Skaner do dokumentów

Zapewne wielu z nas używa na co dzień drukarki. Jednak równie przydatnym dodatkiem do życia codziennego jest skaner do dokumentów. To niewielkie urządzenie, które przydaje nam się w wielu sytuacjach, czy to domowych, do nauki, ale tez w pracy. Taki skaner jest bardzo wielofunkcyjny, możemy wiele na nic zdziałać.

Przed zakupem odpowiedniego skanera do dokumentów, warto zastanowić się, jaki będzie odpowiedni dla nas. Gdzie warto dokonać zakupu lub na co zwrócić uwagę? Nasz poradnik z pewnością Wam w tym pomoże. Zapraszamy Was do skorzystania z naszych małych podpowiedzi. Nie zapomnijcie też zostawić opinii w sekcji komentarzy!

Skaner do dokumentów Ranking
Jaki Skaner do dokumentów?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest skaner do dokumentów?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest skaner do dokumentów. To niewielkie urządzenie, które umożliwia nam przekształcenie wydrukowanych dokumentów będących na kartce, w elektroniczne wersje, które mamy w komputerze. Dzięki temu możemy je wysyłać za pomocą poczty e-mail bez wychodzenia z domu.

Skaner do dokumentów
Skaner do dokumentów/Ranking, cena, opinie

Jaki skaner do dokumentów wybrać i kupić?

Na sklepowych półkach mamy wiele różnych skanerów do dokumentów. Zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się, jaki byłby dla nas odpowiedni, jakie parametry by nam odpowiadały. W tym celu zwróćmy uwagę, na kilka istotnych cech:

  1. rodzaj,
  2. obsługiwane formaty i nośniki,
  3. szybkość skanowania,
  4. rozdzielczość ekranu,
  5. układ optyczny,
  6. edycja i retusz.

Rodzaje skanerów do dokumentów

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to rodzaje skanerów do dokumentów. Sprawdźmy, jakie warianty są nam oferowane:

  • skaner płaski – ten sprzęt charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest płaski ze szklaną powierzchnią. Zatem, by zeskanować dany dokument musimy położyć go na tym szkle, a następnie zakryć przykrywką, która jest dołączona – zamontowana. Co dzieje się pod spodem? Tam działają lustra i soczewki, które dygitalizują obraz. Odbite światło pada na filtr oraz elementy fotoczułe a w ten sposób zostają one zmienione w sygnał analogowo-cyfrowy. I tak powstaje nasz skan tekstu. Ten rodzaj idealnie sprawdzi się w przypadku niewielkich ilości materiałów.
  • skaner ręczny to przenośny model skanera, który może być z nami zawsze. Poprzez niewielkie parametry zmieści się w torbie czy plecaku. Od spodu znajdziemy wałek, który przesyła informacje o obrazie dokumentu do wewnętrznych układów elektronicznych. To daje nam spore możliwości skanowania tylko wybranych fragmentów tekstu, czy dokumentów w każdym miejscu.
  • skaner szczelinowy – to model, do którego należy włożyć dokumenty do skanu w specjalny otwór. Wewnątrz kartka ta porusza się na specjalnych rolkach, które przesuwają ją nad promieniami światła. W tym modelu czeka nas super niespodzianka, czyli możliwość skanowania dwustronnego tzw. duplex. Ta funkcja da nam wiele możliwości i pozwoli zaoszczędzić czas. Zadanie z pewnością zostanie wykonane szybko.

Obsługiwane nośniki i formaty w skanerze do dokumentów

Dobry skaner do dokumentów wyposażony jest w specjalne złącza do obsługi formatów i nośników. Spośród dostępnych możliwości dotyczących formatów, to warto wybrać ten model, który oferuje ich wiele do wyboru. Oczywiście najbardziej znane są JPG czy PDF. Ale nie tylko one są dostępne. W przypadku większej rozpiętości barw wybierzmy TIFF, do edycji tekstu w plikach graficznych to OCR.

Zobacz: Drukarka do 700 zł

Jeśli chodzi o nośniki to z pewnością najbardziej zainteresuje nas opcja standardowych dokumentów w formacie A4. Jeśli zależy nam na skanach innych nośników, warto poszukać model, który to oferuje. Zastanówmy się, jakie będą dla nas przydatne. Wtedy dobierzmy model do naszych preferencji.

Jaki skaner do dokumentów
Jaki skaner do dokumentów wybrać? Sprawdź!

Szybkość skanowania w skanerze do dokumentów

Oczywiście jeśli skaner do dokumentów, to i jego szybkość skanowania jest ważna. Ten pomiar oczywiście nie powinien być najważniejszy i decydujący, lecz po prostu orientacją. Tempo skanowania może znacząco wpływać na jakość. Im wyższa prędkość, tym możemy uzyskać gorszą jakość skanu. Warto zaopatrzyć się nieco w cierpliwość i uzyskać lepszą jakość.

Rozdzielczość ekranu w skanerze do dokumentów

Choć nie każdy zwraca na to uwagę, to jednak w skanerze do dokumentów znajduje się ekran i warto sprawdzić jego dostępną rozdzielczość. Oczywiście im wyższa ona będzie, tym lepsza jakość zeskanowanego dokumentu na nas czeka. W przypadku dokumentów warto wybrać pomiędzy 600 dpi a 1000 dpi.

Układ optyczny w skanerze do dokumentów

Dobry skaner do dokumentów powinien być wyposażony w dobry układ optyczny, czyli technologię CCD wraz z lampą fluorescencyjną, ale możemy też zdecydować się na format CIS wraz z diodami LED. Oba sprzęty oferują wtedy dobrą jakość, choć w drugim przypadku otrzymujemy nieco mniejszą wagę urządzenia, szybsze uruchomienie i mniejszy pobór energii. Coś pomiędzy znajduje się układ LiDE, gdzie występuje oświetlenie ledowe, jednak doją nam optymalne warunki zużycia energii i lepszy efekt skanu.

Polecamy: Drukarka dla nauczyciela

Edycja i retusz w skanerze do dokumentów

Niektóre modele skanera do dokumentów posiadają opcję edycji i retuszu. Co to oznacza? Że mamy możliwość redukcji wszelkich niedoskonałości w skanie, jednak to występuje tylko w wybranych modelach. Przykładem może być tu wcześniej wspomniane urządzenie z oprogramowaniem OCR, które z pewnością w 100% spełni swoje zadanie i to w bardzo dobrej jakości.

Najlepszy skaner do dokumentów

Najlepszy skaner do dokumentów powinien być dobrze dopasowany do naszych potrzeb, powinniśmy wybrać go w stosunku do naszych aktualnych zainteresowań. Zastanówmy się też, jak często będziemy go używać, na co dzień czy rzadziej. Zatem to od nas zależy, na jakie parametry się zdecydujemy, byle by pasowały do nas, wtedy otrzymamy najlepszy produkt.

Gdzie kupić skaner do dokumentów?

Dobry skaner do dokumentów zakupimy w wielu stacjonarnych sklepach głównie z akcesoriami do komputerów czy też w marketach RTV. Wtedy możemy porównać na żywo dostępne modele. Ale zakupu możemy też dokonać w sklepach internetowych.

Do znanych producentów zaliczamy m. in. Fujitsu, Canon, Brother, Avision, Epson i inni.

Najlepszy skaner do dokumentów
Najlepszy skaner do dokumentów

Cena skanera do dokumentów

Cena skanerów do dokumentów różni się kolosalnie, w zależności od modelu i producenta. Możemy zakupić gadżet już od 200 zł, jeśli zdecydujemy się na taki ręczny. Niestety te stojąc są już droższe. Niewielkie kosztują około 500 zł-600zł. Jednak znacznie większe z dodatkową ilością funkcji przekraczają 1000 zł, a dochodzić mogą nawet do prawie 3000 zł.

A może Drukarka dla studenta ?

Skaner do dokumentów – opinie

Waszym zdaniem warto zakupić skaner do dokumentów? Co Was skłoniło do takiego, a nie innego wyboru? Jaki model polecacie? A jaki odradzacie? NA co szczególnie zwracacie uwagę? Jakie funkcje są w nim według Was najlepsze? Ponownie byście kupili taki sprzęt? Jeśli chcecie podzielić się z nami doświadczeniami, pozostawcie nam swoje opinie w komentarzach!

Skaner do dokumentów / Ranking najlepszych

Nie każdy z nas zna się na najnowszej technologii. Dlatego też mamy dla Was ranking najlepszych skanerów do dokumentów. To właśnie tutaj znajdziecie w jednym miejscu polecane i chętnie wybierane modele, wraz z opisem i atrakcyjną ceną. Ale to musicie już zobaczyć sami!

3.
Brother HL-1223WE (HL1223WE)
Skaner do dokumentów Brother
4.
HP 150nw (4ZB95A)
Skaner do dokumentów HP
5.
HP LaserJet M140w 7MD72F
Skaner do dokumentów HP
6.
Epson EcoTank L1250
Skaner do dokumentów Epson
7.
BROTHER HL-L2442DW
Skaner do dokumentów Brother
10.
Brother HL-1222WE
Skaner do dokumentów Brother

Skaner do dokumentów - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję