Czytnik książek

Czytnik do książek to niewielkich rozmiarów sprzęt, który pozwala nam w dowolnym momencie na czytanie ulubionych książek, ale w wersji elektronicznej. Bo zabieranie ze sobą kilku książek, dużych, małych, a czasem są to trylogie, zatem bardzo grube książki… nie zawsze mamy na to miejsc. I nie zawsze chce nam się je dźwigać w komunikacji miejskiej czy też gdy chodzimy dużo pieszo np. z przystanku do domu lub pracy. Wtedy może się to okazać jedynym słusznym rozwiązaniem, by sięgnąć po książkę. A czas dojazdu do pracy może być długi, tak samo jak do szkoły czy na uczelnie. Jest to też świetny gadżet w podróż samochodem czy na plaży. Musimy jedynie pamiętać o regularnym ładowaniu go przed użyciem.

Zatem jaki czytnik książek będzie najlepszy? Jeśli zapragnęliście kupić sobie taki sprzęt i macie wiele pytań przy tym, zajrzyjcie do naszego poniższego poradnika. Mamy tu dla Was wiele przydatnych informacji w jednym miejscu, które pomogą Was wybrać odpowiedni model. Zachęcamy do zajrzenia też do rankingu najlepszych.

Czytnik książek Ranking
Jaki Czytnik książek?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

A teraz czas na lekturę. Zapraszamy!

Jaki czytnik do książek wybrać i kupić?

Urządzenie do czytania książek to bardzo przydatny sprzęt dla każdego miłośnika czytania, ale też dla tych, którzy chcieliby zacząć czytać książki, ale przeraża ich grubość albo wielkość tomów. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czego oczekujemy. Bowiem dostępnych jest wiele modeli i każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli wiemy, czego chcemy. Dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają, polecamy przeanalizować kilka istotnych elementów, jakimi są:

  • przekątna i rozdzielczość ekranu,
  • obsługiwane formaty plików,
  • złącza,
  • bateria.
Czytnik książek
Czytnik książek / Ranking, cena i opinie

Przekątna i rozdzielczość ekranu w czytniku książek

Jednym z ważniejszych elementów jest ekran czytnika książek. Przede wszystkim musimy dopasować jego wielkość. A to oznacza, że musimy wybrać odpowiednią dla siebie przekątną. Zastanówmy się więc, jak duży chcemy by był nasz czytnik. Czy będziemy go używać w domu, wtedy może być większy a podczas podróży może być mniejszy, by nie zajmował nam tyle miejsca. Do wyboru mamy między 6 cali do nawet 9 cali przekątnej ekranu.

Z kolei wraz z przekątną wiąże się drugi parametr, jakim jest rozdzielczość ekranu. o oznacza, jaką jakość oferuje nam obraz na podstawie swojej wielkości, by był dopasowany, aby nie pojawiały się nie dociągnięcia. W przypadku tych wielkości najbardziej optymalny wydaje się obraz Full HD mniej więcej 1340×800 pikseli.

Polecamy: Fotel biurowy do 1000 zł

Obsługiwane formaty plików w czytniku do książek

Jakie formaty plików obsługuje urządzenie do czytania książek? Musimy zwrócić na to uwagę, by wiedzieć, jakie książki możemy zakupić, jakie będą odczytywane, a które kupimy na marne, bo nie zostaną w ogóle lub częściowo odczytane. Dlatego nie pomijajmy tego kroku. Niektóre modele wyposażone są w odczytywanie tylko popularnych formatów, takich jak PDF, Word, czyli DOC/DOCX. A niektóre mogą także odczytać te mniej znane wersje formatów plików, jak na przykład HTML, jeśli mamy bezpośredni dostęp do internetu oraz TXT, pliki tekstowe, MOBI, PRC czy też AZW.

Rodzaje formatów, jakie odczyta dla nas czytnik książek zależy od rodzaju zakupionego urządzenia, od jego jakości czy producenta. Dlatego uważnie to sprawdzajmy! Szczególnie, gdy zależy nam na czymś konkretnym do odczytu.

Złącza w urządzeniu do czytania książek

Przechodząc dalej, teraz możemy omówić sobie, jakie złącza posiada czytnik do książek. A posiada je na pewno. Przede wszystkim w najnowszych wersjach będzie to bezprzewodowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Dzięki czemu szybo prześlemy lub pobierzemy najnowsze książki. Także będziemy mogli je czytać bezpośrednio z internetu. Dostęp do domowej mobilnej biblioteczki będzie też dużo łatwiejszy. Także jeśli chodzi o wersje PDF książek.

Jaki czytnik książek
Jaki czytnik książek wybrać? Opinie, ranking, cena

W przypadku złączy przewodowych, zawsze na pierwszym miejscu mamy złącze USB. Często w tych czasach jest to wersja C. Bardzo uniwersalna obecnie, więc nie będziemy mieć problemów z ich użyciem. Zawsze można podłączyć się do telefonu czy do laptopa i pobrać nowe książki do biblioteki, jeśli nie mamy dostępu do internetu w czytniku. I często złącze USB wykorzystywane jest do ładowania urządzenia.

Bateria w czytniku książek

Kolejny ważny element to bateria w czytniku do książek. Bowiem jest to urządzenie bezprzewodowe z wbudowanym akumulatorem. Oznacza to więc, że ma baterię z daną pojemnością, która przechowuje dla nas energię i możemy z niej korzystać w dowolnym momencie, jednak trzeba ją regularnie doładowywać. Zatem sprawdźmy, jak pojemna jest bateria. Bowiem to wpływa na jakość użytkowania, czyli jak długo będzie działać sprzęt na jednym pełnym naładowaniu. Zwykle możemy spodziewać się baterii pojemnej do 5100 mAh.

Zobacz też: Niszczarka dokumentów biurowa

Najlepsze urządzenie do czytania książek

Najlepszy czytnik książek to ten, który pozwala nam w pełni cieszyć się swoją funkcjonalnością, czyli posiada odpowiednie parametry. Jest odpowiednio duży, abyśmy widzieli literki i ewentualne ilustracje. Do tego posiada dobrą jakość obrazu, by nie było zamazanych części. Warto też zwrócić uwagę na jego budowę, czy jest solidny, posiada antypoślizgowe elementy nie dające mu wpaść nam z ręki, itd. Producenci oferują nam różnorodną kolorystykę oraz wiele dodatków do wyboru, by każdy znalazł dla siebie ten najlepszy model.

Gdzie kupić czytnik do książek?

Dobry czytnik książek kupimy w różnych sklepach. Oczywiście największy wybór czeka na nas w internecie. Tam jest na prawdę wiele ich w różnej cenie, kolorystyce i z różnymi dodatkami. Dlatego też warto się rozejrzeć, ale nie oznacza to, że nic na nas nie czeka w sklepach stacjonarnych. Wręcz przeciwnie. Dostępnych tam jest wiele różnych modeli, które możemy porównać, sprawdzić, dotknąć, potrzymać, itd. Możemy też skorzystać z pomocy eksperta np. w sklepach z elektroniką, księgarniach, marketach RTV a czasem nawet w dużych dyskontach.

Do chętnie wybieranych producentów przede wszystkim zaliczamy: Amazon Kindle, Samsung, Bemi, Pocketbook, Inkbook i inni.

Najlepszy czytnik książek
Najlepszy czytnik książek

Cena urządzenia do czytania książek

Ile kosztuje dobry czytnik do książek? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, bojąc się, że jest to drogi sprzęt. Jednak cena nie jest tak zła, jak na sprzęt elektroniczny. Na pewno nie wydamy całej wypłaty. Zwykle koszt zaczyna się od 350 zł, a najdroższe będzie kosztować około 500 zł – 700 zł.

Sprawdź: Skaner do domu

Czytnik książek – opinie

A według Was, jaki czytnik do książek kupić? Co to jest za sprzęt? Czym się wyróżnia? Do czego konkretne służy? Dlaczego chcenie go kupić? Na co szczególnie polecacie zwrócić uwagę? Czy macie już coś upatrzonego? Jakie cechy i funkcje powinien posiadać? Co jest ważne? A może polecicie coś innym czytelnikom? Jesteście zadowoleni z tego urządzenia? Kiedy go używacie najczęściej? Dajcie nam znać w sekcji komentarzy, gdzie czekamy na wasze opinie!

Czytnik książek / Ranking najlepszych

Wiele osób rezygnuje z czytania książek, szczególnie podczas podróży, gdyż zajmują one wiele miejsca. Ale teraz jest na to sposób, by czytać książki wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Przedstawiamy Wam ranking najlepszych czytników do książek. W tym zestawieniu czekają na Was polecone modele wraz z pełnym opisem i aktualną ceną. Pospieszcie się, zanim wyprzedzą Was inni!

2.
PocketBook InkPad Color 3
Czytnik książek PocketBook
5.
Kobo Elipsa 2E
Czytnik książek Kobo
10.
Kobo Nia
Czytnik książek Kobo

Czytnik książek - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję