Facebook Communities Day za nami

23 kwietnia 2018
0
495

W ubiegłym tygodniu, 17 kwietnia w warszawskiej siedzibie Facebooka odbył się Facebook Communities Day – pierwsze w Polsce spotkanie twórców społeczności na Facebooku. W wydarzeniu uczestniczyli administratorzy najbardziej dynamicznych grup i stron na platformie. Przy tej okazji, gość spotkania – Ime Archibong, VP Partnerships Facebooka ogłosił uruchomienie w Polsce programu wspierającego twórców społeczności Community Leadership Circles. Jego pierwsze koło powstanie w Warszawie.

Facebook Communities Day to kontynuacja działań firmy na rzecz rozwoju i aktywnego wsparcia twórców społeczności. Dzięki zaangażowaniu osób tworzących grupy, tysiące ludzi w Polsce znalazło na Facebooku osoby o podobnych zainteresowaniach, problemach, poglądach. Tym wydarzeniem Facebook chce nie tylko podziękować im za całą pracę, którą wkładają w rozwijanie swoich społeczności, ale też stworzyć platformę wymiany bezcennych doświadczeń. Wśród grup, które wzięły udział w spotkaniu znalazły się m.in.: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Autostopowicze to MY, Fundacja DKMS oraz High Society PL.

Katarzyna Wierzbowska z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet podkreśliła wartość tego typu wydarzeń dla osób tworzących społeczności: Zaczynaliśmy jako strona na Facebooku, a dziś działamy zarówno w przestrzenni online jak i offline, wspierając przedsiębiorczość kobiet w całej Polsce. Facebook jest świetnym narzędziem, które pomaga oddolnie tworzyć społeczności, dzięki którym mogą oni wspólnie zmieniać swoje otoczenie i brać sprawy w swoje ręce. Istotną rolę w procesie efektywnej ich integracji odgrywają admini, stąd bardzo cenna jest wymiana wzajemnych doświadczeń i możliwość uczenia się od siebie nawzajem, jaką daje Facebook Communities Day, czy jaką dadzą Community Leadership Circles.

Community Leadership Circles

Podczas wydarzenia, Ime Archibong, VP Partnerships Facebooka ogłosił uruchomienie w Polsce nowego programu – Community Leadership Circles będącego platformą wymiany wiedzy i doświadczeń liderów społeczności. Jego celem jest wspieranie wspólnot zarówno na Facebooku jak i poza nim, a także umacnianie ich liderów jako prekursorów przemian w swoim otoczeniu. Spotkania w kołach CLC dadzą najbardziej zaangażowanym administratorom grup możliwości wymiany unikalnych doświadczeń oraz nauki podczas wspólnych warsztatów.

Podczas spotkań z liderami społeczności w Chicago i w Londynie dostrzegliśmy, że tworzymy bardzo atrakcyjne prezentacje o tym jak będziemy wspierać społeczności, jednak najciekawsze dzieje się gdy twórcy społeczności, zaczynają rozmawiać i odkrywają, że mają podobne problemy i wyzwania – wyjaśnił Ime Archibong.

Właśnie dlatego stworzyliśmy program Communities Leadership Circles za którym stanęła idea łączenia liderów społeczności, aby mogli uczyć się od siebie nawzajem i wymieniać najlepsze doświadczenia. Rozpoczęliśmy go w Stanach Zjednoczonych, następnie zapowiedzieliśmy start w Europie, a dziś ogłaszamy jego uruchomienie w Warszawie jako pierwszego miasta w regionie, o którym wiemy, że jest miejscem zamieszkania wielu znakomitych liderów.

Każde z kół będzie zorganizowane i prowadzone przez lidera społeczności w formie grupy online oraz cyklu spotkań odbywających się min.: raz w miesiącu. Proces selekcji liderów poszczególnych kół CLC będzie odbywał się rokrocznie dla poszczególnych regionów, tak aby jak najwięcej osób mogło wcielić się w tę rolę i przejąć obowiązki lidera. Wsparcie oferowane przez Facebooka obejmuje szkolenie, a także wsparcie finansowe, które może być przeznaczone na wynajęcie miejsca spotkań, catering oraz materiały brandingowe. Żadne z kół nie będzie aktywnie moderowane przez Facebooka.

Kandydaci na liderów kół mogą przesyłać swoje aplikacje za pośrednictwem strony internetowej: https://www.surveymonkey.com/r/communityleadershipcircles. Dodatkowe informację będą dostępne także na Facebookowej stronie programu: https://www.facebook.com/pg/communityleadershipcircles/.