Miasta otwarte na mieszkańców

12 lutego 2018
0
77800

Urzędy miast i gmin szukają oryginalnych pomysłów na promocję swoich miejscowości. Często zapraszają znane osoby do współpracy, artystów i sportowców. To dobre pomysły. Jednak warto przedstawić dwa miasta, które postawiły również na współpracę z mieszkańcami, w tych dwóch przypadkach pasjonatami fotografii.

Włoszczowa, miasto w województwie świętokrzyskim, które 12 lat temu oblegane było przez wszystkie możliwe media za sprawą linii kolejowej, a dokładnie Centralnej Magistrali Kolejowej i stacji Włoszczowa Północ. Nie wszyscy wiedzą, że w małej Włoszczowie (a nie Włoszczowej, jak można było usłyszeć swego czasu w mediach) jest i druga stacja. Na linii między Częstochową a Kielcami. Tam wówczas było spokojnie. Co ciekawe teraz trwają kolejne inwestycje kolejowe a w mediach cisza. Ale do rzeczy.

Włoszczowa i Radomsko (miasto położone województwie łódzkim, stąd pochodzili m.in. bracia Różewiczowie, o których mieszkańcy nie zapominają) postawiło na fotografię. Miłośnik fotografii z Włoszczowy prowadzi stronę Foto Pejzaż, gdzie można znaleźć nie tylko zdjęcia miasta, ale również z powiatu i województwa. A ponieważ Szlak Orlich Gniazd niedaleko to również zdjęć zamków nie brakuje. Dobrze, ale co zrobili urzędnicy we Włoszczowie? Nowy rok się kończył, 2018 zaczynał i ktoś wpadł na pomysł, aby wykorzystać zdjęcia jednego z mieszkańców. To dobra idea.

Źródło: https://www.facebook.com/Gmina-W%C5%82oszczowa-472420546163973/

Chyba najlepiej swoje miasto potrafi przedstawić jego mieszkaniec. Zresztą miasta muszą o nich konkurować, więc trzeba o nich zadbać. Przypomnijmy, że na liście ośrodków zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych są aż 122 miasta. Włoszczowa chyba nieźle sobie radzi, ponieważ jej akurat na tej czarnej liście nie ma. Czytając różne publikacje dotyczące promocji przeważnie jako przykłady mamy podane duże ośrodki, w których nie zbyt trudno zorganizować festiwal przyciągający tłumy mieszkańców i gości. Małe miasta dysponują innym budżetem. No chyba, że to Kleszczów (najbogatsza gmina w Polsce). Ale czy w Kleszczowie jest festiwal? A tak, jest. Festiwal Kultury i Nauki. Tak przynajmniej można przeczytać na stronie https://www.kleszczow.pl/aktualnosci/iii-festiwal-nauki-kultury-kleszczowie/.

Działania z zakresu komunikacji wewnętrznej, czyli skierowanej do mieszkańców i zewnętrznej – do gości, turystów, inwestorów muszą być przemyślane. Włoszczowa dobrze poradziła sobie z komunikacją wewnętrzną. Może te działania nie są chwilowe i miasto ma plan, który konsekwentnie realizuje. W naszym mieście mieszkają pasjonaci dajmy im szansę na przedstawienie swoich projektów. Może w tym roku powstanie album miejski. Kto wie. Dzięki takim działaniom Włoszczowa będzie kształtowała pozytywny wizerunek miasta wśród mieszkańców. I co ważne może zachęcić innych do aktywności. Promowanie i popieranie działań mieszkańców to jedno z kluczowych zadań, o których władze miast nie powinny zapominać, jeżeli same chcą mieć pozytywny wizerunek… Może teraz władze miasta skierują swoje działania na zewnątrz i wraz z jednostkami miejskimi zaczną np. organizować plenery fotograficzne, albo malarskie dla gości z innych miejscowości choćby województwa świętokrzyskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego widać skupiony jest na obchodach 20-lecia, więc miasta muszą być aktywne. Inne urzędy marszałkowskie nie świętują tych okrągłych urodzin.

Czas na Radomsko Miasto Otwarte od 1266 roku. Tutaj niedawno Urząd Miasta Radomska wydał album fotograficzny. Do współpracy zaprosił Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Część zdjęć pochodzi również ze zbiorów Urzędu Miasta Radomska. Co ważne album mogą kupić mieszkańcy. Jest już dostępny w placówkach podległych UM.

Źródło: www.radomsko.pl

Jak czytamy na stronie www.radomsko.pl album składa się z kilku rozdziałów:

  • Biznes, przemysł, nowoczesne technologie,
  • Miasto klimatyczne,
  • Miasto znane i nieznane,
  • Miasto kultury,
  • Miasto pamięta,
  • Relaks, zabawa rekreacja.

W mieście funkcjonuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, więc dobrze, że album zaczyna się od biznesu. Radomsko niestety znajduje się na liście 122 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Na szczęście jest dopiero na 102 miejscu. W tym przypadku odległa pozycja jest raczej dobrą informacją. Ważne jest to, że mieszkańcy nie tylko usłyszeli o albumie, że miasto go ma, ale i oni mają szansę go kupić.

To nie jedyny projekt fotograficzny. W Radomsku działa również fundacja Foto Pozytyw, która realizuje interesujący projekt. Co miesiąc jest wybierane zdjęcie miesiąca, a z nadesłanych przez mieszkańców zdjęć wybierane będą te najlepsze, które również mogą trafić do albumu. Na pewno na zakończenie projektu będzie zorganizowana wystawa. Co ważne, aby do projektu zachęcić mieszkańców pierwsze spotkanie, podczas którego wybierano zdjęcie miesiąca odbyło się w Urzędzie Miasta Radomska.

Jeżeli działania mają przynosić właściwe rezultaty nie powinny być przeprowadzane chaotycznie i rutynowo. Niestety nie zawsze urzędy miast mają szansę na współpracę z organizacjami działającymi na ich terenie. Często zdarza się, że o braku współpracy decydują osobiste animozje. To ogromna szkoda dla miasta. Skoro już na poziomie komunikacji wewnętrznej są problemy, to trudno oczekiwać, że działania zewnętrzne będą skuteczne. Włoszczowa i Radomsko są jednak przykładami miast, gdzie urzędnicy współpracują z mieszkańcami.