Skaner do laptopa

Skaner do laptopa to bardzo pożyteczne narzędzie, jeśli często przychodzi nam pracować na dokumentach, zarówno papierowych, jak i cyfrowych. Wprowadzanie analogowych dokumentów do pamięci komputera przenośnego może się odbywać w bardzo prosty sposób, a do tego w jakości znacznie wyższej, niż robienie i kadrowanie zdjęć poszczególnych kartek. Jeśli chodzi o takie sprzęty, mamy całkiem sporo bardzo różnych możliwości. To, jakie wybierzemy, zależą od naszego budżetu, potrzeb i sposobu, w jaki zwykle korzystamy z laptopa.

O co dokładnie chodzi i jakie opcje znajdziemy na rynku? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, a wszystko stanie się jasne! Prezentujemy najważniejsze funkcje i atuty podobnych urządzeń, a także podpowiadamy, jaki skaner do laptopa jest najlepszy.

Skaner do laptopa Ranking
Jaki Skaner do laptopa?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest skaner do laptopa?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto wyjaśnić, co to jest skaner do laptopa. Jak sama nazwa mówi, służy on do skanowania dokumentów, czyli przenoszenia ich z wersji papierowej do cyfrowej – najczęściej do formatu obrazu lub dokumentu pdf. Taki dokument można później komuś wysłać, przesłać do stosownego urzędu, przydaje się też w trakcie pracy lub nauki. Możemy na przykład skanować swoje zadania domowe, książki, materiały dostarczone przez wykładowcę, i tak dalej. Dobry skaner do laptopa bez problemu współpracuje z komputerami przenośnymi.

Skaner do laptopa
Skaner do laptopa / Cena, opinie i ranking najlepszych

Jaki skaner do laptopa wybrać i kupić? Rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, wśród tych produktów znajdziemy całkiem sporo ciekawych możliwości, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim opcjom. By wybrać najlepszy skaner do laptopa, musimy się zastanowić przede wszystkim, gdzie i do czego będziemy go używać. Do wyboru mamy kilka rodzajów podobnych urządzeń:

  • Płaski – jest to tradycyjny skaner do laptopa, który okazuje się niezwykle prosty w obsłudze. W swej budowie przypomina nieco bardzo grubą teczkę. Posiada klapę, pod którą znajduje się powierzchnia skanująca. Układamy na niej dokument treścią do dołu, włączamy skanowanie i już po chwili cieszymy się zeskanowanym dokumentem. Zajmuje jednak sporo miejsca, tak że najczęściej ma on stacjonarny charakter.
  • Szczelinowy – taki skaner do laptopa przypomina listwę, wewnątrz której znajdują się rolki skanujące dokument. Dzięki temu jest on bardziej przenośny i sprawdza się nie tylko w domu, lecz także na uczelni czy w innych miejscach. Jest jednak nieco wolniejszy, dlatego nie nadaje się do skanowania większych partii dokumentów, na przykład całej książki.
  • Ręczny – w formie długopisu lub myszki. Optyka wbudowana jest w niewielkie urządzenie, mieszczące się w naszej dłoni. W miarę, jak przesuwamy je po kartce, obraz zapisywany jest w naszym laptopie. Nadaje się do skanowania niewielkiej ilości dokumentów jednocześnie, za to możemy to wygodnie robić poza domem, na przykład pracując w terenie, w szkole czy na uczelni.
  • Urządzenie wielofunkcyjne – typy, które wcześniej omawialiśmy, są szczególnie polecane do komputera przenośnego, jednak dobry skaner do laptopa może mieć bardziej stacjonarny charakter, a do tego nie tylko skanować dokumenty, lecz także je skanować. Mowa tu o drukarkach 3w1, które również z powodzeniem możemy podłączyć do laptopa.

Zobacz też: Drukarka do 250 zł

Jaki skaner do laptopa jest najlepszy?

Poza typem skanera do laptopa, musimy zwrócić uwagę także na inne kwestie i parametry. Do najważniejszych, na których chcielibyśmy się skupić w ramach tego poradnika, należą:

  1. Zasilanie i sposób podłączenia,
  2. Zastosowanie,
  3. Układ optyczny,
  4. Rozdzielczość,
  5. Obsługiwane nośniki i formaty.

Sprawdź także: Drukarka 3d dla początkujących

Zasilanie i sposób podłączenia skanera do laptopa

Standardowo skaner do laptopa zasilany jest z sieci, to znaczy musimy go podłączyć do gniazdka elektrycznego. W domu czy w biurze nie ma z tym problemu, ale poza nimi może to nie być zbyt wygodne. Jako przenośny skaner do laptopa świetnie sprawdza się więc urządzenie zasilane bezprzewodowo. Posiada ono akumulator, który wystarczy na określoną liczbę dokumentów, później musimy go doładować. Ważny jest też sposób podłączenia do laptopa – wejście USB może nie być zbyt wygodne, zwłaszcza gdy skaner stoi w jednym miejscu, a my z laptopem mamy zwyczaj krążyć po mieszkaniu. Skaner do laptopa podłączony przez Bluetooth daje o wiele większą swobodę i nie musimy pamiętać o odłączeniu przewodu, nim zabierzemy laptop.

Jaki skaner do laptopa
Jaki skaner do laptopa wybrać i kupić?

Zastosowanie skanera do laptopa

Kolejna niezwykle ważna kwestia, to gdzie i do czego zamierzamy wykorzystywać skaner do laptopa. W zależności od tego, będziemy mieli nieco inne priorytety. Do sporadycznego skanowania zwykłych dokumentów nada się niemal każde urządzenie. W przypadku skanowania fotografii niezwykle ważna jest uzyskana jakość obrazu, a do zastosowań przenośnych – bezprzewodowość i niewielkie rozmiary.

Może Cię zainteresować: Skaner do książek a3

Układ optyczny w skanerze do laptopa

Niezwykle ważny dla jakości skanowania i jego szybkości jest odpowiedni układ optyczny. Najlepszy skaner do laptopa to ten wyposażony w układ CCD, który wykorzystuje lampę fluorescencyjną i doskonale odwzorowuje obraz. Ze względu na cenę oraz dość długi czas rozgrzewania się i skanowania jest polecany tylko dla osób, które wymagają idealnej jakości obrazu, na przykład zajmujących się odnawianiem starych zdjęć.

Najprostszy, najlżejszy i najszybszy jest za to skaner do laptopa typu CIS. Zamiast fluorescencji, wykorzystuje on diody LED, które nie muszą tak długo się uruchamiać, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Kiedy jednak skanujemy tylko dokumenty tekstowe, nie ma to zbyt dużego znaczenia. W połowie drogi między tymi opcjami jest skaner do laptopa typu LiDE, który także posiada diody LED, ale pozwala uzyskać wyższą jakość skanowania.

Rozdzielczość skanera do laptopa

Na jakość obrazu lub dokumentu pochodzącego ze skanera do laptopa wpływa także jego rozdzielczość, czyli możliwość powiększania obrazu bez utraty jego jakości. Inaczej niż w aparatach, w przypadku skanera rozdzielczość określa się nie w pikselach, ale w dpi, czyli liczbie punktów na cal. Im ich więcej, tym lepiej – dlatego za najlepszy skaner do laptopa uchodzi ten, który osiąga ponad 300dpi rozdzielczości optycznej.

Sprawdź również: Drukarka laserowa do 200 zł

Skaner do laptopa a nośniki i formaty

Najpopularniejszym rozmiarem kartki, którą umieszczamy w skanerze, jest A4. To nośnik, który obsługuje praktycznie każdy skaner do laptopa. Wydawałoby się więc, że nie trzeba stawiać już więcej wymagań – nic bardziej mylnego. Zwłaszcza jeśli często skanujemy książki, na przykład na studiach lub w szkole, kluczowa może być obsługa mniej oczywistych nośników, jakie często przybierają książki. Zwróćmy też uwagę, w jakich formatach zapisuje pliki skaner do laptopa – podstawowe to png, jpg i pdf, ale im ich więcej, tym lepiej dla nas. Najlepszy skaner do laptopa często zapisuje dokumenty nie tylko w naszym komputerze, ale też na karcie pamięci.

Najlepszy skaner do laptopa
Najlepszy skaner do laptopa

Gdzie kupić skaner do laptopa?

Najłatwiej dorwać dobry skaner do laptopa w sklepie komputerowym, dużym markecie z elektroniką, jakie znajdziemy w niemal każdej galerii handlowej, jak i poza nią, a także w sklepie internetowym. Wśród producentów znajdziemy wiele znanych firm, na przykład Canon, Brother, IRIScan, Epson i innych.

Cena skanera do laptopa

Ile kosztuje skaner do laptopa? Cena zależy od wielu czynników, przede wszystkim typu skanera i jego optyki, jak również rozwiązań technologicznych, a nawet renomy producenta. Najtańszy skaner do laptopa kupimy już za mniej niż 200 zł. Najdroższy, dedykowany do profesjonalnych zastosowań, może kosztować nawet 5000 zł.

Skaner do laptopa – opinie

Koniecznie podzielcie się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami w tym temacie! Co najczęściej skanujecie i w jakich okolicznościach? Bez jakich funkcji nie wyobrażacie sobie odpowiedniego urządzenia? A jeśli jeszcze nie używaliście podobnego sprzętu, co skłania Was do zakupu? Czekamy na opinie o skanerach do laptopa.

Skaner do laptopa / Ranking najlepszych

W ostatniej części naszego poradnika przychodzimy z konkretnymi propozycjami, na które polecamy zwrócić uwagę. Nasz ranking najlepszych skanerów do laptopa z pewnością pomoże Wam dobrać odpowiedni sprzęt do Waszych potrzeb i sięgnąć po sprawdzone rozwiązania.

2.
Brother DS-740D (DS740D)
Skaner do laptopa Brother
4.
Reflecta GmbH (REF3W1)
Skaner do laptopa Reflecta
7.
Brother DS-640 (DS640)
Skaner do laptopa Brother
8.
Kodak Scanza (SB4278)
Skaner do laptopa Kodak

Skaner do laptopa - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję