Konkursy organizatorów

10 kwietnia 2018
0
7927

Organizatorzy konkursów skierowanych do początkujących artystów przekonują, że od udziału właśnie w ich inicjatywie zaczęła się kariera obecnie znanych już i cenionych przedstawicieli życia artystycznego.

Zgłoszenia

W tej ogromnej ilości rozmaitych konkursów i przeglądów zastanawia mnie jedno. Czy organizatorzy rzetelnie zajmują się promocją konkursu i czy te z kolei są tak pomocne laureatom w starcie. Gdy obserwuję losy, czy to muzyków, czy poetów, mam wrażenie, że wielu dyrektorów, koordynatorów, i innych pomysłodawców znamienitych konkursów robi to przede wszystkim, aby kształtować swój wizerunek – najczęściej w społeczności lokalnej. A artyści. W tym roku są ci, w następnym inni. Marka wydarzenia, ranga to tematy obce.

Kolejna edycja za nami

Relacja po gali znajdzie się w mediach, organizator będzie szczęśliwy, tym bardziej, gdy konkurs skierowany jest do debiutantów, że znów odkrył kolejny talent. Wywiadów najczęściej udziela koordynator konkursu. Całe media relations jest przecież zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Nie ma żadnej przypadkowości. Laureat jest już przecież szczęśliwy. Niewielu początkujących artystów i ich menedżerów potrafi wykorzystać nagrody w tych słynnych konkursach. Pewnie jest to spowodowane wrodzoną skromnością jednych i niewielkim doświadczeniem drugich.

Nagrody

Śledząc informacje o konkursach, czy później czytając opisy można dojść do wniosku, że organizatorom konkursów najbardziej przydatnymi cechami artystów jest ich upór, konsekwencja, oczywiście talent a menedżerów doceniają za zaciekłość i kreatywność i wiedzę z zakresu komunikacji. To organizator konkursu, gdy artysta po latach ciężkiej pracy odniesie sukces, podsumuje, że zaczynał na jego scenie, to tutaj czytał pierwsze wiersze, czy też zagrał pierwsze utwory. U nas po raz pierwszy dostrzeżono jego talent – powie niejeden organizator wręczając nagrodę w kolejnej edycji. Szukanie wówczas relacji takiego organizatora – altruisty okazuje się ciekawą przygodą. Z nielicznych materiałów, do których uda się dotrzeć można będzie się dowiedzieć, że już wtedy za swoją karierę odpowiadał sam artysta ewentualnie w towarzystwie menedżera lub agenta. Ewaluacja, badania czy nawet zwykła refleksja są rzadkością wśród takich organizatorów z nagrodami.