Duży telewizor do salonu

Duży telewizor do salonu to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Świetnie nadaje się ono do większych pomieszczeń – coraz częściej spotykamy takie nie tylko w domach prywatnych, ale też w blokach i innych mieszkaniach. Warunkiem, który pozwoli nam na użytkowanie nowego sprzętu, jest możliwość uzyskania optymalnej odległości osoby patrzącej od ekranu – tę kwestię rozwijamy w dalszej części poradnika. Przyglądamy się także innym ważnym sprawom związanym z wyborem i użytkowaniem odpowiedniego sprzętu.

Chcecie wiedzieć, jaki duży telewizor do salonu jest najlepszy? Zastanawiacie się, na co zwrócić uwagę i co oznaczają poszczególne funkcje oraz parametry? W takim razie trafiliście w dobre miejsce! W naszym poradniku zakupowym rozwijamy te kwestie, dlatego czym prędzej zapraszamy do lektury.

Duży telewizor do salonu Ranking
Jaki Duży telewizor do salonu?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Rozmiary dużego telewizora do salonu

Zwyczajowo przyjęło się, że duży telewizor w salonie oznacza prestiż i stanowi swoisty dowód dobrej sytuacji majątkowej posiadacza. Dziś jednak to znaczenie się zaciera, gdyż wielkie ekrany stają się przystępne cenowo, a my wiemy, że dużo ważniejsze jest dopasowanie odbiornika do pomieszczenia i potrzeb mieszkańców. Jako że przeciętne TV mają przekątną do około 60 cali, przyjmujemy, że duży telewizor do salonu to model, który oferuje nam ponad 60 cali. Rekordziści dorastają do ponad 100 cali! Mowa oczywiście o przekątnej, bo tak zazwyczaj podaje się rozmiar telewizora. Jego dokładne wymiary zależą od ramki czy proporcji obrazu, choć ta ostatnia wynosi najczęściej 16:9 lub 16:10. Dzięki temu jest dopasowana do większości współczesnych filmów.

Duży telewizor do salonu
Duży telewizor do salonu / Opinie, ranking najlepszych i cena

Duży telewizor do salonu a odległość

No właśnie, co oznacza dopasowanie rozmiarów TV do pomieszczenia? Okazuje się, że istnieje coś takiego, jak zalecana odległość widza od ekranu. Chodzi tu przede wszystkim o nasz komfort. Znajdując się zbyt blisko odbiornika, szybciej męczymy swój wzrok, musimy zadzierać głowę, nie obejmujemy całego ekranu polem widzenia i musimy poruszać gałkami ocznymi, by skupić się na wybranych szczegółach, a pojedyncze piksele stają się bardzo widoczne. Im większy telewizor, tym dalej należy się odsunąć. Przyjmuje się, że na każdy cal powinno przypadać około 4,2 cm odległości. Łatwo więc obliczyć, że na przykład telewizor 70 cali wymaga aż 2,94 metra odległości od kanapy, a 90 cali – nawet 3,7 metra! Weźmy to pod uwagę, zastanawiając się, gdzie ustawić duży telewizor do salonu.

Zobacz też: Telewizor 65 cali do 4000 zł

Jaki duży telewizor do salonu wybrać i kupić?

Żeby wybór nie był zbyt łatwy, okazuje się, że nawet produkty o tych samych wymiarach są zróżnicowane pod względem technologicznym. Warto więc zastanowić się, co właściwie oznacza dla nas najlepszy duży telewizor do salonu, a następnie zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Rozdzielczość,
  • Matryca,
  • Smart TV,
  • Łączność i złącza,
  • Inne funkcje.

Rozdzielczość dużego telewizora do salonu

Słusznych rozmiarów ekran wymusza na nas postawienie pewnych wymagań dotyczących rozdzielczości. Chodzi o parametr, który określa liczbę pikseli, czyli pojedynczych kwadracików, składających się na gotowy obraz. Jeśli jest ich więcej, to przy tej samej wielkości ekranu przekłada się to na większą szczegółowość, wyrazistość i ostrość, a co za tym idzie, lepszy komfort oglądania. Przyjmujemy, że najlepszy duży telewizor do salonu ma minimum 4K rozdzielczości, czyli 3940 na 2160 pikseli. Istnieją jednak modele oferujące nawet 8K, czyli około cztery razy więcej!

Sprawdź także: Telewizor 50 cali do 3000 zł

Matryca w dużym telewizorze do salonu

Co odpowiada za jakość wyświetlanych treści, poza wspomnianą już rozdzielczością? Matryca, czyli technologia wyświetlania obrazu. Jako że tutaj do „obsadzenia” jest całkiem spora powierzchnia, koszt matrycy może być także większy. Dlatego sporo osób z oszczędności decyduje się na duży telewizor do salonu LED lub LCD. Pamiętajmy jednak, że to inwestycja na lata. Matryce OLED lub QLED charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów, kontrastem, ale także dłuższą żywotnością i mniejszym ryzykiem pojawiania się martwych pikseli.

Jaki duży telewizor do salonu
Jaki duży telewizor do salonu wybrać i kupić?

Duży telewizor do salonu ze Smart T

v
Skoro mamy już inteligentne telefony, zegarki, wagi, a nawet lodówki, to dlaczego by nie duży telewizor do salonu? Posiada on system operacyjny, a na nim sporo aplikacji. Oprócz tego dysponuje też systemami łączności bezprzewodowej. Dzięki temu mamy do dyspozycji telewizję na życzenie. Oznacza to, że oglądamy co chcemy i kiedy chcemy, z możliwością zatrzymania odtwarzania, bez reklam. Czasem wystarczy tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie. To bardzo wygodna opcja, nie mówiąc już o tym, że duży telewizor do salonu ze Smart TV pozwala na przesyłanie obrazu z telefonu, kamery, przeglądanie stron internetowych, oglądanie YouTube, TikToka i innych platform społecznościowych na dużym ekranie.

Może Cię zainteresować: Telewizor do pokoju 20m2

Łączność i złącza w dużym telewizorze do salonu

No właśnie, a skoro już o tym mowa, najlepszy duży telewizor do salonu powinien posiadać:
Bluetooth – umożliwia podłączenie słuchawek, zestawu audio, telefonu, kamery i innych urządzeń bez użycia przewodów,
Wi-Fi – odpowiada za łączność z Internetem,
Złącza – USB, HDMI i inne, których potrzebujemy,
Tunery – pozwalają na odbieranie różnego rodzaju telewizji, na przykład cyfrowej naziemnej, satelitarnej, kablówki i innych.

Jaki duży telewizor do salonu jest najlepszy?

Inne funkcje, które wyróżniają najlepszy duży telewizor do salonu, dotyczą na przykład montażu. Wybierzmy urządzenie, które można nie tylko ustawić na stoliku RTV, lecz także powiesić na ścianie. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w pomieszczeniu, ryzyko uszkodzenia TV spada, a my cieszymy się obrazem na wysokości naszego wzroku. Przydają się także funkcje dla graczy, na przykład upłynniające obraz czy większa częstotliwość odświeżania ekranu. Jeśli boimy się przegapić ulubiony program, wybierzmy dobry duży telewizor do salonu z możliwością nagrywania i odtwarzania z pamięci USB.

Zobacz również: Telewizor do pokoju

Gdzie kupić duży telewizor do salonu?

Z pomocą w zakupie dużych telewizorów do salonu przychodzą nam wszelkiej maści markety ze sprzętem radiowo-telewizyjnym. Mowa tu na przykład o sklepach stacjonarnych, ale też internetowych. Wśród producentów warto wyróżnić na przykład Manta, Sharp, LG, Samsung, Apple i wielu innych.

Najlepszy duży telewizor do salonu
Najlepszy duży telewizor do salonu

Cena dużego telewizora do salonu

Ile kosztuje duży telewizor do salonu? Jego cena nie musi być wygórowana! Podstawowe modele kupimy już za około 2500 zł, czyli całkiem rozsądną kwotę dla każdej rodziny. Jednak znajdziemy tu też wielokrotnie droższe modele, nawet do 30 tysięcy złotych.

Duży telewizor do salonu – opinie

Użytkownicy zapewniają, że pozwala on na maksimum przyjemności z oglądania. Możemy cieszyć się kinowymi wrażeniami, nie przegapimy żadnego szczegółu. A dlaczego Wy planujecie taki właśnie zakup? Jaki rozmiar najbardziej Was interesuje? Czekamy na opinie o dużych telewizorach do salonu.

Duży telewizor do salonu / Ranking najlepszych

Na tym nie koniec naszego poradnika! Przygotowaliśmy też ranking najlepszych dużych telewizorów do salonu. Znajdziecie wśród nich tylko wysoko oceniane, popularne modele. Skoro sprawdziły się w tak wielu domach, z pewnością zdadzą egzamin także i u Was.

1.
SAMSUNG QE65QN85C 65"
Duży telewizor do salonu Samsung
6.
LG 65QNED86T3 QNED 120Hz 4K
Duży telewizor do salonu LG
7.
TCL 65C803 MiniLED 144Hz QLED
Duży telewizor do salonu TCL
8.
HISENSE 65U7KQ 65" MINILED 4K 144
Duży telewizor do salonu Hisense
9.
Philips 65PML9008
Duży telewizor do salonu Philips

Duży telewizor do salonu - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję