Lekki laptop 15 cali

Lekki laptop 15 cali to niezwykle popularne urządzenie. Wcale nas to nie dziwi. Sprawdza się zarówno w celach czysto rozrywkowych, jak i zawodowych czy edukacyjnych. Wiele zależy od tego, jaki dokładnie model wybierzemy. Duża różnorodność na rynku sprawia, że łatwo dopasować nam go do swoich potrzeb i oczekiwań. Jednocześnie ciągłe ulepszanie technologii pozwala na to, byśmy dorwali bardzo funkcjonalny, polecany sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jeśli właśnie na taki efekt liczycie, trafiliście w dobre miejsce! Mamy dla Was bowiem poradnik zakupowy, w którym podpowiadamy, jaki lekki laptop 15 cali jest najlepszy. Nie tylko wskazujemy konkretne modele, lecz serwujemy Wam wiedzę, dzięki której samodzielnie dobierzecie odpowiedni sprzęt. Zapraszamy!

Lekki laptop 15 cali Ranking
Jaki Lekki laptop 15 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia lekki laptop 15 cali?

Z pewnością spotkaliście się kiedyś z pojęciem komputeryzacji. Jest to zjawisko, które zachodzi właściwie na naszych oczach. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komputera – służy nam do pracy, nauki, zakupów, rozrywki, kontaktu z innymi osobami, a także tworzenia sztuki, literatury i wielu innych celów. Jednocześnie nasz tryb życia wymaga coraz większej mobilności. Wszystkie te uwarunkowania przekładają się na popularność dobrych lekkich laptopów 15 cali.

Lekki laptop 15 cali
Lekki laptop 15 cali / Opinie, cena, ranking najlepszych

Są to bowiem wielofunkcyjne komputery przenośne. Mają właściwie takie same możliwości, jak komputer stacjonarny. Jedyna różnica polega na tym, że lekki laptop 15 cali zamyka wszystkie podzespoły i inne elementy niezbędne dla prawidłowego działania w jednym niewielkim urządzeniu. Jest tu klawiatura, pod którą kryją się inne części, a także piętnastocalowy ekran.

Zobacz też: Mały laptop gamingowy

Dlaczego warto kupić lekki laptop 15 cali?

Wspomniany piętnastocalowy ekran to kompromis między kompaktowymi wymiarami, a wygodą użytkowania. 15 cali to dość, by komfortowo grać w gry, oglądać filmy, pracować na arkuszach kalkulacyjnych, obrabiać zdjęcia i obrazy. Nie mówiąc już o zwyczajnym korzystaniu z sieci czy dokumentów tekstowych. Z drugiej strony taki lekki laptop 15 cali bez trudu włożymy do torebki, plecaka lub specjalnej torby i zabierzemy ze sobą, gdzie tylko chcemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go w parku, szkole, domu klienta lub gdziekolwiek indziej. Taki laptop sprawdza się nie tylko, gdy poruszamy się samochodem, ale także komunikacją publiczną lub nawet na piechotę, gdyż niewiele waży i nie naraża nas na dyskomfort.

Jaki lekki laptop 15 cali wybrać i kupić?

Żeby wybrać dla siebie najlepszy lekki laptop 15 cali, wcale nie trzeba być ekspertem od komputerów. Wystarczy kilka podstawowych wskazówek. Pierwszym wyznacznikiem dobrego sprzętu jest oczywiście waga. Zazwyczaj nie przekracza ona 2 kilogramów, choć znajdziemy tu i laptopy ultralekkie, które mimo całkiem imponujących rozmiarów ważą około kilograma. Pozwala na to zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak dysk SSD w miejsce przestarzałego, ciężkiego i awaryjnego HDD, a także obudowa z innowacyjnego tworzywa, stosowanego dotychczas głównie w przemyśle lotniczym.

Sprawdź także: Mały tani laptop

Nie jest to jednak jedyna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Żeby dopasować dobry lekki laptop 15 cali do swoich potrzeb, sprawdźmy też takie parametry, jak:

  • Jakość ekranu,
  • RAM i procesor,
  • Karta graficzna i funkcje dla graczy,
  • Inne funkcje i atuty.
Jaki lekki laptop 15 cali
Jaki lekki laptop 15 cali wybrać i kupić?

Ekran w lekkim laptopie 15 cali

Wiemy już, że lekki laptop 15 cali ma ekran o przekątnej 15 cali, co każe go umieścić pośród raczej dużych laptopów. Jednak ekrany te różnią się parametrami. Za najlepszą uważa się matrycę IPS, która łączy w sobie doskonałe kąty widzenia, dobre nasycenie kolorów i kontrast z dość szybkim czasem reakcji. Ważna jest także rozdzielczość – im więcej pikseli, tym lepiej, dlatego uznaje się, że najlepszy lekki laptop 15 cali powinien nam oferować przynajmniej 2K, a najlepiej 4K.

Może Cię zainteresować: Mały laptop do pracy biurowej

Co więcej, powinniśmy sprawdzić także powłokę na matrycy. Matowa sprawdzi się, jeśli często pracujemy w słońcu, na zewnątrz lub w pomieszczeniach, gdzie nie ma zasłon ani rolet. Z kolei błyszcząca matryca świetnie sprawdza się do perfekcyjnego odwzorowania kolorów, ale za to odbija światło słoneczne, czyniąc obraz nieczytelnym. To my musimy zdecydować, w jakich warunkach najczęściej pracujemy. Jak podkreślają niektórzy użytkownicy, najlepszy lekki laptop 15 cali może mieć też dotykowy ekran. Wtedy stanowi coś w rodzaju połączenia tabletu i komputera. To my wybieramy sposób sterowania, jaki jest dla nas w danej chwili najwygodniejszy.

Pamięć RAM i procesor w lekkim laptopie 15 cali

Warto kierować się także płynnością działania komputera. Nasz najlepszy lekki laptop 15 cali powinien mieć dobry procesor, który oferuje co najmniej osiem rdzeni i wysokie taktowanie. Dzięki temu będzie działał bardzo płynnie, niezależnie od użytkowanej aplikacji. W końcu ten właśnie moduł odpowiada za synchronizację wszystkich innych podzespołów. Z kolei RAM przechowuje aktualnie wykorzystywane dane, dlatego działa tu zasada: im więcej, tym lepiej. Minimum w dzisiejszych czasach to około 8GB.

Lekki laptop 15 cali dla graczy

Chcemy użytkować nasz lekki laptop 15 cali do gier komputerowych? Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli wybierzemy odpowiedni sprzęt. Najważniejsza jest karta graficzna. Dynamiczne, nowe, wymagające tytuły potrzebują dedykowanej karty graficznej w miejsce tej zintegrowanej. Liczy się także prędkość odświeżania ekranu. Jeśli wyświetla on 120 lub więcej klatek na sekundę (czyli ma odświeżanie na poziomie większym niż 120Hz), pozwala on dostrzec zagrożenie szybciej, niż w przypadku 60Hz. Czas reakcji plamki powinien wynosić mniej niż 1ms.

Zobacz również: Laptop dla nauczyciela

Jaki lekki laptop 15 cali jest najlepszy?

Czym jeszcze powinien się wyróżniać najlepszy lekki laptop 15 cali? Polecamy sprawdzić chłodzenie, zwłaszcza jeśli pracujemy na wymagających programach lub gramy w gry. Również pojemność baterii jest niezwykle ważna, choć nie ma co oczekiwać tu cudów, gdyż większa bateria sprawia, że komputer jest cięższy. Możemy za to zdecydować się na model z wbudowaną kamerą, NFC czy czytnikiem linii papilarnych. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy lekki laptop 15 cali z systemem operacyjnym, na przykład Windows lub iOS. Nie będzie trzeba za niego dopłacać ani męczyć się z instalacją.

Najlepszy lekki laptop 15 cali
Najlepszy lekki laptop 15 cali

Gdzie kupić lekki laptop 15 cali?

W jakich sklepach możemy kupić dobry lekki laptop 15 cali? Warto odwiedzić przede wszystkim sprzedawców komputerów, a także duże markety z elektroniką. Czasem ze stosowną ofertą wychodzą także salony operatorów sieci komórkowej. Co więcej, odpowiedni sprzęt w niskiej cenie i różnych konfiguracjach znajdziemy też w sklepach internetowych. Na fizycznych i wirtualnych półkach aż roi się od takich marek, jak na przykład Lenovo, Asus, HP, Huawei, Apple i wielu innych.

Cena lekkiego laptopa 15 cali

Ile kosztuje lekki laptop 15 cali? Cena zależy nie tylko od parametrów, lecz także renomy marki. Najtańszy komputer tego typu kupimy już za mniej niż 2000 zł, jednak dodatkowe wymagania sprawiają, że musimy dopłacić. Tym sposobem najdroższe modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Lekki laptop 15 cali – opinie

A Wy gdzie najczęściej korzystacie z komputera przenośnego? A może dopiero planujecie taki zakup, bo modele stacjonarne okazały się nie zaspokajać Waszych potrzeb? Koniecznie dajcie znać, jak wyglądają Wasze doświadczenia – czekamy na opinie o lekkich laptopach 15 cali w sekcji komentarzy.

Lekki laptop 15 cali / Ranking najlepszych

Macie już na oku konkretny model? Sprawdźcie, jakie doświadczenia mają z nim inni użytkownicy. My już to zrobiliśmy i na tej podstawie przygotowaliśmy ranking najlepszych lekkich laptopów 15 cali. Dzięki temu i Wy możecie sięgnąć po sprawdzone, polecane modele, które znajdziecie poniżej.

Dodaj opinie na forum