Fotel biurowy

Fotel biurowy to ergonomiczny mebel, który ma za zadanie zapewnić nam jednocześnie wygodną i zdrową dla naszego ciała pozycję. Znajduje on szerokie zastosowanie, jednak najczęściej umieszczamy go przed monitorem komputera. Trzeba przyznać, że coraz więcej czasu spędzamy przed tego typu ekranami, a nieprawidłowa pozycja, utrzymywana przez kilka godzin, może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Praca i hobby są ważne, jednak ciało mamy tylko jedno na całe życie – warto więc o nie zadbać, zwłaszcza że nie wymaga to zbyt dużych nakładów.

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto ustalić, czego właściwie potrzebujemy. Dzięki temu przebiegną one znacznie sprawniej. Zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jaki fotel biurowy jest najlepszy. Wskazujemy też, na co zwrócić uwagę oraz jakie mamy możliwości w tym zakresie.

Fotel biurowy Ranking
Jaki Fotel biurowy?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia fotel biurowy?

Zacznijmy od tego, czym jest fotel biurowy i co go wyróżnia. Można powiedzieć, że jest to siedzisko zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać nam maksymalny komfort podczas wielogodzinnej pracy z komputerem lub dokumentami. W porównaniu do krzesła biurowego, ma dość podobne funkcje, ale jest bardziej rozbudowany. Dobry fotel biurowy zapewnia oparcie zarówno pośladkom, nogom, jak i kręgosłupowi na całej jego długości. Posiada też szereg regulacji, pozwalających dopasować go do swojego ciała. Z powodu dość sporych gabarytów bywa ciężkawy, ale może to być jego zaletą, gdyż pozytywnie wpływa to na stabilność mebla.

Fotel biurowy
Fotel biurowy / Ranking najlepszych, opinie i cena

Dlaczego warto kupić fotel biurowy?

Już dzieci w szkole uczą się, jak ważna jest zdrowa pozycja przed komputerem. Tymczasem w dorosłym życiu często to zaniedbujemy – siedzimy na zwykłym krześle, bez odpowiedniego podparcia, garbimy się, nadmiernie napinamy niektóre mięśnie. To zgubne, ponieważ może to obciążać układ mięśniowo-szkieletowy. To z kolei prowadzi do bóli, problemów z poruszaniem się, a w dłuższej perspektywie – do poważniejszych dolegliwości. Oczywiście, podczas korzystania z komputera często powinniśmy robić sobie przerwy i trochę się poruszać, jednak tak z ręką na sercu – ile razy zdarzyło się Wam, że się do tego nie zastosowaliście?

Zobacz też: Fotel biurowy do 1000 zł

Tymczasem najlepszy fotel biurowy bardzo odciąża nasze ciało. Pozwala uzyskać wsparcie dla wszystkich newralgicznych elementów – łokci, kręgosłupa krzyżowego i szyjnego, pośladków, a nawet nóg. Dzięki temu zmniejsza się napięcie barków i mięśni grzbietowych, redukujemy ryzyko pogłębiania się chorób kręgosłupa czy zespołu cieśni nadgarstka. To ogromne korzyści, jeśli na drugiej stronie szali jest zaledwie kilkaset złotych raz na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Jaki fotel biurowy wybrać i kupić?

Skoro już wiemy, co łączy wszystkie meble tego typu, musimy jeszcze przyjrzeć się różnicom. Żeby wybrać najlepszy fotel biurowy dla siebie, musimy zacząć od określenia typu mebla, w jaki celujemy. Najpopularniejsze opcje to fotele:

  • Klasyczny – przypomina duże krzesło biurowe. Posiada długie siedzisko, zapewniające podparcie dla pośladków i ud, dzięki czemu nie obciążamy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Musi także mieć podłokietniki. Zwykle znajduje się na obrotowej stopce, najczęściej umieszczonej na niewielkich kółkach. To sprawia, że nie musimy wstawać, gdy chcemy sięgnąć po dokumenty. Ma też wysokie, proste oparcie, czasami z wyprofilowanymi krzywiznami, dopasowanymi do naturalnego kształtu kręgosłupa.
  • Kubełkowy – nieco masywniejszy i rozbudowany w stosunku do poprzedniego. Posiada głębokie, dopasowane do ciała siedzisko, które wspiera nie tylko plecy, ale także boki tułowia. Wszystkie pozostałe elementy również są tu obecne. Czasem mamy też do czynienia z miejscem na stopy, które pozwala uzyskać jeszcze wygodniejszą pozycję. Do tej grupy można zaliczyć popularne fotele gamingowe.
  • Ortopedyczny / medyczny – jest to fotel biurowy dla osób z problemami zdrowotnymi. Możemy zakupić go w sklepie medycznym. Często jest przygotowywany na indywidualne zamówienie, by jeszcze lepiej dopasować go do ciała. Stosujemy go na wyraźne polecenie specjalisty, który wypisze zlecenie, a także podpowie nam, jakie dokładnie modyfikacje są potrzebne w związku z naszym stanem zdrowia. Taki fotel biurowy to droga sprawa, jednak cechuje się też wysoką jakością, no i czasem po prostu nie ma wyjścia – organizm potrzebuje odpowiedniej troski.

Sprawdź także: Fotel biurowy do 500 zł

Jaki fotel biurowy
Jaki fotel biurowy wybrać i kupić?

Jaki fotel biurowy jest najlepszy?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszy fotel biurowy dla siebie? Przyjrzyjmy się jego rozmiarom. Niskie osoby będą mniej wymagające, natomiast wysokie powinny szukać takiego mebla, który zapewni im podparcie nie tylko pleców, ale i głowy. Najlepszy fotel biurowy posiada szereg regulacji. Nie tylko możemy podnieść go do góry lub obniżyć tak, by sięgać nogami do podłogi (nie powinny one wisieć w powietrzu – zaburza to krążenie). Możemy także dostosować wysokość wypukłości na odcinku lędźwiowym oraz nieco mniejszej, na odcinku szyjnym. Przydaje się możliwość rozłożenia podnóżka oraz podniesienia, obniżenia czy wysunięcia podłokietników.

Może Cię zainteresować: Fotel biurowy do 500 zł

To jednak nie wszystko. Najlepszy fotel biurowy powinien być zrobiony z solidnych, wytrzymałych materiałów. Najpopularniejsza jest skóra lub eko-skóra. Wygląda elegancko i łatwo się ją czyści, ale może powodować pocenie się podczas upałów. Jeśli w naszym pokoju jest gorąco, warto zainwestować w mniej trwały, lecz przewiewny fotel biurowy z siateczki lub iść na kompromis i wybrać materiałowe siedzisko. Musimy tylko uważać, by go nie zabrudzić, gdyż czyszczenie jest trudne i kosztowne.

Gdzie kupić fotel biurowy?

Żeby kupić najlepszy fotel biurowy, warto odwiedzić przede wszystkim sklepy meblowe. Dziś wszystkie wiodące marki mają takie meble w swojej ofercie. Możemy też skorzystać ze sklepów internetowych, gdzie często czekają atrakcyjne ceny i dodatkowe rabaty. Producenci foteli biurowych to na przykład Ikea, Jysk, Agata, Euforma, Semar i inni.

Najlepszy fotel biurowy
Najlepszy fotel biurowy

Cena fotela biurowego

Ile kosztuje fotel biurowy? Wszystko zależy od naszych wymagań. Najtańszy mebel tego typu kupimy już za mniej niż 200 zł. Warto się jednak zastanowić, czy nie warto zainwestować większej kwoty w mebel, który wystarczy na lata i zapewni nam odpowiedni poziom komfortu. Chociaż najdroższe meble z tej grupy kosztują nawet ponad 3000 zł. Całkiem sporo ofert znajdziemy jednak pomiędzy tymi wartościami.

Fotel biurowy – opinie

Chyba każdy choć raz spotkał się z tym meblem. Wykorzystujemy go w domu, w pracy, kupujemy do pokoju dzieci i nastolatków, by zapewnić im komfort podczas nauki i rozrywki. Co jest dla Was najważniejsze przy takim zakupie? Czym Wy polecacie się kierować? Czekamy na opinie o fotelach biurowych!

Fotel biurowy / Ranking najlepszych

Oczywiście na koniec przychodzimy z konkretnymi rekomendacjami. Jeśli nie macie pomysłu na to, jaki model sprawdzi się u Was, koniecznie sprawdźcie ranking najlepszych foteli biurowych. Są to propozycje szczególnie polecane przez innych użytkowników, więc z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.

3.
GlobalPlayers TILT MAŁY MT-02
Fotel biurowy GlobalPlayers

Fotel biurowy - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję