Profesjonalny aparat fotograficzny

Profesjonalny aparat fotograficzny jest dziś sprzętem, po który mogą sięgnąć nie tylko wyspecjalizowane studia fotograficzne, reporterzy i uznani artyści, ale też „przeciętni zjadacze chleba”. To świetny pomysł na prezent dla osoby, która pasjonuje się robieniem zdjęć i chce się rozwijać w tym kierunku. Może on pełnić także rolę naszego rodzinnego aparatu, którym w iście profesjonalnym stylu uwieczniamy najważniejsze chwile z życia rodziny: kroki milowe w rozwoju dziecka, ważne uroczystości czy imprezy. Możemy w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Poza odpowiednim sprzętem, potrzebne są jeszcze umiejętności, wiedza i doświadczenie. To jednak musicie nabyć sami, nie korzystając z dróg na skróty. Z odpowiednim zakupem sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Przygotowaliśmy bowiem dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jaki profesjonalny aparat fotograficzny jest najlepszy i czym się kierować przy jego zakupie.

Profesjonalny aparat fotograficzny Ranking
Jaki Profesjonalny aparat fotograficzny?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia profesjonalny aparat fotograficzny?

Wiele osób zakłada, że profesjonalny aparat fotograficzny to po prostu duży model sprzętów, które doskonale znamy, a które pozwalają nam utrwalać na fotografii otaczający nas świat. Musimy jednak pamiętać, że rozmiar sprzętu nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Nie dajmy się więc skusić na aparaty, które są duże i ciężkie, ale tak naprawdę nie dają żadnych dodatkowych możliwości w stosunku do zwykłych, cyfrowych „małpek”.

Profesjonalny aparat fotograficzny
Profesjonalny aparat fotograficzny / Opinie, ceny, ranking najlepszych

Co więc wyróżnia dobry profesjonalny aparat fotograficzny? Jest to sprzęt zaprojektowany z najwyższą starannością i dużą uwagą wobec potrzeb użytkownika. Musi on dawać spore pole do popisu, jeśli chodzi o ustawienia i inne parametry fotografii. Może też podlegać rozbudowie, na przykład o kolejne elementy optyki, filtry, karty pamięci, dodatkowe akumulatory, i tak dalej. Przygotujmy się na to, że fotografia to drogie, choć zarazem bardzo wdzięczne hobby.

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla dziecka 8 lat

Jaki profesjonalny aparat fotograficzny wybrać i kupić?

Żeby wybrać najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny, musimy zacząć poszukiwania od określenia jego rodzaju. Najważniejszą dla nas cechą powinien być sposób utrwalania zdjęcia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że modele natychmiastowe, tak zwane polaroidy (od najpopularniejszej firmy produkującej niegdyś podobne modele) są raczej niepolecane w profesjonalnej fotografii, chyba że chcemy osiągnąć określony efekt artystyczny. Drukują one bowiem zdjęcia od razu po ich zrobieniu i nie mamy wpływu na ostateczny wygląd ujęcia, na przykład poprzez jego obróbkę. Jest to więc opcja polecana dla amatorów, zwłaszcza dla dzieci.

Jeśli marzą nam się profesjonalnie wyglądające zdjęcia, mamy dwie opcje ich zapisu:

  • Matryca analogowa – wymaga światłoczułego filmu, nazywanego czasem też kliszą. Taki film jest jednorazowy i zapisuje nasze zdjęcia w negatywie. Mieści się na nim kilkadziesiąt zdjęć. Każdy z filmów ma określoną światłoczułość, przez co za każdym razem, gdy chcemy zmienić ten parametr, musimy przekładać film, jednocześnie nie narażając go na promienie światła. Ostateczny efekt naszych zdjęć możemy zobaczyć dopiero, gdy wywołamy negatyw. Przez to polecany jest raczej dla doświadczonych fotografów starej daty lub tych osób, które chcą osiągnąć określony efekt.
  • Matryca cyfrowa – to rozwiązanie dla wszystkich innych użytkowników. Zmiana światłoczułości to w zasadzie kwestia jednego przycisku. Co więcej, taki aparat pozwala robić tysiące zdjęć właściwie żadnym kosztem i od razu możemy je podglądnąć lub przystąpić do obróbki. Fotki zapisywane są na karcie pamięci, możemy też przesłać je do innych urządzeń, na przykład telefonu czy komputera. Najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny zapisuje je nie tylko w formacie jpg, ale także raw, jako surowy plik bardzo łatwy do obrobienia.

Sprawdź także: Dobry aparat fotograficzny dla amatora

Jaki profesjonalny aparat fotograficzny
Jaki profesjonalny aparat fotograficzny jest najlepszy?

Jaki profesjonalny aparat fotograficzny jest najlepszy?

Kolejne istotne pytanie dotyczy optyki, jednak odpowiedź na nie jest dość oczywista. Najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny powinien dysponować wymienną optyką. To oznacza, że możemy odpiąć obiektyw i zastąpić go innym. Dzięki temu nie jesteśmy przywiązani do ściśle określonej ogniskowej czy otworu przysłony, lecz możemy bawić się i manipulować tymi parametrami. Musimy tylko pamiętać, żeby wybierać obiektywy pasujące do naszego systemu, zależnego przede wszystkim od firmy produkującej body. Poza tym mamy pełną dowolność: obiektywy portretowe, do makro, do krajobrazów, superzoomy, stałki, i tak dalej. Pod tym względem powinniśmy więc szukać lustrzanek cyfrowych oraz bezlusterkowców.

Może Cię zainteresować: Mały aparat fotograficzny

Czym jeszcze możemy się kierować, wybierając najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny? Powinniśmy wziąć pod uwagę wygodę. Zarówno karta pamięci, jak i bateria oraz przycisk migawki powinny się znajdować w intuicyjnie rozmieszczonych, bezpiecznych miejscach. Urządzenie musi mieć antypoślizgowy uchwyt, a najlepiej także pasek, który zapobiega jego ewentualnemu upadkowi. Dla wygody spore znaczenie ma także obracany ekran, który daje nam czytelny podgląd niezależnie od perspektywy miejsca. Na plus działa także możliwość podłączenia aparatu do komputera i uzyskania podglądu na żywo na większym ekranie.

Jakie jeszcze dodatkowe funkcje wyróżniają najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny? Polecamy modele, które posiadają dotykowy ekran. Dzięki temu możemy korzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych, precyzyjnych opcji. Dobrym wyborem będzie także model z GPS – pozwala on, poza danymi dotyczącymi parametrów fotografii, zapisać w metadanych także dane o lokalizacji zrobienia konkretnego zdjęcia. Jeśli zależy nam na nagrywaniu filmów, zadbajmy, by nasz aparat oferował rozdzielczość przynajmniej 4K.

Zobacz również: Aparat fotograficzny dla początkujących

Gdzie kupić profesjonalny aparat fotograficzny?

Pora wybrać się na zakupy. W jakich miejscach możemy szukać profesjonalnego aparatu fotograficznego? Dobrym wyborem będą specjalne sklepy dla fotografów, ale także popularne markety z elektroniką. Z kolei sklepy internetowe oferują nam szeroki zakres różnorodnych urządzeń i atrakcyjnych promocji. Na ich półkach znajdziemy modele od kultowych firm, na przykład Canon, Nikon, Fuji Film, Sony, Leica, Panasonic i inni.

Najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny
Najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny

Cena profesjonalnego aparatu fotograficznego

Ile kosztuje profesjonalny aparat fotograficzny? Cena często zależy od jego funkcji i atutów. Najdroższe modele z tego segmentu kosztują nawet około 30 tysięcy złotych. Na szczęście jeśli nie chcemy zrujnować swojego portfela, a jednocześnie marzy nam się profesjonalny efekt, wystarczy inwestycja rzędu 2500-5000 zł.

Profesjonalny aparat fotograficzny – opinie

Chociaż dobry sprzęt nie uczyni z nas wykwalifikowanego fotografa, to jednak pozwoli postawić pierwszy krok. W tego typu sprzęcie to my decydujemy o tym, jak będzie wyglądało zdjęcie, w zależności od upolowanego kadru i naszych umiejętności. Chyba zgodzicie się z nami, że to niesamowicie ekscytujące! Macie jakieś sugestie na temat zakupu odpowiedniego sprzętu? Czekamy na opinie o profesjonalnych aparatach fotograficznych!

Profesjonalny aparat fotograficzny / Ranking najlepszych

Przygotowaliśmy dla Was także zestawienie polecanych przez fotografów modeli. Są to propozycje szczególnie dobrze oceniane, polecane na forach i w grupach dyskusyjnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie sprawdźcie ranking najlepszych profesjonalnych aparatów fotograficznych.

1.
Nikon Z 5 + NIKKOR Z 24-200
Profesjonalny aparat fotograficzny Nikon
2.
Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV czarny (DSCRX10M4)
Profesjonalny aparat fotograficzny Sony
3.
Nikon Z fc body + 16-50 VR + 50-250 VR
Profesjonalny aparat fotograficzny Nikon
4.
Nikon D850 + 24-120mm (VBA520K001)
Profesjonalny aparat fotograficzny Nikon
6.
Canon EOS R6 Mark II + RF 24-105 IS STM
Profesjonalny aparat fotograficzny Canon
7.
OM System OM-5 + 14-150mm f/4-5.6 II (srebrny)
Profesjonalny aparat fotograficzny OM SYSTEM
8.
Nikon Z8 +24-120 czarny
Profesjonalny aparat fotograficzny Nikon
9.
Canon EOS R6 Mark II inne zestawy
Profesjonalny aparat fotograficzny Canon

Profesjonalny aparat fotograficzny - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję