Mały aparat fotograficzny

Mały aparat fotograficzny tak naprawdę na co dzień nosimy w kieszeni. Znajduje się on bowiem w naszym smartfonie, i często osiąga całkiem przyzwoite parametry. Jeśli jednak nie czujemy potrzeby wymiany telefonu na nowszy model tylko dla lepszych zdjęć, lub też z innego powodu chcemy mieć sprzęt fotograficzny osobno, warto kupić odpowiednie urządzenie. Odwdzięczy się nam ono doskonałymi ujęciami, niezależnie od tego, co zamierzamy fotografować.

Oczywiście najlepszy efekt osiągniemy, jeśli dopasujemy wybór do naszych potrzeb i oczekiwań. W tym właśnie ma pomóc poniższy poradnik. Podpowiadamy, jaki mały aparat fotograficzny jest najlepszy, czym się charakteryzuje i na co najlepiej wracać uwagę przy wyborze.

Mały aparat fotograficzny Ranking
Jaki Mały aparat fotograficzny?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Zapraszamy do lektury!

Co wyróżnia mały aparat fotograficzny?

Chociaż mały aparat fotograficzny nie budzi respektu wymiarami, może się okazać, że oferuje on o wiele lepszą jakość od aparatu w telefonie komórkowym. Dzieje się tak dlatego, że jego podstawową funkcję stanowi fotografowanie. Z tego powodu twórcy stawiają przede wszystkim na parametry i funkcje sprawiające, że nasze kadry wyglądają doskonale, nie musząc skupiać się na mniej znaczących błahostkach. Nawet najmniejszy aparat fotograficzny ma matrycę oraz obiektyw większe od tych w telefonie, dzięki czemu zdjęcia wychodzą wyraziste, ostre i pełne szczegółów. Każdy piksel ma bowiem odbicie w rzeczywistości, a nie jest dopisywany przez sztuczną inteligencję, żeby uzyskać możliwie napompowaną rozdzielczość, która w zasadzie o niczym nie świadczy.

Mały aparat fotograficzny
Mały aparat fotograficzny / Cena, opinie, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić mały aparat fotograficzny?

Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny to ten, który mamy przy sobie. W rzeczywistości tak jest – w każdej chwili możemy natknąć się na ciekawy temat do fotografowania lub wyjątkowy kadr. Pod tym względem mały aparat fotograficzny wypada bardzo dobrze. Łatwo zmieścić go w torebce czy plecaku, a nawet w kieszeni. Nie ciąży nam nawet wtedy, gdy zawiesimy go na pasku u szyi, a w razie nadarzającej się okazji na dobre zdjęcie, wystarczy podnieść go do twarzy i wyzwolić migawkę. Świetnie sprawdza się więc w podróży, zwłaszcza gdy wyruszamy na długą, pieszą wędrówkę, na wszelkiego rodzaju imprezach, na przykład meczach czy koncertach, gdzie nie wpuszcza się osób prywatnych z „dużymi”, profesjonalnymi aparatami, a także w codziennym życiu. Niewielkim nakładem finansowym możemy bowiem robić doskonałe zdjęcia do rodzinnego albumu czy do mediów społecznościowych.

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla początkujących

Jak działa mały aparat fotograficzny?

Tak naprawdę pod pojęciem aparatu fotograficznego kryje się wiele różnych urządzeń, na przykład aparaty natychmiastowe, od razu drukujące zdjęcia, a także aparaty analogowe, do których musimy włożyć film fotograficzny. Obecnie jednak oba te typy zostały właściwie wyparte przez aparaty cyfrowe, zwłaszcza w segmencie małych aparatów fotograficznych. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ zdjęcia zapisywane są od razu w wersji cyfrowej – wszystko dzięki elektronicznej matrycy.

Co to oznacza w praktyce? Mały aparat fotograficzny tego typu posiada wyświetlacz oraz wizjer, pokazujące na bieżąco kadr, jaki zostanie utrwalony. Po naciśnięciu przycisku wyzwalania migawki, zdjęcie jest od razu zapisywane w formie pliku cyfrowego, który możemy obejrzeć, wydrukować czy umieścić w sieci. Nie trzeba męczyć się z negatywami i ich wywoływaniem. Możemy zrobić tysiące zdjęć właściwie żadnym kosztem, gdyż ogranicza nas tylko pojemność karty pamięci, łatwo więc eksperymentować, szukać najlepszego kadru i swojej drogi. Bardziej panujemy też nad ostatecznym efektem: w aparatach analogowych, żeby zmienić światłoczułość, trzeba zmienić film fotograficzny na taki o innych parametrach. W aparatach cyfrowych wystarczy do tego jeden przycisk.

Sprawdź także: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Jaki mały aparat fotograficzny wybrać i kupić?

Żeby kupić najlepszy mały aparat fotograficzny, musimy wybrać nie tylko sposób zapisywania przez niego zdjęć, ale także typ urządzenia. Co prawda, szukając modelu o niewielkich wymiarach i wadze, nie mamy zbyt dużego wyboru, ale i tak możemy decydować między:

  • Aparatem kompaktowym – jest to urządzenie z optyką, czyli obiektywem przymocowanym na stałe do korpusu. Może mieć całkiem zaawansowane funkcje, w tym tryby manualne czy spory zoom optyczny. Po wyłączeniu jest jednak niewielkie i łatwo zmieścić je nawet do kieszeni.
  • Bezlusterkowcem – jeśli zależy nam na wymiennej optyce, czyli możliwości zmiany obiektywu, a jednocześnie lustrzanka wydaje się za duża, bezlusterkowiec będzie najlepszym rozwiązaniem. Korpus przypomina nieco aparat kompaktowy, ale obiektyw musimy doczepić we własnym zakresie. Niestety, nie chowa się on do środka, przez co aparat nie jest aż tak mały, jak kompakt. Daje nam za to większą kontrolę nad ostatecznym efektem – możemy wybrać obiektyw stało- lub zmiennoogniskowy, do makro, portretów, rybie oko, obiektyw uniwersalny, z dużym otworem przesłony, i tak dalej. Nie jesteśmy skazani na to, co narzuci nam producent aparatu, lecz możemy dobierać dodatkowe wyposażenie i dokupować je, gdy tylko finanse na to pozwolą. To rozwiązanie znacznie lepsze dla osób, którym zależy na rozwoju w kierunku profesjonalnej fotografii.
Jaki mały aparat fotograficzny
Jaki mały aparat fotograficzny wybrać i kupić?

Jaki mały aparat fotograficzny jest najlepszy?

Teraz pozostaje nam już tylko ustalić kilka istotnych szczegółów, które pozwolą nam wybrać najlepszy mały aparat fotograficzny. Należą do nich takie kwestie, jak:

  1. Wyświetlacz – najlepiej jak największy, jasny, obrotowy, tak by pozostawał widoczny z różnych perspektyw.
  2. Łączność – przydają się zwłaszcza Bluetooth do przesyłania zdjęć bezprzewodowo na telefon, tablet czy laptop, a także GPS do oznaczania lokalizacji zdjęć.
  3. Tryby – poza dobrym trybem automatycznym, sportowym czy portretowym, przydają się także tryby półautomatyczne oraz manualny. Dzięki temu decydujemy o otworze przysłony, światłoczułości ISO czy czasie naświetlania.
  4. Rozdzielczość – napompowana liczba megapikseli to tylko chwyt marketingowy. Najlepszy mały aparat fotograficzny powinien nam jednak oferować co najmniej 16 megapikseli, dzięki czemu zdjęcia będą ostre i wyraziste. Już przy takiej rozdzielczości wyglądają one dobrze zarówno przy publikacji w sieci, jak i w formie wydrukowanej, nawet w formacie A4.

Może Cię zainteresować: Tani aparat fotograficzny

Gdzie kupić mały aparat fotograficzny?

Mały aparat fotograficzny to na tyle popularny sprzęt, że znajdziemy go w większości popularnych sklepów z elektroniką. Okresowo kupimy go nawet w hipermarketach czy dyskontach, w których robimy zakupy spożywcze. Nie mówiąc już o tym, że sklepy internetowe także wychodzą do nas z szeroką ofertą. Producenci małych aparatów fotograficznych to na przykład Sony, Panasonic, FujiFilm, Nikon, Canon, AgfaPhoto i wielu innych.

Cena małego aparatu fotograficznego

Ile kosztuje mały aparat fotograficzny? Widełki cenowe są bardzo szerokie, gdyż zależą przede wszystkim od możliwości i typu sprzętu. Najtańsze są małe, okrojone w funkcjach kompakty, które kosztują od 150 zł do około 1000 zł. Najdroższe natomiast okazują się bezlusterkowce. Wraz z obiektywem mogą one kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Najlepszy mały aparat fotograficzny
Najlepszy mały aparat fotograficzny

Mały aparat fotograficzny – opinie

Jak pokazuje doświadczenie naszych czytelników, jest to doskonały pomysł na prezent, a także przydatny sprzęt, który powinna posiadać każda rodzina. Rozkręca nas kreatywnie, a do tego pozwala utrwalać codzienne życie i najcenniejsze chwile, by później oddać się wspomnieniom lub pokazać je innym. Jednocześnie mały rozmiar sprawia, że urządzenie jest niezwykle wygodne zarówno dla dzieci, młodzieży, seniorów, jak i osób dorosłych. A co Wy sądzicie na ten temat? Czekamy na opinie o małych aparatach fotograficznych!

Mały aparat fotograficzny / Ranking najlepszych

Żeby ułatwić Wam zakup, przygotowaliśmy też ranking najlepszych małych aparatów fotograficznych. Uwzględniliśmy w nim szczególnie polecane propozycje, jednak są na tyle różnorodne, że na pewno znajdziecie coś dla siebie. Jednocześnie nie musicie zdawać się na swoją intuicję, możecie zaufać doświadczeniu innych osób, które posługują się danym sprzętem.

1.
AgfaPhoto WP8000 niebieski (SB5875)
Mały aparat fotograficzny AgfaPhoto
2.
Kodak PixPro WP2
Mały aparat fotograficzny Kodak
3.
Kodak X55
Mały aparat fotograficzny Kodak
4.
AGFA DC8200 czarny
Mały aparat fotograficzny AgfaPhoto
5.
Easypix AquaPix W3048 Żółty
Mały aparat fotograficzny Easypix
6.
KODAK PixPro AZ255BK Czarny
Mały aparat fotograficzny Kodak
7.
KODAK FZ45 Czarny
Mały aparat fotograficzny Kodak
9.
KODAK FZ55 Czerwony
Mały aparat fotograficzny Kodak
10.
KODAK FZ55 Niebieski
Mały aparat fotograficzny Kodak

Mały aparat fotograficzny - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję