkich technologii i uczę się tego od młodych ludzi, z którymi pracuję. Prowadzę olbrzymią fundację. Gramy 880 spektakli rocznie, na deskach naszych teatrów występuje ponad 400 aktorów z całej Polski, każdego roku prezentujemy 10 premier. Żeby opowiedzieć ludzi o tym, co robimy albo ich zainteresować naszymi spektaklami, korzystamy głównie z mediów społecznościowych.

Poza rolą technologii w kulturze i teatrze, goście Przestrzeni poruszyli wiele wątków osobistych oraz związanych z karierą i twórczością Krystyny Jandy. Pełen zapis rozmowy jest dostępny na stronie facebook.com/themuba.

TheMuBa, czyli theatre – music – ballet to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej.

Przestrzeń from Facebook to centrum dialogu, szkoleń, wydarzeń kulturalnych i rozwoju inicjatyw społecznych. Tu przestrzeń fizyczna przenika się z cyfrową, a grupy i społeczności zyskują szansę na organizację spotkań czy uczestnictwo w warsztatach. Dzięki wachlarzowi realizowanych programów i wydarzeń, Przestrzeń jest miejscem, gdzie powstają i rozwijają się unikalne idee, ludzie zdobywają nowe umiejętności, a małe i średnie przedsiębiorstwa zyskują możliwość wzrostu i tworzenia miejsc pracy.