Głośniki do telewizora

Głośniki do telewizora są niemal tak samo ważne jak obraz. W końcu kiedy oglądamy film, serial czy ulubiony program, dźwięk ma ogromne znaczenie dla jego odbioru. Nie chodzi tylko o to, by dokładnie słyszeć kwestie wypowiadane przez aktorów, ale też inne dźwięki. Tło czy muzyka czasami robią piorunujące wrażenie na odbiorcy, tworzą odpowiedni klimat dzieła. Głupio byłoby przegapić ten właśnie element zamysłu artysty tylko dlatego, że nie mamy odpowiedniego sprzętu. zwłaszcza że ten wcale nie musi kosztować fortuny.

Zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jakie głośniki do telewizora są najlepsze. Wskazujemy konkretne rozwiązania, ale i cechy oraz parametry, na które powinniście zwrócić uwagę. Dzięki temu lepiej dopasujecie urządzenie do swoich potrzeb.

Głośniki do telewizora Ranking
Jakie Głośniki do telewizora?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia głośniki do telewizora?

Chociaż głośniki do TV nie są obowiązkowe, to jednak warto je kupić. Co prawda większość telewizorów posiada wbudowany sprzęt audio. Nie jest on jednak wystarczający. Często głośniki te są niewielkie, producent też nie inwestuje w nie nadmiernie, bo klienci przy zakupie i tak zwracają uwagę głównie na wizję. Dopiero przy oglądaniu wychodzi, że czegoś nam w tym aspekcie brakuje.

Głośniki do telewizora
Głośniki do telewizora / Cena, opinie, ranking najlepszych

Tymczasem najlepsze głośniki do telewizora to sprzęt audio, który zapewni nam optymalną jakość dźwięku. Oferuje głęboki, przestrzenny dźwięk. To pozwala wczuć się w odtwarzane treści. Jedyne, co musimy zrobić, to podłączyć je do naszego telewizora, jednak to szybka i prosta czynność, którą robimy raz, a potem cieszymy się jej efektami przez kolejne lata.

Zobacz też: Głośnik bezprzewodowy do telefonu

Jakie głośniki do telewizora wybrać i kupić?

Przejdźmy więc do kwestii związanych z samym zakupem. Czym się kierować i na co zwracać uwagę? Jakie głośniki do telewizora będą najlepsze w naszym przypadku? Na to ostatnie pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, natomiast możemy ją znaleźć, biorąc na tapet takie kwestie, jak:

  • Wielkość zestawu,
  • Sposób podłączenia,
  • Pasmo przenoszenia i moc,
  • Inne funkcje i atuty.

Wielkość zestawu głośników do telewizora

Na początek ustalmy, jaki dokładnie rodzaj głośników do telewizora nas interesuje. Producenci podzielili swoje produkty na kilka grup, które określają, ile elementów wchodzi w skład zestawu. I tak możemy wyróżnić:

  1. Soundbar – pojedynczy głośnik, który wewnątrz składa się tak naprawdę z dwóch. Jest banalnie prosty w podłączeniu i ustawieniu, gdyż umieszczamy go dokładnie pod lub nad telewizorem, naprzeciwko widza. Daje średnio przestrzenny dźwięk, ale i tak radzi sobie z tym lepiej niż głośniczki wbudowane oryginalnie w telewizor.
  2. Soundbar z subwooferem – taki zestaw składa się z dwóch elementów – soundbaru, a także subwoofera. Ten ostatni nazywany bywa także głośnikiem niskotonowym lub basowym. To dlatego, że jest odpowiedzialny za odtwarzanie dźwięków o niskiej częstotliwości, które odczuwamy jako tak zwane bassy. Dzięki nim dźwięk staje się jeszcze bardziej głęboki.
  3. Głośniki do telewizora 2.0 – to tak naprawdę soundbar, tyle że rozdzielony na dwie części. Składa się z głośnika prawego i lewego osobno, które to umieszczamy po obu stronach telewizora.
  4. Zestaw 2.1 – zawiera dwa zwykłe głośniki, jak powyżej, plus jeszcze soundbar.
  5. Głośniki do TV 5.1 – jest to profesjonalny zestaw, składający się z pięciu zwykłych głośników i jednego niskotonowego. Montujemy je w różnych miejscach pomieszczenia, dlatego warto zastanowić się, czy damy radę pociągnąć przewody na taką odległość. Taki zestaw oferuje jednak świetnej jakości dźwięk i kinowe wrażenia.

Sprawdź także: Głośniki komputerowe 2.1 Bluetooth

Jakie głośniki do telewizora
Jakie głośniki do telewizora wybrać?

Sposób podłączenia głośników do telewizora

Najbardziej klasyczne rozwiązanie obejmuje przewodowe głośniki do telewizora. Muszą być oczywiście podłączone do gniazdka elektrycznego, a ponadto do samego odbiornika. Wykorzystują do tego najczęściej wejście słuchawkowe 3,5 mm, które posiada niemal każde urządzenie, rzadziej przewód optyczny lub inny. Dzięki temu połączenie jest stabilne i pewne – nie zawsze jednak chce nam się prowadzić kable i szukać estetycznego rozwiązania czy ryzykować, że na przykład dzieci zerwą potrzebne przewody.

Może Cię zainteresować: Głośniki komputerowe 5.1

Bezprzewodowe głośniki do telewizora wciąż najczęściej zasilane są z gniazdka, jednak to tyle, jeśli chodzi o konieczne do pociągnięcia kable. Zamiast tego, wykorzystują one technologie bezprzewodowego przesyłania danych. Jest to najczęściej Bluetooth, który posiada większość nowoczesnych urządzeń. Jeśli i nasz TV jest wyposażony w ten system łączności, może się okazać, że to najwygodniejsze rozwiązanie. Bezprzewodowe połączenie wcale nie wpływa bardzo negatywnie na jakość dźwięku, a taki model jest wygodniejszy w ustawieniu, podłączeniu i użytkowaniu.

Pasmo przenoszenia i moc głośników do telewizora

Skupmy się na chwilę na jakości dźwięku. Jednym z ważniejszych parametrów jest pasmo przenoszenia, czyli częstotliwość, inaczej wysokość odtwarzanych dźwięków. Ludzkie ucho rozróżnia najczęściej pasmo od 20 do 20000 herców, a więc im szerszy zakres jest pokryty, tym bardziej realistyczny i głęboki wydaje się dźwięk. Szczególnie dobrze pod tym względem wypadają zestawy z głośnikami niskotonowymi. A co z mocą? Jest to parametr, który mówi nam o głośności głośników do telewizora i tym, jak donośny będzie dźwięk. Można więc przyjąć, że im więcej, tym lepiej.

Jakie głośniki do telewizora są najlepsze?

Powyższe aspekty to tylko część naszego wyboru. Na czym jeszcze powinniśmy się skupić, by wybrać najlepsze głośniki do telewizora? Możemy na przykład szukać modeli sterowanych pilotem. Pozwala on zmienić parametry odtwarzania bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Zmieniamy w ten sposób na przykład wykorzystywany właśnie sposób podłączenia, głośność i inne funkcje.

Zobacz również: Głośniki komputerowe do 500 zł

Zwróćmy też uwagę na podświetlane głośniki do telewizora. W ciemnym pomieszczeniu robią one świetne wrażenie wizualne, a do tego nie ryzykujemy, że ktoś wpadnie na nie, na przykład podczas domówki. Dużym atutem będzie także możliwość podłączenia telefonu, laptopa i innych urządzeń, gdy akurat nie oglądamy telewizji. Również design jest ważny – specjaliści polecają zwłaszcza modele z drewnianą obudową. Nie chodzi tylko o wygląd, lecz także fakt, że drewno zapewnia lepsze rozchodzenie się dźwięku od plastiku.

Najlepsze głośniki do telewizora
Najlepsze głośniki do telewizora

Gdzie kupić głośniki do telewizora?

W jakich sklepach możemy kupić najlepsze głośniki do telewizora? Na rynku znajdziemy wyspecjalizowanych sprzedawców, ale także duże markety z elektroniką i sprzętem RTV. Nie mówiąc już o szerokiej ofercie sklepów internetowych. Polecani producenci to na przykład Edifier, Cinebar, Sony, Philips, JBL i wielu innych.

Cena głośników do telewizora

Ile kosztują głośniki do telewizora? Cena takiego akcesorium zależy od modelu, jaki dokładnie wybierzemy. Przygotujmy się na wydatek od 50 zł w górę, jednak jeśli szukamy zadowalającego dźwięku z iście kinowymi wrażeniami, może on kosztować nawet powyżej 500 zł. Ceny niektórych zestawów dochodzą i do kilku tysięcy złotych.

Głośniki do telewizora – opinie

Czy Waszym zdaniem dźwięk jest ważny podczas oglądania, czy może nie skupiacie się na nim tak bardzo? Na jakim sprzęcie zwykliście polegać do tej pory i jak się sprawdza? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń, dlatego czekamy na opinie o głośnikach do telewizora w sekcji komentarzy.

Głośniki do telewizora / Ranking najlepszych

Żeby jeszcze bardziej ułatwić zakup, zebraliśmy w jednym miejscu szczególnie polecane modele. Reprezentują one różne rodzaje i grupy cenowe, jednak łączą je doskonałe opinie użytkowników oraz wysokie oceny. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking najlepszych głośników do telewizora.

1.
Edifier M601DB czarny
Głośniki do telewizora Edifier
4.
Wavemaster Moody 2.1 Czarny
Głośniki do telewizora

Głośniki do telewizora - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję