Lekki laptop 15 cali

Lekki laptop 15 cali kupujemy przede wszystkim ze względu na mobilność i łatwość przenoszenia. Z jednej strony, mieści się do dowolnej torby czy plecaka, z drugiej – nie waży zbyt dużo. A i tak zapewnia odpowiedni komfort pracy, gdyż ekran jest na tyle duży, by zapewnić nam doskonałą widoczność. Może sprawdzić się w wielu sytuacjach, zarówno życiowych, szkolnych, jak i zawodowych. Wiele jednak zależy od tego, jakie zastosowanie dla niego wymyślimy oraz jak dopasujemy go do swoich potrzeb.

Kiedy kupujemy ubrania czy buty, wybieramy nie tylko odpowiedni rozmiar, lecz także krój i styl. Nie inaczej powinno być z laptopem. Zapraszamy więc do lektury naszego poradnika. Podpowiadamy, jaki lekki laptop 15 cali jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Lekki laptop 15 cali Ranking
Jaki Lekki laptop 15 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia lekki laptop 15 cali?

Nasz poradnik warto zacząć od tego, co łączy wszystkie lekkie laptopy 15 cali. Są to komputery przenośne, które w jednej bryle zamykają wszystkie elementy potrzebne do działania: ekran, niezbędne podzespoły, klawiaturę i pad zastępujący mysz, a także baterię zapewniającą zasilanie. Dzięki temu możemy z nich korzystać w dowolnym miejscu, również poza domem. Lekki laptop 15 cali to jednak coś więcej – pomimo całkiem sporej przekątnej ekranu, wynoszącej nawet do 15,6 cala, waży on niezwykle mało. Dzięki temu nie będzie on dla nas nadmiernym obciążeniem podczas poruszania się pieszo czy komunikacja publiczną.

Lekki laptop 15 cali
Lekki laptop 15 cali / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić lekki laptop 15 cali?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto kupić lekki laptop 15 cali. Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście! Chyba że ze swoim komputerem i tak zamierzamy zasiadać w jednym, ustalonym miejscu, przy biurku – ale w takiej sytuacji kupujemy zwykle komputer stacjonarny, a nie mobilny. Urządzenie, które niewiele waży, świetnie sprawdza się zarówno do pracy, nauki, jak i do rozrywki oraz hobby. Możemy korzystać z niego, a jednocześnie oddychać świeżym powietrzem, dojechać do klienta, na uczelnię czy gdziekolwiek indziej. Nie marnujemy czasu, na przykład w pociągu czy komunikacji publicznej. Słowem, mamy dostęp do tego niezwykle przydatnego narzędzia wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne.

Zobacz też: Laptop do obróbki zdjęć

Lekki laptop 15 cali – czyli jaki?

Warto jednak wyjaśnić, ile waży lekki laptop 11 cali. Przyjmuje się, że do tej grupy można zaliczyć komputery mobilne, które ważą mniej niż 2,5 kilograma. Jako że ekran takiego komputera jest dość spory, to i tak uznajemy to za całkiem spore osiągnięcie. Ale musimy przy tym zaznaczyć, że istnieją laptopy o podobnej przekątnej, które ważą około kilograma! Jak to możliwe?

Do skonstruowania takiego sprzętu wykorzystuje się lekkie, ale zarazem wytrzymałe komponenty, na przykład włókno węglowe lub tworzywa sztuczne wykorzystywane także w przemyśle lotniczym. Natomiast odbywa się to też odrobinę kosztem zamontowanych podzespołów, ponieważ lekki laptop 11 cali zwykle ma nieco bardziej ograniczoną pojemność baterii, a czasem dysku twardego. Nie jest to jednak ścisłą regułą, a producenci starają się rekompensować te mankamenty w inny sposób.

Sprawdź także: Laptop 15 cali

Jaki lekki laptop 15 cali jest najlepszy?

Żeby wybrać najlepszy lekki laptop 15 cali, musimy sobie odpowiedzieć, co tak naprawdę zamierzamy z nim robić. Najbardziej powszechne są modele uniwersalne, które mają być przede wszystkim mobilne i funkcjonalne. Możemy na nich przeglądać zasoby Internetu, korzystać z programów biurowych i wielu aplikacji, oglądać filmy, zdjęcia, udzielać się w mediach społecznościowych. Mogą mieć jednak problem z bardziej zaawansowanymi programami, na przykład do obróbki zdjęć, filmów i innymi złożonymi aplikacjami. Wtedy warto zadbać o odpowiednie parametry techniczne. Natomiast jeśli dużo gramy w gry wideo, zwłaszcza najnowsze tytuły, dobrym wyborem będzie lekki laptop gamingowy 15 cali.

Jaki lekki laptop 15 cali
Jaki lekki laptop 15 cali wybrać i kupić?

Jaki lekki laptop 15 cali jest najlepszy?

Pora jednak przejść do konkretów. Co wyróżnia najlepszy lekki laptop 15 cali? Możemy tu wymienić kilka ważnych kwestii. Są to przede wszystkim:

 • Ekran – jego przekątną już znamy, jednak ważna jest także rozdzielczość (2K lub 4K to pożądane wartości), a także rodzaj matrycy. Najlepiej sprawdza się IPS, który zapewnia dobry, wyrazisty obraz widziany pod wieloma kątami.
 • Parametry – przynajmniej ośmiordzeniowy procesor i co najmniej 8 gigabajtów pamięci RAM zapewnią płynną pracę oraz obsługę wielu aplikacji, w tym tych najbardziej wymagających.
 • Dysk – jako że celujemy w lekki sprzęt, powinniśmy wybrać dysk SSD. Nie tylko mniej waży, lecz przede wszystkim nie ulega tak łatwo awariom i uszkodzeniom mechanicznym.
 • Porty – zazwyczaj lekki laptop 15 cali jest jednocześnie cienki, dlatego możemy się spodziewać, że nie będzie miał ich zbyt wiele. Standardem obecnie jest wejście USB-C. Za jego pośrednictwem możemy podłączyć replikator portów lub stację dokującą, a dopiero do nich inne urządzenia.
 • Klawiatura – zwłaszcza jeśli dużo piszemy, powinna mieć odpowiedni skok, a także funkcję podświetlenia. Ułatwi to pracę w nocy.
 • Matryca – jeśli często pracujemy na zewnątrz lub w pomieszczeniach, których nie możemy zaciemnić, bardzo pożądane będzie matowe wykończenie. Natomiast jeśli liczy się przede wszystkim głęboki kontrast i bogata paleta kolorów, lepiej wypada matryca błyszcząca. Odbija ona jednak światło, przez co praca w słońcu może być utrudniona lub wręcz niemożliwa.
 • Kamera i mikrofon – przydają się, kiedy musimy lub chcemy prowadzić rozmowy audio lub wideo za pomocą różnych komunikatorów. Im większa rozdzielczość kamerki, tym lepszy obraz. Dzięki temu nie musimy dokładać kolejnych urządzeń do naszego zestawu.
 • Łączność – najlepszy lekki laptop 15 cali posiada nie tylko Bluetooth czy Wi-Fi, ale także system NFC. Pozwala on na bardzo szybkie parowanie urządzeń i przesyłanie danych na bliskie odległości (do 20 centymetrów).

Może Cię zainteresować: Laptop 15,6 cala

Lekki laptop 15 cali – jaki system operacyjny?

Wiele osób pyta też, czy opłaca się kupować lekki laptop 15 cali z systemem operacyjnym, skoro modele bez niego są znacznie tańsze. Pamiętajmy jednak, że legalna licencja może wynieść nas znacznie więcej, niż ta różnica w cenie, a do tego dochodzi konieczność samodzielnego zainstalowania oprogramowania. Dlatego polecamy kupić lekki laptop 15 cali z systemem operacyjnym. Jakim? Do wyboru mamy trzy najpopularniejsze możliwości:

 1. MacOS – system operacyjny charakterystyczny dla laptopów firmy Apple, tak zwanych Macbooków. Jest on bardzo stabilny i intuicyjny, szczególnie dla osób, które na co dzień używają sprzętów tej firmy.
 2. Windows – najbardziej rozpowszechniony w naszym kraju, dzięki czemu nie ma problemu z kompatybilnością oprogramowania. Najlepiej, żeby występował w jak najnowszej wersji.
 3. Chrome – okrojony względem pozostałych, bardziej przypomina systemy stosowane na tabletach i smartfonach. Daje całkiem przyzwoite możliwości, jeśli chodzi o codzienne korzystanie, ale nie zastępuje w pełni stacjonarnego komputera. Jest za to o wiele tańszy.

Zobacz również: Laptop do nauki

Gdzie kupić lekki laptop 15 cali?

Wszystkie sklepy oferujące komputery mobilne powinny mieć w swojej ofercie lekki laptop 15 cali. Znajdziemy go więc w marketach z elektroniką, mniejszych sklepach komputerowych i oczywiście sklepach internetowych. Takie komputery mają w swojej ofercie takie firmy, jak na przykład Lenovo, Xiaomi, Huawei, HP, Acer i wiele innych.

Najlepszy lekki laptop 15 cali
Najlepszy lekki laptop 15 cali

Cena lekkiego laptopa 15 cali

Ile kosztuje lekki laptop 15 cali? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki konkretnie sprzęt wybierzemy. Cena najtańszych egzemplarzy zaczyna się już od 1500 zł, chociaż najdroższe modele gamingowe mogą kosztować nawet 20000 zł!

Lekki laptop 15 cali – opinie

Z jakiego powodu decydujecie się na „odchudzony” sprzęt? Dlaczego gabaryty, a zwłaszcza waga, są takie ważne i jakie zastosowanie przeznaczyliście dla Waszego nowego sprzętu? Koniecznie dajcie znać! Nasi czytelnicy będą także wdzięczni za konkretne rekomendacje. Czekamy na opinie o lekkich laptopach 15 cali.

Lekki laptop 15 cali / Ranking najlepszych

By ułatwić Wam poszukiwania, przygotowaliśmy ranking najlepszych lekkich laptopów 15 cali. Znajdziecie w nim propozycje, które zostały już przetestowane i dobrze ocenione przez wielu użytkowników.


Lekki laptop 15 cali - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję