Tablet do czytania

Tablet do czytania może nie wypiera papierowych książek, ale na pewno zdobywa coraz większą popularność. Na pewno jest bardzo wygodnym wyjściem, które ma szansę zachęcić więcej osób do lektury. Jest to zawsze pożądane zjawisko, dlatego polecamy taki zakup osobom, które chciałyby więcej czytać, a także jako prezent dla bliskich, z którymi chcielibyśmy dzielić swoją pasję. Przed wizytą w sklepie warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, które ułatwią nam wybranie sprzętu, na którym będziemy mogli z powodzeniem pogrążyć się w lekturze.

Zapraszamy do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jaki tablet do czytania jest najlepszy. Zwracamy Waszą uwagę na funkcje i atuty, które się przydadzą. Prezentujemy też różne rozwiązania, które sprawdzają się u osób o określonych potrzebach. Dzięki temu wizyta w sklepie będzie już tylko formalnością.

Tablet do czytania Ranking
Jaki Tablet do czytania?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Dlaczego warto wybrać tablet do czytania?

Rynek książki się zmienia, a coraz więcej pozycji wychodzi nie tylko w formie drukowanej książki, lecz także jako ebooki. Nie bez powodu. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim tańsze. Nie trzeba ponosić kosztów druku, magazynowania i transportu, dzięki czemu możemy kupić książkę nawet połowę taniej. Druga sprawa to wygoda – ebook trafia na nasz tablet do czytania właściwie w ciągu kilkudziesięciu sekund, nie musimy czekać na przesyłkę.

Tablet do czytania
Tablet do czytania / Cena, opinie, ranking najlepszych

Błyskawicznie możemy zmienić zdanie co do planowanej lektury, i to nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy w podróż. Ebook nie waży, nie zajmuje miejsca, co umożliwia nam zabranie całej biblioteki, gdzie tylko chcemy. Nie ma też problemu z dostępem do różnych pozycji, co jest szczególnie ważne, gdy studiujemy lub pogłębiamy wiedzę w specjalistycznych dziedzinach. Najlepszy tablet do czytania to więc świetny i przyszłościowy zakup. Wcale nie musimy rezygnować dla niego z czytania książek papierowych, ale gdy tylko zajdzie taka potrzeba, będziemy go mieli pod ręką.

Zobacz też: Czytnik ebook z podświetleniem

Co wyróżnia tablet do czytania?

Czytanie to czynność, która może nas naprawdę wciągnąć. Wtedy spędzamy na nim nawet kilka godzin, robiąc sobie co najwyżej krótkie przerwy. Warto więc wybrać najlepszy tablet do czytania, który zadba o nasz wzrok, zapewni wysokiej jakości i wyraźny obraz, a także sprawdzi się w domu i poza nim. Taki tablet powinien być odporny, by nie zepsuł się w trudniejszych warunkach. Musi mieć kontrastową matrycę w wysokiej rozdzielczości, oferować głęboki kontrast, a na dodatek nie odbijać światła słonecznego, które uniemożliwiałoby normalne czytanie.

Tablet do czytania czy czytnik ebooków?

Wydawałoby się, że wszystkie te warunki spełnia czytnik ebooków. Trochę przypomina on tablet do czytania, choć jest nieco mniejszy – ma zwykle około 6 cali, choć istnieją oczywiście większe modele. Posiada ekran e-ink, inaczej e-papierowy, który świetnie chroni nasz wzrok podczas długiego korzystania. Rzeczywiście bardziej przypomina klasyczny papier niż cyfrowy wyświetlacz. Jest z nim tylko jeden problem – dość ograniczona funkcjonalność. Technologia wykorzystywana w czytnikach ebooków jest bardzo wygodna do czytania, ale już nie do przeglądania stron internetowych czy grania w gry.

Sprawdź także: Czytnik ebook do Legimi

Dlatego tablet do czytania okazuje się bardziej uniwersalny. Za to ekran ciekłokrystaliczny emituje błyski i światło niebieskie, które nieco męczą nasze oczy, a do tego zaburzają produkcję melatoniny, przez co sen może się nieco pogorszyć. Pewnym kompromisem między tymi rozwiązaniami jest tablet do czytania z wyświetlaczem e-ink. Ma system operacyjny, który umożliwia te same czynności, co na tablecie, ale ekran pozostaje e-papierowy i korzystny dla naszego wzroku.

Jaki tablet do czytania
Jaki tablet do czytania wybrać i kupić?

Jaki tablet do czytania wybrać i kupić?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, dotyczy systemu operacyjnego. Środowisko pracy decyduje o tym, czy urządzenie będzie komfortowe w użytkowaniu. Jednocześnie jest to sprawa dość indywidualna, tak że każdy musi wybrać najlepszy tablet do czytania dla siebie pod tym względem. Do wyboru mamy:

  • Android – chyba najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny system w naszym kraju. Znajdziemy na niego tysiące aplikacji ułatwiających czytanie, między innymi do otwierania ebooków, ale też abonamentowych i współpracujących z różnymi księgarniami.
  • iOS – podobnie, choć gama aplikacji w języku polskim może być nieco ograniczona ze względu na mniejszą popularność w naszym kraju.
  • Systemy producenta – tutaj zależy, jak trafimy. Lepszym rozwiązaniem są jednak te popularniejsze systemy, chyba że mówimy o tablecie do czytania z wyświetlaczem e-ink. Wtedy system autorski producenta może się okazać lepiej zoptymalizowany.

Może Cię zainteresować: Czytnik ebook do 300 zł

Jaki tablet do czytania jest najlepszy?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszy tablet do czytania? Niezwykle ważne kwestie to przede wszystkim:

  1. Ekran – im większy, tym większa część tekstu będzie się mieścić na stronie. Jeśli często podróżujemy z tabletem, czytamy w komunikacji publicznej lub poza domem, lepszym wyborem będzie model, który mieści się w plecaku lub torebce, tak do około 8 cali. W bardziej stacjonarnych rozwiązaniach polecamy 10-11 cali, zwłaszcza dla osób o słabym wzroku, które potrzebują większych liter.
  2. Łączność – Bluetooth do przesyłania plików, w tym ebooków, a także podłączenia słuchawek, by słuchać audiobooka. Wi-Fi z kolei sprawdza się do korzystania z Internetu, w tym ściągania plików do czytania bezpośrednio na swoje urządzenie.
  3. Matryca – jeśli ciekłokrystaliczna, to najlepiej AMOLED, w innym przypadku e-ink. Dobrze, by miała matową powłokę, która nie odbija światła.

Zobacz również: Duży czytnik ebook

Gdzie kupić tablet do czytania?

W jakich sklepach możemy kupić najlepszy tablet do czytania?
Wiemy już, na co możemy liczyć i jakie mamy alternatywy, przychodzi więc czas na odpowiedni zakup. Najlepszy tablet do czytania możemy dorwać przede wszystkim w dużych sklepach z elektroniką użytkową, u operatora sieci komórkowej, w salonie konkretnej marki, a także w sklepach internetowych. Producenci to na przykład Apple, Huawei, Samsung, Onyx Boox i inni.

Najlepszy tablet do czytania
Najlepszy tablet do czytania

Cena tabletu do czytania

Ile kosztuje tablet do czytania? Naczelna zasada brzmi: im bardziej zaawansowana technologia, tym więcej musimy za nią zapłacić. Najtańsze modele bez większych udogodnień kupimy już za około 250 zł. Najdroższe? To koszt nawet 3000 zł. Pomiędzy tymi kwotami jest całkiem sporo opcji, które dopasujemy do zasobności swojego portfela.

Tablet do czytania – opinie

Jesteśmy ciekawi, w jakich sytuacjach wykorzystujecie podobny sprzęt do czytania. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to olbrzymie ułatwienie dla osób ze słabym wzrokiem, uczniów, studentów, czy też po prostu czytelników, którym trudno wygospodarować czas lub pieniądze na książki. A jakie są Wasze opinie o tabletach do czytania? Dajcie znać w komentarzach!

Tablet do czytania / Ranking najlepszych

Jakie dokładnie urządzenie warto wybrać, jeśli chodzi o lekturę? To sprawdzili już inni użytkownicy! Wystarczy zerknąć w poniższy ranking najlepszych tabletów do czytania, by wiedzieć, które modele spełniają to zadanie. Wierzymy, że nasze zestawienie bardzo ułatwi Wam zakup!


Tablet do czytania - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję