Laptop 13 cali

Laptop 13 cali to obecnie dość często wybierana opcja. Bywa on nazywany także notebookiem, podobnie jak jego 11-calowy odpowiednik. To dlatego, że z powodzeniem zmieści się on w torbie na zeszyty i książki w formacie A4. Jak się pewnie domyślacie, otwiera to przed nami mnóstwo opcji, które sprawiają, że dobry laptop 13 cali to idealne rozwiązanie do pracy, szkoły, na uczelnię, a także do użytkowania w domu.

Nie uprzedzajmy jednak faktów – o zaletach tej opcji jeszcze porozmawiamy. Oprócz tego w naszym poradniku znajdziecie omówienie najważniejszych funkcji i cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Wskazujemy nawet konkretne modele, by kompleksowo odpowiedzieć na pytanie, jaki laptop 13 cali jest najlepszy.

Laptop 13 cali Ranking
Jaki Laptop 13 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Zapraszamy do lektury!

Co wyróżnia laptop 13 cali?

Niektórzy twierdzą, że komputery przenośne z powodzeniem zastępują swoje stacjonarne odpowiedniki. Faktem jest, że stają się coraz bardziej popularne, i to z kilku powodów. Po pierwsze umożliwiają pracę, gdzie tylko chcemy, po drugie – zakup takiego urządzenia jest tańszy niż kompletowanie kolejnych elementów zestawu komputerowego. Wszystkie podzespoły i inne elementy potrzebne do prawidłowego działania znajdują się bowiem w ramach jednej, składanej na pół konstrukcji. Ekran, procesor, dysk, pamięć RAM, chłodzenie, klawiatura, pad – zawsze mamy to pod ręką, nic nie musimy dodatkowo dokupować.

Laptop 13 cali
Laptop 13 cali

Dlaczego warto wybrać laptop 13 cali?

Jak się pewnie domyślacie, spośród innych laptopów model 13-calowy wyróżnia przekątna ekranu. Jest ona nieco mniejsza niż w przypadku standardowych modeli, ale wciąż pozwala na komfortową pracę i dobrą widoczność treści wyświetlanych na ekranie. Laptop 13 cali jest lekki, niewielki, nie musimy nosić go w osobnej torbie. Wystarczy umieścić go w wygodnym etui, włożyć do torebki czy plecaka i zawsze mamy go przy sobie.

Zobacz też: Laptop dotykowy

Łatwo korzystać z niego w parku, ogrodzie, w komunikacji miejskiej, w łóżku czy na kanapie, a także w szkole, pracy czy na uczelni. Sięgają po niego zwłaszcza osoby, które praktykują dojazd do klienta. Jednocześnie nie za duży ekran sprawia, że bateria nie wyczerpuje się tak szybko, jak w modelach 15- czy 17-calowych. Dłużej możemy działać bez dostępu do zasilania.

Jaki laptop 13 cali wybrać i kupić?

Żeby zdecydować się na najlepszy laptop 13 cali, najpierw musimy jasno określić swoje potrzeby i co zamierzamy na nim robić. Na przykład ultrabook 13 cali to model, który jest w stanie zrobić wszystko, czego potrzebujemy. Odpalimy na nim grę, programy biurowe, do edycji zdjęć, wideo, muzyki. Możemy na nim programować, uczyć się albo po prostu korzystać z Internetu. Z kolei laptop 13 cali do nauki zdalnej czy normalnego użytku domowego nie musi spełniać aż takich wysokich wymagań technologicznych, a co za tym idzie – jest też tańszy.

Sprawdź także: Laptop 11 cali

Jakie cechy warto brać przy tym pod uwagę? By wybrać najlepszy laptop 13 cali, weźmy na tapet takie kwestie, jak:

 • Ekran,
 • Płynność działania,
 • System operacyjny,
 • Dodatkowe funkcje.
Jaki laptop 13 cali
Jaki laptop 13 cali wybrać i kupić?

Ekran laptopa 13 cali

Najważniejszym elementem, który przekazuje nam wszystkie informacje, jest ekran urządzenia. Ustaliliśmy już, że ma przekątną 13 cali. W tym przypadku dobrą jakość da nam rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli lub większa. Matowa matryca sprawdza się, gdy pracujemy w mocno nasłonecznionych miejscach. Błyszcząca matryca zapewnia lepsze kolory i kontrast, ale może odbijać promienie słoneczne, a wtedy ekran staje się nieczytelny.

Może Cię zainteresować: Laptop gamingowy do 3500

Ciekawym rozwiązaniem jest laptop 13 cali 2w1. Przypomina on jednocześnie tablet i laptop. Wszystko dlatego, że posiada dotykowy ekran. To znacznie ułatwia sterowanie nim, na przykład w pociągu, w łóżku, a także gdy chcemy coś precyzyjnie zaznaczyć zamiast operować klawiaturą. Polecamy zwłaszcza modele 360, które możemy wygodnie złożyć tak, by ekran znajdował się na wierzchu, a także takie z odpinaną klawiaturą. Tym samym przekształcamy laptop 13 cali w tablet o dużej przekątnej.

Płynność działania laptopa 13 cali

Zacinający się sprzęt jest prawdziwą zmorą, a ostatnie lata przyzwyczaiły nas do wyeliminowania tego problemu. Jeśli pracujemy na wymagających aplikacjach, wybierzmy najlepszy laptop 13 cali, który ma:

 • Co najmniej 8-rdzeniowy procesor o jak najwyższym taktowaniu, najlepiej z serii gamingowej,
 • Duże zasoby pamięci RAM, gdyż to ona przechowuje aktualnie wykorzystywane dane,
 • Nowoczesny dysk SSD – nie tylko działa on płynniej, lecz także jest odporniejszy na uszkodzenia i utratę danych,
 • Dedykowaną kartę graficzną zamiast zintegrowanej – do zwykłego korzystania z komputera może się nie przyda, ale do gamingu już jak najbardziej.

Zobacz również: Głośniki do laptopa

System operacyjny w laptopie 13 cali

System operacyjny jest nadrzędnym oprogramowaniem, które wpływa na działanie całego komputera, instalację i obsługę pozostałych aplikacji. Jak wybrać najlepszy laptop 13 cali pod tym względem? Do wyboru mamy kilka możliwości:

 1. Windows w jak najnowszej wersji – typowy system komputerowy, który daje nam takie same możliwości jak komputer stacjonarny,
 2. macOS – doskonale zoptymalizowany system firmy Apple,
 3. Chrome OS – system firmy Google, który bardziej przypomina to, co znane z tabletów i telefonów, niż klasyczny system komputerowy. Jest tańszy, więc jeśli to, co planujemy robić na komputerze, równie dobrze mogłoby być zrobione na tablecie, a przeszkadza nam w tym tylko mały wyświetlacz i brak klawiatury, Chromebook 13 cali będzie strzałem w dziesiątkę.

Jaki laptop 13 cali jest najlepszy?

Co jeszcze wyróżnia najlepszy laptop 13 cali? Powinien on być wyposażony w wygodną klawiaturę o odpowiednim skoku. Jeśli często pracujemy w ciemności, przyda nam się jej podświetlenie. Komunikację z innymi urządzeniami umożliwiają Bluetooth, NFC, liczne porty, z kolei czytnik odcisków palców pozwala zachować odpowiedni poziom prywatności. Najlepszy laptop 13 cali może mieć też bardzo pojemną baterię i wzmocnioną, choć bardzo lekką obudowę.

Najlepszy laptop 13 cali
Najlepszy laptop 13 cali

Gdzie kupić laptop 13 cali?

W jakich sklepach kupimy najlepszy laptop 13 cali? Warto odwiedzić przede wszystkim sklepy komputerowe, duże markety z elektroniką oraz sklepy internetowe. Wśród producentów możemy wymienić na przykład Acer, Asus, Lenovo, Apple, Huawei, Dell i innych.

Cena laptopa 13 cali

Ile kosztuje laptop 13 cali? Cena zależy od wielu czynników, nie tylko przekątnej ekranu, dlatego nie dziwmy się, że czasem większe modele kosztują mniej. Najdroższe egzemplarze kupimy nawet za kilkanaście tysięcy złotych, natomiast te najbardziej podstawowe to koszt około 1000 zł.

Laptop 13 cali – opinie

Jakie Wy macie doświadczenia z podobnym sprzętem? Większy model dał Wam się w kość, przerzucacie się z mniejszego, a może w ogóle ma to być Wasz pierwszy komputer przenośny? Zachęcamy do dyskusji w sekcji komentarzy i czekamy na opinie o laptopach 13 cali.

Laptop 13 cali / Ranking najlepszych

Nasza pomoc obejmuje także ranking najlepszych laptopów 13 cali. Z pewnością znajdziecie w nim model dla siebie, gdyż nasze propozycje są niezwykle różnorodne, a jednocześnie sprawdzone i polecane. Wybraliśmy bowiem modele cieszące się najlepszymi ocenami.


Laptop 13 cali - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję