Aparat fotograficzny dla początkujących

Aparat fotograficzny dla początkujących jest niezwykle popularnym sprzętem, na który decyduje się coraz więcej osób. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach jest on niepotrzebny. W końcu niemal każdy z nas w kieszeni nosi urządzenie, którym można zrobić jako-takie zdjęcia. Do publikacji w mediach społecznościowych czy uzupełnienia rodzinnego albumu to może wystarczyć, jednak czasem nadchodzi taki moment, gdy od naszych fotografii chcemy więcej, chcemy się rozwijać w tym kierunku. Wtedy właśnie potrzebujemy odpowiedniego urządzenia.

Zapraszamy Was więc do lektury poniższego poradnika. Podpowiadamy, jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy, ale także na co zwrócić uwagę. Dzięki temu dobierzecie model odpowiedni do swoich potrzeb.

Aparat fotograficzny dla początkujących Ranking
Jaki Aparat fotograficzny dla początkujących?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest aparat fotograficzny dla początkujących?

Czasy, kiedy posiadanie aparatu fotograficznego wiązało się z zamożnością i prestiżem, już dawno minęły. Dzisiaj nie dość, że aparaty montowane są w niemal każdy telefon komórkowy, to jeszcze na rynku mamy ogromny wybór innych urządzeń do robienia zdjęć. To, jaką dokładnie opcję wybierzemy, zależy tak naprawdę wyłącznie od naszych potrzeb. Tak naprawdę najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących równie dobrze może być małą, cyfrową „małpką”, jak i rozbudowanym, profesjonalnym urządzeniem. Ogranicza nas tylko budżet. Tym bardziej ważne jest, żeby znać różnice pomiędzy różnymi rozwiązaniami i funkcjami, tak by wyłonić te najkorzystniejsze dla siebie.

Aparat fotograficzny dla początkujących
Aparat fotograficzny dla początkujących / Ranking najlepszych, cena, opinie

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Najlepszy aparat dla początkujących fotografów to temat, który rozpala liczne fora i grupy dyskusyjne na temat fotografii. Na początek musimy jasno określić, czego potrzebujemy i w jakim kierunku ma iść nasza nauka. Czy zamierzamy tylko robić ciekawe zdjęcia dla siebie, czy też uczyć się fotografii na poważnie, zgłębiać techniczne i artystyczne meandry tej niełatwej sztuki? Czy urządzenie ma być pomysłem na prezent dla osoby, która zaznajomiona jest z nowinkami technicznymi, a może planujemy wręczyć je dzieciom lub seniorom, którzy jeszcze nie opanowali technologicznego świata?

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy wybrać, jaki aparat fotograficzny dla początkujących sprawdzi się najlepiej. Do wyboru mamy urządzenia:

  • Cyfrowe – obecnie najpopularniejsze aparaty fotograficzne dla początkujących. Zapisują zdjęcia w formie cyfrowych plików, dzięki czemu nie potrzebujemy kliszy fotograficznej. Wystarczy kupić kartę pamięci za kilkadziesiąt złotych i możemy na niej zapisać tysiące zdjęć. To bardzo sprzyja ćwiczeniu swojego warsztatu.
  • Analogowe – obecnie używają ich tylko osoby szczególnie zainteresowane fotografią, chcące osiągnąć konkretny efekt lub przyzwyczajone do takich właśnie rozwiązań. Taki aparat wymaga kliszy fotograficznej, na której można zapisać obraz tylko raz, a efektu nie widzimy natychmiast, lecz najpierw musimy wywołać zdjęcia.
  • Natychmiastowe – najlepsze w przypadku dzieci, a także osób, które nieszczególnie interesują się sztuką fotografii, a zależy im na samych zdjęciach, najlepiej w formie papierowej. Taki aparat fotograficzny dla początkujących od razu wywołuje zrobioną fotkę, którą możemy włożyć do albumu. W dzisiejszych czasach najczęściej zapisuje ją też w formie cyfrowej, a my możemy wybrać najbardziej udany kadr. Pamiętajmy, że koszt papieru i innych materiałów eksploatacyjnych do takiego aparatu jest dość wysoki, a sam sprzęt bywa dość spory i ciężki.

Sprawdź także: Tani aparat fotograficzny

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszyscy musimy określić to samodzielnie. W ustaleniu, jaki aparat dla początkujących fotografów wybrać, pomoże nam zwrócenie uwagi na takie cechy, jak:

  1. Wielkość,
  2. Optyka,
  3. Ustawienia i funkcje.
Jaki aparat fotograficzny dla początkujących
Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Wielkość aparatu fotograficznego dla początkujących

Przyzwyczailiśmy się do twierdzenia, że rozmiar nie ma znaczenia, ale w przypadku aparatów nie zawsze ma to zastosowanie. Jeśli dużo jesteśmy w ruchu, w podróży, w trakcie wędrówek, im mniejszy i lżejszy aparat tym lepiej. Ma on jednak małą matrycę, przez co jakość zdjęć w dużym powiększeniu może nie być zadowalająca. Jeśli więc nie zależy nam aż tak bardzo na mobilności sprzętu i nie przeszkadza nam torba czy plecak z aparatem, dobrze wybrać jak największe urządzenie, oferujące zarówno duży rozmiar matrycy, jak i spory zakres ogniskowej oraz duży obiektyw. Do profesjonalnych zdjęć lustrzanka, bezlusterkowiec czy kompakt typu superzoom będą najlepszym wyborem.

Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny dla dzieci

Optyka w aparatach fotograficznych dla początkujących

W dużym uproszczeniu aparaty fotograficzne dla początkujących możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Kompakt – aparat, w którym obiektyw jest na stałe przymocowany do korpusu. Mamy tu ściśle określony zakres ogniskowej (czyli między innymi zoom, czy też możliwość powstawania efektu bokeh), a także jasność obiektywu (ilość światła padającego na matrycę – im większa, tym lepiej).
  • Aparat z wymienną optyką – lustrzanka lub bezlusterkowiec. Możemy podpiąć do nich dowolny kompatybilny obiektyw, a więc dowolnie zmieniać ogniskową oraz jasność obiektywu. Niektóre „szkła” lepiej nadają się bowiem do portretów, inne do makro, jeszcze inne do krajobrazów. Jednak taki aparat to finansowa studnia bez dna, ciągle dokupujemy do niego nowe akcesoria.

Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących – ustawienia i funkcje

Czym jeszcze charakteryzuje się najlepszy aparat dla początkujących fotografów? Dobrze, jeśli ma tryb automatyczny, ale także manualne. Tych drugich używamy, kiedy już nauczymy się podstaw i chcemy panować nad efektem. Wyróżniamy tryby półmanualne (ustawiamy tylko czas naświetlania i ISO lub tylko otwór przysłony), a także całkowicie manualny, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za wszystko. Dodatki w rodzaju możliwości obróbki zdjęcia jeszcze z poziomu aparatu na tym etapie są zbędne.

Zobacz również: Laptop do obróbki zdjęć

Jednak to nie wszystko. Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących powinien być też odporny na deszcz, uszkodzenia mechaniczne czy pył. Niezależnie od tego warto go trzymać w etui. Może posiadać liczne systemy łączności, jak na przykład Bluetooth czy GPS. Jeśli posiada wyświetlacz LCD, dający nam podgląd na żywo, powinien być wyposażony także w wizjer. Ten z kolei przyda się w szczególnie słoneczne dni.

Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących
Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących

Gdzie kupić aparat fotograficzny dla początkujących?

W jakich sklepach znajdziemy dobry aparat fotograficzny dla początkujących? Warto odwiedzić przede wszystkim popularne markety z elektroniką, a także sklepy dla fotografów. Możemy też skorzystać z oferty sklepów internetowych. Producenci, jakich znajdziemy na ich półkach, to na przykład Canon, Pentax, FujiFilm, Nikon, Sony i wielu innych.

Cena aparatu fotograficznego dla początkujących

Ile kosztuje aparat fotograficzny dla początkujących? Cena zależy od tego, co właściwie wybierzemy, a zakres jest ogromny. Najbardziej podstawowy, okrojony model kupimy już za 150 zł. A najdroższy? Może nawet przekraczać kwotę 15 tysięcy złotych. Dlatego właśnie musimy oczekiwania dopasować do swojego budżetu.

Aparat fotograficzny dla początkujących – opinie

Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję robić zdjęcia. Dajcie znać, czego oczekujecie od sprzętu, którego używacie do tego celu! Jakie z opisywanych przez nas rozwiązań najbardziej do Was przemawia? Czekamy na opinie o aparatach fotograficznych dla początkujących.

Aparat fotograficzny dla początkujących / Ranking najlepszych

Nie ma jednego uniwersalnego modelu – to już wiemy. Jeśli jednak brakuje nam doświadczenia, dobrze jest oprzeć się na opiniach innych, realnych użytkowników i wybrać polecane przez nich, sprawdzone sprzęty. To właśnie zrobiliśmy, tworząc poniższy ranking najlepszych aparatów fotograficznych dla początkujących.

1.
Sony Cyber-shot DSC-RX100 III czarny (DSCRX100M3.CE3)
Aparat fotograficzny dla początkujących Sony
2.
Panasonic Lumix DMC-LX15 czarny (DMC-LX15EP-K)
Aparat fotograficzny dla początkujących Panasonic
3.
AgfaPhoto WP8000 niebieski (SB5875)
Aparat fotograficzny dla początkujących AgfaPhoto
4.
Kodak PixPro WP2
Aparat fotograficzny dla początkujących Kodak
5.
AGFA DC8200 czarny
Aparat fotograficzny dla początkujących AgfaPhoto
6.
Kodak AZ528 Niebieski
Aparat fotograficzny dla początkujących Kodak
7.
AGFA DC5200 różowy (SB5874)
Aparat fotograficzny dla początkujących AgfaPhoto
8.
Kodak PixPro AZ421 czarny (AZ421-BK)
Aparat fotograficzny dla początkujących Kodak
9.
Easypix AquaPix W3048 Żółty
Aparat fotograficzny dla początkujących Easypix
10.
Ricoh WG-6 czarny
Aparat fotograficzny dla początkujących Ricoh

Aparat fotograficzny dla początkujących - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję