Premiera „Trans:Forming Design from Poland”

4 września 2019
0
1826

Startuje komunikacja projektu „Trans:Forming Design from Poland”. To podsumowanie i prezentacja efektów procesu „Design to dobre dla MSP” realizowanego przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur w którym wzięło udział dziesięć polskich firm z branży wyposażenia wnętrz.

Firmy uczestniczące w projekcie otrzymały kompleksowe wsparcie w zarządzaniu wzornictwem w kilku obszarach, skorzystały z indywidualnych, profesjonalnych warsztatów, m.in. z zakresu budowania strategii marki i komunikacji, wreszcie rozpoczęły współpracę z projektantami na podstawie wcześniej przeprowadzonych audytów wzorniczych i opracowanych na tej podstawie przez design managerów briefów projektowych. Projektanci, design managerowie, stratedzy komunikacji, ekspert od trendów oraz graficy zostali zaangażowani w proces. Finałem jest promocja powstałych kolekcji mebli na dwóch ważnych, międzynarodowych wydarzeniach targowych – Maison&Objet w Paryżu (6-10 września br.) oraz Warsaw Home w Nadarzynie pod Warszawą (3-6 października br.)

Kierunek: wzornictwo
Projekt „Design to dobre dla MSP” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, w ramach Pilotażu „Granty na Dizajn” wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Celem projektu, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, jest kompleksowe wsparcie dla dziesięciu przedsiębiorstw z branży meblarskiej z sektora mikro, małych i średnich firm we wdrażaniu wzornictwa i tworzenia strategii dla marek.

W ramach projektu przeanalizowano m.in. trendy w kontekście wyposażenia wnętrz i zmieniającego się stylu życia konsumentów. Dla każdej z firm wybrany został projektant, by stworzyć autorską kolekcję mebli, odpowiadającą na obecne trendy i oczekiwania użytkowników. Cały proces koordynowany jest przez design managera. Firmy brały także udział w cyklu szkoleń z zakresu innowacji nietechnologicznej, ze strategii marki, komunikacji i sprzedaży.

Dla większości firm zaangażowanych w projekt, to nowa droga w budowaniu własnych marek. Do tej były raczej producentem dla zagranicznych dużych sieci handlowych. Budowanie swojej marki i podjęcie współpracy z projektantami wymaga strategicznych zmian w wielu obszarach dotychczasowego funkcjonowania przedsiębiorstwa od dystrybucji, sprzedaży po promocję. Kilka firm zdecydowało się na stworzenie submarki, by wyodrębnić nowe kolekcje wyróżniające się designem powstałe w procesie, kilka skorzystało też z rebrandingu.

Finałem będzie promocja powstałych w ramach procesu kolekcji mebli prezentowanych podczas wystawy „Trans:Forming Design from Poland” na Maison&Objet oraz Warsaw Home. Wpisują się one w takie trendy takie jak: społeczeństwo w ruchu, powrót do źródeł, egonomia, potęga hybrydowości i są odpowiedzią na niszę rynkową. Bazują też na know-how oraz możliwościach technologicznych firm. Wdrożenia nowych kolekcji zaplanowane są jesienią tego roku. Za strategię i realizację działań komunikacyjnych projektu odpowiada Spółdzielnia PR. W ramach współpracy koordynuje media relations oraz działania w social mediach.

Jesteśmy w erze nowego konsumenta. Użytkownicy śledzą trendy, są świadkami zmian technologicznych, ale też ekologicznych i gospodarczych. Szukają więc produktów niebanalnych i na dłuższy okres użytkowania. Zmieniać muszą się też same przedsiębiorstwa, ich sposób zarządzania. Udział w projekcie „Design to dobre dla MSP” daje firmom meblarskim możliwość konkurowania wzornictwem. Kolekcje, które powstały we współpracy z uznanymi projektantami dają nie tylko przewagę wizerunkową, ale także unikalny produkt, którego szybko nie da się skopiować. Z drugiej strony przedsiębiorstwa otrzymują duże wsparcie w nowoczesnym zarządzaniu designem jako procesem, co pomaga im urynkowić produkty i umocnić marki. Uczestnicząc w projekcie, postawiły na otwartość i współpracę w zespołach interdyscyplinarnych, co jest kluczowe do wprowadzania innowacji na rynek – mówi Małgorzata Adamus, prezes Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur.