Głośniki komputerowe 5.1

Głośniki komputerowe 5.1 nie są może najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o nagłośnienie do komputera, ale na pewno bardzo dobrym. Ich ograniczona popularność wiąże się przede wszystkim z ceną. Wiele osób nie wie też, jak właściwie umiejscowić taki zestaw, by spełnił swoje zadanie. Na szczęście macie do dyspozycji takie poradniki, jak ten, które pomogą Wam ustalić wszystkie najważniejsze kwestie i wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zaprosić do lektury. W naszym poradniku podpowiadamy, czym charakteryzują się takie rozwiązania, a także jakie głośniki komputerowe 5.1 są najlepsze. Prezentujemy też konkretne modele, szczególnie polecane przez użytkowników.

Głośniki komputerowe 5.1 Ranking
Jakie Głośniki komputerowe 5.1?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym są głośniki komputerowe 5.1?

Odpowiednie nagłośnienie to niezwykle istotna sprawa. Komputera używamy do różnych czynności związanych z dźwiękiem: oglądamy na nim filmy, gramy w gry, czasem słuchamy muzyki lub innych plików dźwiękowych. System odpowiedzialny za odtwarzanie dźwięku pozwala nam się więc wciągnąć w świat przedstawiony, a do tego sprawia przyjemność i zapewnia rozrywkę. Zazwyczaj głośniki domyślnie wbudowane w komputer dają dość płytki, trzeszczący dźwięk, dlatego mało kto ich używa. Na rynku znajdziemy mnóstwo zastosowań, których możemy użyć zamiast tego. Od pojedynczego głośnika, którego często nie trzeba nawet podłączać przewodem, aż po zaawansowane zestawy.

Głośniki komputerowe 5.1
Głośniki komputerowe 5.1 / Cena, opinie, ranking najlepszych

Najpopularniejsze do komputerów wciąż pozostają głośniki 2.0 lub 2.1, jednak najlepsze głośniki komputerowe 5.1 zapewnią nam dużo ciekawsze doznania. Co jednak oznaczają te cyfry? Mówią nam, ile jednostek wchodzi w skład takiego zestawu. Głośniki 2.0 to dwa elementy, głośniki 2.1 trzy: dwa standardowe i jeden niskotonowy. Jak więc się łatwo domyślić, głośniki komputerowe 5.1 to zestaw sześcioelementowy. W jego skład wchodzi pięć zwykłych głośników oraz jeden niskotonowy.

Zobacz też: Głośnik przenośny do 500 zł

Czym jest głośnik niskotonowy?

No właśnie, co kryje się pod cyferką jeden w głośnikach komputerowych 5.1? Zacznijmy od tego, że standardowe głośniki emitują dźwięk o częstotliwości od 20 do 20000 herców. Jest to praktycznie całe pasmo słyszalne przez ludzkie ucho. Dzięki temu dźwięk wydaje się realistyczny i głęboki. Jednak tony wykraczające poza ten zakres, zwłaszcza niższe, mogą nadać mu dodatkową głębię. Głośnik niskotonowy, zwany też subwooferem, emituje dźwięki nawet poniżej wspomnianych 20Hz. Nie słyszymy ich, jednak odczuwamy je jako charakterystyczne wibracje, tak zwane bassy. Dzięki temu najlepsze głośniki komputerowe 5.1 zapewnią dodatkowe emocje podczas gry czy oglądania filmu, a także pozwolą urządzić udaną domówkę z doskonałej jakości muzyką.

Jakie głośniki komputerowe 5.1 wybrać i kupić?

Skoro ustaliliśmy już, jak wygląda taki zestaw i czym się charakteryzuje na tle innych, pora porozmawiać o tym, jaki dokładnie model wybrać. Musimy wziąć pod uwagę swój budżet, a także potrzeby i kwestie, które wydają nam się wygodne. Najważniejsze rzeczy, jakie polecamy wziąć pod uwagę, to:

  • Sposób podłączenia,
  • Moc i impedancja,
  • Sterowanie,
  • Rozmieszczenie.

Sprawdź także: Głośnik przenośny 1000W

Sposób podłączenia głośników komputerowych 5.1

Jeśli chodzi o źródło energii, sprawa jest raczej prosta. Dobre głośniki komputerowe 5.1 zasilane są sieciowo, co oznacza, że czerpią energię na bieżąco z gniazdka. W tej kategorii raczej nie znajdziemy urządzeń akumulatorowych. Sprawa komplikuje się – choć tylko na papierze, bo w rzeczywistości to wiele ułatwia – jeśli mówimy o podłączeniu do komputera lub innego urządzenia stanowiącego źródło dźwięku.

Jakie głośniki komputerowe 5.1
Jakie głośniki komputerowe 5.1 wybrać?

Między sobą głośniki komputerowe 5.1 podłączone są przewodowo. Warto wziąć pod uwagę długość i rozmieszczenie przewodów, tak by dobrać opcję najlepiej dopasowaną do naszego pomieszczenia. Do komputera także możemy podłączyć głośniki przewodowo, na przykład poprzez gniazdko 3,5 mm, USB lub wejście optyczne, przy czym ta ostatnia opcja zapewnia najlepszą jakość. Jednak jeśli chcemy, by współpracowały z tabletem, laptopem lub innym urządzeniem przenośnym, przewód może być pewną przeszkodą. Wtedy warto wybrać model, który podłączamy za pomocą transmisji Bluetooth. Wystarczy sparować urządzenia i cieszyć się zasięgiem nawet do 20 metrów.

Może Cię zainteresować: Głośniki komputerowe 2.1

Moc i impedancja głośników komputerowych 5.1

Przechodzimy teraz do parametrów, które realnie wpływają na jakość dźwięku. Odpowiednia moc urządzenia sprawia, że dźwięk jest głośny i donośny. Dlatego właśnie przyjmuje się, że głośniki centralne i satelitarne powinny mieć do 50W lub niewiele ponad, natomiast subwoofer nawet 150W. Kolejnym ważnym parametrem jest impedancja, inaczej oporność. Możemy spotkać się, że im wyższa, tym lepiej. Jest to prawda, jednak tkwi tu większa pułapka. Większa liczba omów sprawia, że po podłączeniu do standardowego urządzenia nasze głośniki będą grać bardzo cicho. Możemy sobie poradzić z tym problemem, dodatkowo dokupując wzmacniacz.

Sterowanie głośnikami komputerowymi 5.1

Żebyśmy mogli jeszcze lepiej dopasować działanie urządzenia do swoich potrzeb, dobre głośniki komputerowe 5.1 posiadają odpowiedni system sterowania. Powinny one umożliwiać między innymi manipulowanie balansem i głośnością, a także sposobem podłączenia – na przykład ze źródła bezprzewodowego na przewodowe. Trzeba jednak przyznać, że podchodzenie do urządzenia, by nacisnąć odpowiedni przycisk lub użyć pokrętła, bywa męczące. Właśnie dlatego najlepsze głośniki komputerowe 5.1 posiadają specjalny pilot, który zawsze mamy pod ręką. Oprócz wspomnianych funkcji, pozwala on także na przewijanie czy zmianę utworu.

Zobacz również: Tanie głośniki przenośne

Jakie głośniki komputerowe 5.1 są najlepsze? Rozmieszczenie

Przechodzimy do tego, co czeka nas po zakupie. Żeby w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferują nam najlepsze głośniki komputerowe 5.1, musimy odpowiednio je rozmieścić. Przyjmuje się, że głośnik dialogowy powinien znajdować się dokładnie naprzeciwko osoby grającej lub oglądającej, bezpośrednio pod lub nad ekranem. Głośniki przednie umieszczamy obok ekranu, po bokach, natomiast tylne na równi lub za słuchaczem.

Najlepsze głośniki komputerowe 5.1
Najlepsze głośniki komputerowe 5.1

Z kolei subwoofer powinien w miarę możliwości znajdować się przy podłodze, najlepiej naprzeciwko gracza. W optymalnej sytuacji wszystkie elementy powinny znajdować się w równej odległości od słuchacza, jednak pamiętajmy, że ustawienie należy też dopasować do pomieszczenia. Na szczęście najlepsze głośniki komputerowe 5.1 posiadają uchwyty lub miejsca umożliwiające zainstalowanie ich również na ścianie.

Gdzie kupić głośniki komputerowe 5.1?

Uzbrojeni w te informacje, wreszcie możemy wybrać się na zakupy. Dokąd? Polecamy odwiedzić zwłaszcza sklepy komputerowe i popularne markety z elektroniką. Dużą ofertę posiadają także sklepy internetowe. Na półkach – i tych realnych, i wirtualnych – znajdziemy produkty takich marek, jak na przykład Edifer, Logitech, Swans, Sven, Trust i innych.

Cena głośników komputerowych 5.1

Ile kosztują głośniki komputerowe 5.1? Cena takiego zestawu zależy od jakości jego wykonania, materiałów, sposobu podłączenia, funkcji, jakości dźwięku, a nawet renomy marki. Najtańsze zestawy z tego segmentu znajdziemy już za około 200 zł. Choć nie oferują one najlepszej jakości, i tak poprawią to, co znamy z klasycznych modeli 2.0. Natomiast najdroższe opcje wymagają sumy nawet około 4000 zł.

Głośniki komputerowe 5.1 – opinie

Jak pokazuje nasze doświadczenie, możemy być zaskoczeni, jak bardzo taki zakup poprawi jakość słuchania. Dźwięk stanie się przestrzenny i tak realistyczny, jakbyśmy naprawdę przenieśli się w świat gry lub filmu. A z jakiego powodu Wy planujecie taki zakup? Poszukujecie urządzenia dla siebie, czy jest to Wasz pomysł na prezent? Czekamy na opinie o głośnikach komputerowych 5.1.

Głośniki komputerowe 5.1 / Ranking najlepszych

Obiecaliśmy Wam konkretne modele i z tym właśnie przychodzimy! Nie zostały one jednak wybrane przypadkowo. Są to propozycje, które cieszą się doskonałymi opiniami użytkowników, sprawdzone i polecane. Na tej właśnie podstawie powstał poniższy ranking najlepszych głośników komputerowych 5.1.

1.
Logitech Z906 (980-000468)
Głośniki komputerowe 5.1 Logitech
2.
Genius SW-HF 5.1 6000 Verze II
Głośniki komputerowe 5.1 Genius
3.
Trust GXT 658 Tytan 5.1 (21738)
Głośniki komputerowe 5.1 Trust
4.
Edifier C6XD (SPK-EF-DA5000PRO)
Głośniki komputerowe 5.1 Edifier
5.
Logitech Z906 5.1 (980-000468)
Głośniki komputerowe 5.1 Logitech

Głośniki komputerowe 5.1 - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję