Smartwatch dla seniora

Smartwatch dla seniora to doskonałe zaprzeczenie popularnego poglądu, że starsi ludzie i nowoczesne technologie nie idą ze sobą w parze. Z naszych obserwacji wynika, że jest wręcz przeciwnie! Podstawowe ograniczenia tkwią tylko w naszych głowach – jeśli senior jest gotowy na naukę nowych rzeczy i wykazuje się pewną dozą entuzjazmu, taki nowoczesny zegarek przyniesie mu tylko korzyści. Zwłaszcza że w przeciwieństwie do młodych ludzi, nauczonych sprawdzać godzinę na smartfonie, nawykły jest zapewne do noszenia czegoś na swoim przegubie. Tyle że najlepszy smartwatch dla seniora oferuje znacznie więcej, niż tylko sprawdzenie godziny.

Zastanawiacie się, co dokładnie to jest i na co zwrócić uwagę przy zakupie, by nie naciąć się na bubel? Ten poradnik jest właśnie dla Was! Zapraszamy do lektury, a dowiecie się, jaki smartwatch dla seniora jest najlepszy.

Smartwatch dla seniora Ranking
Jaki Smartwatch dla seniora?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest smartwatch dla seniora?

Jeżeli szukacie czegoś na prezent dla starszej osoby w rodzinie, a także sensownej opcji dla siebie, jesteśmy Wam winni wyjaśnienie, czym właściwie jest smartwatch. Nie bez powodu pozostaje on nazywany zegarkiem inteligentnym. Jest to model, który posiada własny system operacyjny i łączy się z Internetem oraz innymi urządzeniami, zupełnie jak telefony. Posiada też szereg czujników, monitorujących nasze ciało. W miejsce tradycyjnej tarczy ze wskazówkami, którą zresztą dobry smartwatch dla seniora może udawać, znajduje się tutaj dotykowy ekran ciekłokrystaliczny. Służy on jednocześnie do przekazywania nam informacji i sterowania zegarkiem.

Smartwatch dla seniora
Smartwatch dla seniora / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić smartwatch dla seniora?

Z naszych obserwacji wynika, że seniorzy kupują smartwatche z zupełnie innych powodów niż młode osoby. Oczywiście, i tutaj znajdzie się grupa osób wyjątkowo aktywnych, którym nowy zegarek ma umożliwiać pozostawanie w kontakcie, odbieranie powiadomień z mediów społecznościowych czy opracowywanie jak najskuteczniejszego planu treningowego. Jednak najczęściej smartwatch dla seniora służy do poglądowego monitorowania stanu zdrowia, jak również odbierania połączeń i wiadomości od bliskich czy wzywania pomocy.

Zobacz też: Smartwatch damski z NFC

Jaki smartwatch dla seniora wybrać i kupić?

Jeśli nasz senior posiada już smartfona, musimy dopasować do niego smartwatch dla seniora. Do systemów Android pasuje większość dostępnych na rynku zegarków, z systemem Apple Watch najlepiej współpracują smartfony iOS, czyli iPhone’y, natomiast system Windows Phone bywa problematyczny, jeśli chodzi o dopasowanie gadżetów. Co oczywiście nie oznacza, że jest to niemożliwe. To bardzo ważny etap, ponieważ najlepszy smartwatch dla seniora zyskuje wiele funkcjonalności właśnie przez stałe połączenie za pośrednictwem Bluetooth.

Są jednak jeszcze inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę na etapie zakupu w sklepie. Należą do nich przede wszystkim:

  • Ekran,
  • Łączność,
  • Czujniki,
  • Funkcja rozmowy.

Sprawdź też: Mały smartwatch damski

Ekran smartwatcha dla seniora

Trzeba przyznać, że ekran to najważniejszy element, który pozwoli nam rozpoznać najlepszy smartwatch dla seniora. W przypadku osób starszych najważniejsze jest, by ekran był jak największy. Dzięki temu łatwiej będzie trafić w poszczególne ikony. Możemy nawet zdecydować się na model, który umożliwia ich dowolne powiększanie. To, czy tarcza będzie kwadratowa, czy okrągła, nie ma większego znaczenia. Okrąg cechuje się bardziej klasycznym, eleganckim wyglądem, natomiast kwadrat lepiej wykorzystuje dostępną przestrzeń.

Jaki smartwatch dla seniora
Jaki smartwatch dla seniora wyrbać i kupić?

To jednak nie wszystkie zagadnienia związane z ekranem, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Ważny jest także typ matrycy, czyli technologia wyświetlania obrazu. Najtańsze i zarazem najpopularniejsze rozwiązania wykorzystują matrycę LED, czy też powszechne LCD. Tymczasem ekrany OLED i AMOLED zużywają znacznie mniej energii, a przy tym oferują lepszą widoczność nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu. Zwróćmy też uwagę na obecność wzmocnionego szkła Gorilla Glass, które chroni smartwatch dla seniora przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Może Cię zainteresować: Smartwatch damski różowy

Łączność w smartwatchu dla seniora

Najlepszy smartwatch dla seniora wiele funkcji i atutów zyskuje dzięki dodatkowym systemom łączności. Najważniejszy z nich jest Bluetooth, który pozwala się połączyć zarówno ze smartfonem, jak i z innymi urządzeniami, na przykład słuchawkami. Dobrze, by spełniał co najmniej standard 5.0, będzie wtedy zużywał mniej energii i w zegarku, i w telefonie. Oprócz tego dobry smartwatch dla seniora może nam oferować:

  1. Wi-Fi – do połączeń z Internetem,
  2. GPS – umożliwia lokalizację naszego seniora, gdy ten się zgubi, na przykład na grzybach czy na spacerze. W razie aktywności fizycznej pozwala też mierzyć przebyty dystans i prędkość,
  3. NFC – zastąpi kartę płatniczą. Wystarczy skonfigurować zegarek z aplikacją bankową i starsza osoba nie musi nosić ze sobą portfela, może płacić smartwatchem dla seniora zbliżeniowo.

Jaki smartwatch dla seniora jest najlepszy? Czujniki i funkcja rozmowy

Jak już wspomnieliśmy, najlepszy smartwatch dla seniora pozwala monitorować organizm starszej osoby. Znakomita większość zegarków posiada licznik kroków i spalonych kalorii. Nas jednak bardziej interesuje pulsometr, który podaje nam częstotliwość bicia serca, a także pulsoksymetr, mierzący nasycenie krwi tlenem. Niektóre modele posiadają nawet ciśnieniomierz! Nie są to co prawda urządzenia medyczne, więc ich wskazania nie mogą być podstawą diagnostyki, jednak mogą dać pierwsze wskazówki, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Zobacz również: Smartwatch damski z GPS

Najlepszy smartwatch dla seniora powinien także posiadać funkcję rozmowy. W tym celu musi mieć mikrofon oraz głośnik. Niektóre modele łączą się przez telefon, choć rozmawiamy przez zegarek, jednak te najlepsze posiadają wejście na kartę SIM i możemy używać ich niezależnie. Dzięki temu nie ma problemu z kontaktem, gdy starsza osoba zapomni o telefonie. Może też wezwać pomoc, na przykład pogotowie czy bliską osobę, kiedy coś się stanie. Niektóre modele dedykowane dla osób starszych i schorowanych posiadają nawet specjalny przycisk SOS na tego typu sytuacje.

Najlepszy smartwatch dla seniora
Najlepszy smartwatch dla seniora

Gdzie kupić smartwatch dla seniora?

W jakich sklepach możemy kupić dobry smartwatch dla seniora? Specjalne modele dla osób starszych dostępne są przede wszystkim w Internecie. Jednak większość starszych osób poradzi sobie z obsługą zwykłego inteligentnego zegarka, który dostępny jest nie tylko w sklepach internetowych, ale także u operatora sieci komórkowej czy w marketach z gadżetami elektronicznymi. Producenci takich akcesoriów to na przykład Garmin, Garett, Maxcom, Xiaomi, Huawei i inni.

Cena smartwatcha dla seniora

Ile kosztuje smartwatch dla seniora? Cena zależy przede wszystkim od wybranych funkcji. Najdroższe, najbardziej zaawansowane modele mogą przekroczyć kwotę nawet 3000 zł. Na szczęście większość osób starszych nie wymaga aż tak zaawansowanego sprzętu, a budżet między 250 a 1000 zł wydaje się rozsądną opcją.

Smartwatch dla seniora – opinie

Chociaż starsze osoby bywają początkowo nieufne wobec takich udogodnień, warto je do nich przekonać. Przypominają one o przyjmowaniu leków, pozwalają się skontaktować z rodziną, a do tego są proste i intuicyjne w obsłudze. A co Wy na ten temat sądzicie? Czekamy na opinie o smartwatchach dla seniorów!

Smartwatch dla seniora / Ranking najlepszych

Wiecie, co jeszcze ułatwi Wam wybór? Ranking najlepszych smartwatchów dla seniora! Jest to zestawienie, które uwzględnia opinie i oceny prawdziwych użytkowników. Dzięki temu macie pewność, że sięgacie po sprawdzony oraz polecany sprzęt.

1.
HUAWEI Watch 4 Pro Space Edition
Smartwatch dla seniora Huawei
7.
Oromed Smart Lady Gold
Smartwatch dla seniora Oromed
10.
Amazfit GTS 3 Biały
Smartwatch dla seniora Amazfit

Smartwatch dla seniora - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję