Drukarka dla fotografa

Drukarka dla fotografa to bardzo przydatny sprzęt w każdej pracowni, niezależnie od tego, czy zajmujemy się tym zawodowo, czy też jesteśmy dopiero na etapie raczkującego amatora. Działanie ludzkiego mózgu i oka sprawia, że różne mankamenty wychodzą dopiero wtedy, gdy ujrzymy efekt swojej pracy na papierze. Poza tym, hej, nie po to robimy piękne zdjęcia, by zaginęły w odmętach dysku! Warto przelać je na papier i chwalić się nimi, obwieszając pracownię czy mieszkanie. W przypadku osób wykonujących zdjęcia na zlecenie, dochodzi jeszcze kwestia drukowania zdjęć dla klienta.

Zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jaka drukarka dla fotografa jest najlepsza. Wskazujemy interesujące rozwiązania i rozwiewamy wątpliwości dotyczące parametrów.

Drukarka dla fotografa Ranking
Jaka Drukarka dla fotografa?
Ranking najlepszych >>>

Jaką drukarkę dla fotografa wybrać i kupić?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, dobra drukarka dla fotografa jest niezwykle ważna, jeśli chcemy osiągnąć sukces w naszej dziedzinie. Odpowiednie zdjęcia wymagają odpowiedniej oprawy, a na ekranie tabletu czy komputera nie zawsze prezentują się tak, jak tego oczekujemy. Przelane na papier lub inny materiał mogą wiele zyskać, ale powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Rodzaj drukarki,
  • Skanowanie,
  • Nośnik,
  • Czas drukowania i precyzja,
  • Źródło zdjęć.
Drukarka dla fotografa
Drukarka dla fotografa / Cena, opinie i ranking najlepszych

Rodzaj drukarki dla fotografa

Obecnie technologie druku mogą nas zaskoczyć i potrafią znacznie się od siebie różnić. Najtańszym wyjściem, przynajmniej jeśli chodzi o koszt zakupu, jest atramentowa drukarka dla fotografa. Wymaga ona jednak ponoszenia dość wysokich kosztów eksploatacji. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest bardzo dobra jakość druku, ponieważ nawet drukarka atramentowa ze średniej półki cenowej charakteryzuje się wysoką rozdzielczością i precyzją. Jest to optymalne rozwiązanie dla fotografów amatorów oraz małych firm, bo przy większych ilościach zdjęć do drukowania koszt tuszu może nas przytłoczyć.

Zobacz też: Drukarka dla architekta

Jaka jest alternatywa? Dobra drukarka dla fotografa może być także urządzeniem laserowym. Koszty eksploatacji są bardzo niskie, dlatego warto zdecydować się na to wyjście, gdy drukujemy naprawdę dużo. Trzeba jednak zainwestować odpowiednią kwotę, gdyż laserowa drukarka dla fotografa już na wejściu jest droższa od atramentowej, a na dodatek urządzenia z niskiej półki cenowej mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Wysoką rozdzielczość i jakość druku w przypadku obrazów zapewni nam dopiero najwyższej klasy sprzęt.

Ostatni rodzaj drukarki dla fotografa to drukarka termosublimacyjna. Jest to urządzenie dedykowane właśnie dla zakładów fotograficznych, do wywoływania zdjęć cyfrowych. Świetnie sprawdzi się w przypadku profesjonalnej fotografii, ponieważ wiernie oddaje kolory i szczegóły, a na dodatek pozwala uzyskać bardzo długą trwałość – nawet po wielu latach zdjęcia nie wyblakną i będą wyglądały tak samo. Trzeba jednak liczyć się ze sporym kosztem i z tym, że taka drukarka dla fotografa nie nadaje się do drukowania dokumentów czy innych plików.

Sprawdź także: Skaner do laptopa

Drukarka dla fotografa ze skanerem

Paradoksalnie, osoba zajmująca się fotografią często ma potrzebę, by coś zeskanować. Czasem są to dokumenty związane z prowadzeniem firmy, innym razem zdjęcia, które mamy naprawić lub przerobić. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to dość powszechne, że znajomi czy klienci przynoszą nam na przykład stare zdjęcia do odnowienia lub powielenia. Nie trzeba do tego kupować dwóch osobnych urządzeń, zajmować sobie miejsca w biurze i mnożyć kosztów. Wystarczy dobra drukarka dla fotografa ze skanerem.

Jaka drukarka dla fotografa
Jaka drukarka dla fotografa jest najlepsza?

Drukarka dla fotografa a nośnik

Nośnik to – najprościej mówiąc – kartka lub inny przedmiot, na którym ma powstać gotowy wydruk. Zazwyczaj drukarka dla fotografa, która pozwala na drukowanie w formacie A4, obsługuje także mniejsze kartki, w tym formaty niestandardowe, a nawet koperty. Powinna być przystosowana do drukowania na wysokiej jakości papierze, w tym śliskim papierze fotograficznym. Najlepsza drukarka dla fotografa umożliwia nawet drukowanie na płótnie albo kartkach rozmiaru A3, co pozwala nam cieszyć się własnymi fotografiami w dużym formacie.

Może Cię zainteresować: Drukarka do 250 zł

Jaka drukarka dla fotografa jest najlepsza? Czas drukowania i precyzja

Niewątpliwie w drukowaniu zdjęć pierwsze skrzypce gra jakość wydruku. By ustalić, jaka jest najlepsza drukarka dla fotografa, zacznijmy od sprawdzenia jej rozdzielczości. Ten skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia dots per inch, czyli kropka na cal. Im większa wartość liczbowa, tym bardziej szczegółowy obraz na papierze uzyskamy. Dlatego właśnie najlepsza drukarka dla fotografa pozwala uzyskać nawet 5200 dpi. Pamiętajmy jednak, że im wyższa jakość druku, tym wolniej pracuje urządzenie. Tymczasem w pracowni fotografa czasem jest potrzeba przenieść na papier duże partie zdjęć w możliwie jak najkrótszym czasie. Dlatego właśnie powinniśmy wybrać jak najszybsze urządzenie.

Drukarka dla fotografa a źródło zdjęć

Zazwyczaj drukarka dla fotografa pozostaje podłączona do komputera stacjonarnego lub laptopa na stałe. Co jednak, jeśli chcemy wydrukować coś z telefonu, tabletu czy aparatu? Najlepsze urządzenie daje nam taką możliwość. Możemy zrobić to przewodowo, na przykład za pośrednictwem wejścia HDMI lub USB, a także bezprzewodowo. W takim przypadku potrzebna będzie łączność Bluetooth, ewentualnie Wi-Fi. Takie drukowanie jednak z reguły jest nieco wolniejsze od tradycyjnego i warto brać to pod uwagę.

Zobacz również: Drukarka 3d dla początkujących

Gdzie kupić drukarkę dla fotografa?

Jeśli poszukujemy dobrej drukarki dla fotografa, najlepszym wyjściem będzie udanie się do dużych marketów z elektroniką i sprzętem komputerowym, gdzie znajdziemy szeroki wybór modeli. Jeżeli nie zależy nam, by zobaczyć je na żywo, możemy sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Producenci drukarek dla fotografa to na przykład Epson, Canon, Brother, HP, Kodak, Zebra i inni.

Najlepsza drukarka dla fotografa
Najlepsza drukarka dla fotografa

Cena drukarki dla fotografa

Cena drukarki dla fotografa zależy tak naprawdę od tego, czego właściwie od niej oczekujemy. Najtańsze urządzenie kosztuje około 400-500 zł, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to sprzęt dla amatora. Z kolei profesjonalne propozycje dla dużych zakładów fotograficznych mogą sięgać nawet 7000 zł.

Drukarka dla fotografa – opinie

Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Może podzielicie się modelami, które kompletnie się u Was nie sprawdziły, lub wręcz przeciwnie, były strzałem w dziesiątkę? Czekamy na opinie o drukarkach dla fotografa.

Drukarka dla fotografa / Ranking najlepszych

Zebrawszy doświadczenia wielu fotografów i użytkowników, przygotowaliśmy ranking najlepszych drukarek dla fotografa. Znajdziecie w nim propozycje, które cieszą się doskonałą opinią i należą do tanich w eksploatacji oraz bezawaryjnych.

1.
EPSON EcoTank L18050 C11CK38402
Drukarka dla fotografa Epson
3.
Epson L1300
Drukarka dla fotografa Epson
4.
Canon imagePROGRAF PRO-300
Drukarka dla fotografa Canon
5.
OKI C824N
Drukarka dla fotografa OKI
7.
Konica Minolta Bizhub 5000i
Drukarka dla fotografa Konica Minolta
8.
OKI ES5442dn
Drukarka dla fotografa OKI
10.
OKI ES5432dn
Drukarka dla fotografa OKI

Drukarka dla fotografa - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję