Muzyczny apel WWF Polska w obronie polskich rzek

23 września 2019
0
2027

Zespół Rezerwat oraz Fundacja WWF Polska stworzyli niezwykły teledysk oraz nową aranżację hitu sprzed lat – „Zaopiekuj się mną”.

Na pierwszy rzut oka w nowym teledysku widzimy niezwykły krajobraz rzeki Świder oraz tajemniczą rusałkę z wiankiem na głowie. Przekaz utworu jest jednak gorzki – piosenka ma za zadanie zwrócić uwagę na fakt, że nasze polskie rzeki „wysychają” i „dławią się” z winy destrukcyjnej działalności człowieka. Utwór ma zachęcić do dołączenia do programu Zaopiekuj się rzeką realizowanego przez Strażników Rzek WWF, w którym każdy może zostać opiekunem wybranej rzeki i działać dla jej dobra. Zgłoszenia do programu można dokonać na stronie straznicy.wwf.pl. Autorem scenariusza i producentem teledysku jest Oskar Marciniuk. Premiera teledysku w internecie w poniedziałek, 23 września.

W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Szacujemy, że ok 20-25 proc. to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. Jedynie 15 tys. kilometrów rzek znajduje się w dobrym stanie.

„Zdrowa, naturalna rzeka może nas uchronić przed skutkami katastrofy ekologicznej” – przypomina Zofia Pawelska z Fundacji WWF Polska. „Rzeki w naturalnej postaci, pełnią niezwykle istotne funkcje ekosystemowe. Z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno, a z drugiej strony pomagają w zmniejszeniu dotkliwości zmiany klimatu – przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody” – dodaje Zofia Pawelska.

Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkowodnych w Polsce. Aby móc skutecznie chronić rzeki fundacja stworzyła – w ramach grupy wolontariuszy Strażnicy Rzek WWF – program Zaopiekuj się rzeką. Jego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa. Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje. Program działa na zasadach wolontariatu i jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.