Niszczarka do papieru na kosz

Niszczarka do papieru na kosz jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie cieszyła się zbyt dużym powodzeniem. Każdy, kto w tym czasie pracował w biurze pamięta, że dokumenty zwijało się w kulkę, ewentualnie przerywało się je na pół i wrzucało do kosza. Dziś na całe szczęście firmy, jak i osoby prywatne dużo poważniej podchodzą do danych, które znajdują się na takich niechcianych kartkach. Staramy się zniszczyć je tak, by przypadkowa osoba nie zdołała ich przeczytać, na przykład grzebiąc w naszych śmieciach.

Jeśli i Wam zależy na bezpieczeństwie danych nie tylko osobowych, ale i innych informacji, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, jaka niszczarka do papieru na kosz jest najlepsza, co wyróżnia ją od pozostałych i na jakie cechy warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest niszczarka do papieru na kosz?

Z pewnością domyślacie się, że niszczarka do papieru na kosz to urządzenie mające na celu zniszczyć niechciane przez nas dokumenty w taki sposób, by osoby niepowołane nie zdołały ich odczytać. Dzięki temu chronimy na przykład swój adres, PESEL, numer dowodu i inne dane wrażliwe. Obcy ludzie, grzebiąc w naszych śmieciach, nie zdołają się niczego o nas dowiedzieć. Stosowanie takiego sprzętu jest jednak zalecane przede wszystkim w firmach, gdzie obowiązuje ścisła tajemnica, a wyciek ewentualnych danych może spowodować poważne kłopoty. Pocięte na cienkie paski kartki nie będą już stanowić żadnego zagrożenia.

Niszczarka do papieru na kosz
Niszczarka do papieru na kosz / Opinie, ranking najlepszych i cena

W przeciwieństwie do innych urządzeń, niszczarka do papieru na kosz nie posiada własnego pojemnika. Jest tak naprawdę niewielką nakładką, którą umieszczamy na naszym własnym koszu na śmieci. Dzięki temu nie musimy pamiętać o jej opróżnianiu – zawartość kosza na śmieci wyrzucamy tak czy siak. Uniemożliwia jednak wykorzystywanie kosza zamkniętego i cechuje się raczej niewielką wydajnością. Jest więc polecana do mniejszych biur, jednoosobowych działalności gospodarczych, a także domów prywatnych. Wszystko zależy od tego, ile fizycznych dokumentów mamy zazwyczaj do zniszczenia.

Zobacz też: Niszczarka dokumentów biurowa

Jaką niszczarkę do papieru na kosz wybrać i kupić?

Żeby zdecydować się na najlepszą niszczarkę do papieru na kosz, musimy najpierw poznać dostępne możliwości. Okazuje się, że powinniśmy zacząć od wyboru typu niszczarki. Nie chodzi bynajmniej o zaawansowane funkcje czy parametry techniczne, lecz najprostszą kwestię, jaką jest sposób niszczenia. Na tej podstawie możemy wyróżnić niszczarki:

  • Manualne – bardzo tanie, na korbkę. Nakładamy je na kosz, umieszczamy dokumenty w odpowiedniej szparze, a następnie zaczynamy kręcić. Napędzany w ten sposób mechanizm zaciąga dokumenty i tnie je na kawałeczki. Taka niszczarka do papieru na kosz jest w pełni ekologiczna, gdyż nie wymaga ani baterii, ani prądu z gniazdka. Ma jednak bardzo małą wydajność i jest czasochłonna, dlatego nadaje się dla osób, które do zniszczenia mają sporadycznie parę dokumentów.
  • Elektryczne – to szeroka grupa niszczarek do papieru na kosz. Mogą być zasilane bateryjnie lub akumulatorowo – modele nakładane na kosz rzadko podłączamy do sieci. Wystarczy umieścić kartki do zniszczenia w odpowiednim miejscu i włączyć urządzenie, a cały proces odbywa się bez naszego udziału.

Sprawdź także: Niszczarka do papieru bez kosza

Wydajność niszczarki do papieru na kosz

Dla wielu osób bardzo ważnym parametrem może być wydajność niszczarki do papieru na kosz. To właśnie ona często pozwala nam określić, czy urządzenie sprawdzi się przy ilości dokumentów, jakie mamy do zniszczenia. Na przykład urządzenia do domu, gdy od czasu do czasu niszczymy dokumenty, koperty czy inne dane, nie muszą cechować się dużą wydajnością. Natomiast niektóre biura mają zapotrzebowanie nawet na zniszczenie kilkuset kartek dziennie!

Jaka niszczarka do papieru na kosz
Jaka niszczarka do papieru na kosz jest najlepsza?

Wiedzmy, że niszczarka do papieru na kosz zwykle charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami od urządzeń sieciowych z własnym pojemnikiem. To nie oznacza, że nie spełni naszych oczekiwań. Zwróćmy jednak uwagę na:

  1. Przeznaczenie – sprawdźmy w instrukcji, jak grube i twarde pliki kartek lub przedmioty można włożyć do urządzenia. najlepiej, jeśli poradzi sobie ono nawet z kilkunastoma kartkami. Zszywki czy spinacze także nie powinny stanowić problemu. Dużym atutem będzie możliwość niszczenia płyt CD, bo choć używamy ich coraz rzadziej, wciąż kryją się na nich cenne dane, które warto usunąć przed wyrzuceniem nośnika.
  2. Prędkość – im więcej stron na minutę może pociąć niszczarka, tym lepiej.
  3. Czas działania – jako że niszczarka do papieru na kosz zasilana jest bezprzewodowo, czas jej działania określa bateria lub akumulator. Nie musimy chyba dodawać, że to drugie źródło wypada lepiej – wystarczy regularnie je ładować, nie trzeba wymieniać. Przy sporadycznym użytkowaniu może wystarczyć na wiele dni.

Może Cię zainteresować: Niszczarka do papieru domowa

Jaka niszczarka do papieru na kosz jest najlepsza? Klasa niszczenia

Warto wiedzieć, że nie każda niszczarka stworzy nam takie same, niewielkie paski papieru. Określa to właśnie klasa niszczenia. W zależności od tego, jakie urządzenie wybierzemy, możemy spodziewać się różnego efektu. Najbardziej podstawowa niszczarka, P1, przeznaczona jest do mniej ważnych dokumentów. Chociaż lepszy taki poziom ochrony niż żaden, to jednak łatwo je poskładać i odczytać.

Do domu polecamy więc niszczarkę do papieru na kosz o poziomie co najmniej P2 lub najlepiej P3. Oferują one ścinki o szerokości poniżej 6, a nawet poniżej 2 mm. Natomiast w biurze sprawdzi się niszczarka P3 lub P4. Wyższe poziomy niszczenia to natomiast domena urządzeń posiadających własny zbiornik na ścinki, często dużych i profesjonalnych. Wykorzystuje się je w korporacjach, w których zachowanie poufności ma gigantyczne znaczenie dla bezpieczeństwa firmy, a nawet innych ludzi.

Zobacz również: Niszczarka do papieru biurowa

Gdzie kupić niszczarkę do papieru na kosz?

W jakich sklepach warto szukać dobrej niszczarki do papieru na kosz? Polecamy odwiedzić przede wszystkim sklepy z elektroniką, zwłaszcza duże markety. Jeśli nie zależy nam, by obejrzeć sprzęt na żywo, warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych, szczególnie tych dużych i sprawdzonych. Producenci to na przykład Omega, Fellowes, Rexel, HP, Activejet i inni.

Najlepsza niszczarka do papieru na kosz
Najlepsza niszczarka do papieru na kosz

Cena niszczarki do papieru na kosz

Ile kosztuje niszczarka do papieru na kosz? W tym miejscu mamy dobrą wiadomość! Takie urządzenie jest bowiem tańsze od modeli z własnym koszem. Dokładne różnice zależą od opisanych przez nas parametrów, jednak mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Najtańsze tego typu urządzenia kupimy za mniej niż 50 zł, najdroższe to koszt około 250 zł.

Niszczarka do papieru na kosz – opinie

Czy spotkaliście się już z takim rozwiązaniem? Kluczem do sukcesu jest wybranie nie tylko odpowiedniego urządzenia, ale także kosza. Musi być pozbawiony klapki, na tyle prosty, by coś na niego położyć, a także dopasowany rozmiarem do urządzenia. Potem wystarczy już tylko zawiązać worek i wynieść śmieci, by dokumenty były bezpieczne. A co Wy o tym myślicie? Czekamy na opinie o niszczarkach do papieru na kosz!

Niszczarka do papieru na kosz / Ranking najlepszych

Poszukujesz urządzenia dla siebie? W takim razie zapraszamy do sprawdzenia zestawienia poniżej. Jest to ranking najlepszych niszczarek do papieru na kosz, wyłonionych na podstawie preferencji użytkowników. Dzięki temu macie pewność, że sięgacie po sprawdzone opcje.

Dodaj opinie na forum