Telewizor do pokoju dziecka

Telewizor do pokoju dziecka to bardzo popularny pomysł. Ale czy tak dobry, jak twierdzą producenci? Jest to kwestia dość sporna, o której chcielibyśmy dziś z Wami porozmawiać. Chcemy przedstawić argumenty obu stron i podpowiedzieć, jak wpływa nieograniczony dostęp do telewizji na rozwój dziecka. Co więcej, podpowiadamy też, w jakim wieku warto zdecydować się na taki właśnie zakup.

To jednak nie wszystko. Nie zamierzamy Was umoralniać i zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze możliwe jest uniknięcie takich technologii w życiu dziecka oraz kurczowe trzymanie się zaleceń. Znajdziecie więc tu odpowiedź także na pytanie, jaki telewizor do pokoju dziecka jest najlepszy oraz czym się kierować przy jego zakupie.

Telewizor do pokoju dziecka Ranking
Jaki Telewizor do pokoju dziecka?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Dlaczego warto wybrać telewizor do pokoju dziecka?

Zacznijmy od tej pozytywnej strony. Dobry telewizor do pokoju dziecka może zakończyć rodzinne spory. Sprawia on, że dorośli oglądają to, co chcą, a dziecko bajki lub inne treści, które mu się podobają. Nie musimy rywalizować o jedyny TV znajdujący się w domu. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko zobaczy na naszym odbiorniku treści nieodpowiednie do swojego wieku. To jednak nie koniec. Najlepszy telewizor do pokoju dziecka ma walor edukacyjny. Wiele bajek obecnie uczy matematyki, języków obcych, a nawet zdolności empatii. Co więcej, możemy podłączyć tu też konsolę, która rozszerzy możliwości telewizora o gry edukacyjne i inne, które zajmą czas dziecka.

Telewizor do pokoju dziecka
Telewizor do pokoju dziecka / Ranking najlepszych, cena i opinie

Telewizor do pokoju dziecka – kontrowersje

Sprawa nie jest jednak tak idealna, jak mogłoby się wydawać. Specjaliści podkreślają, że dzieci do pewnego wieku nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do telewizora i innych ekranów. Podczas korzystania z nich mózg dziecka pracuje kompletnie odmiennie. Jest stymulowany bodźcami wzrokowymi i słuchowymi, jednak dziecko się nie rusza ani nie czuje tego, co ogląda. Nadmierne oglądanie telewizora czy granie w gry może prowadzić do problemów z integracją sensoryczną, relacjami międzyludzkimi, rozwojem mowy. Bywa, że powoduje też otyłość poprzez brak odpowiedniej dawki ruchu, a nawet uzależnienie.

Zobacz też: Telewizor 65 cali do 5000 zł

Jak używać telewizora do pokoju dziecka?

Pozostaje więc pytanie, jak powinniśmy wykorzystać dobry telewizor do pokoju dziecka, żeby jak najwięcej czerpać z jego zalet i minimalizować ryzyko. Kluczem jest przede wszystkim odpowiedni wiek dziecka. Specjaliści wskazują, że dzieci poniżej 3 roku życia powinny oglądać ekrany najrzadziej, jak to możliwe. Jest to ten okres, gdy dziecko najintensywniej się rozwija. Do 6-7 roku życia powinniśmy wyrabiać dobre nawyki, możliwie ograniczając oglądanie telewizji, natomiast później dziecko jest już gotowe – o ile żaden wcześniejszy etap nie został zaburzony – do samodzielnego decydowania, kiedy i co chce oglądać.

Dlatego właśnie kluczem do tego, by telewizor do pokoju dziecka sprawdził się i nie zrobił dziecku krzywdy, jest ograniczony czas, jaki może na nim spędzać. Ważne także, byśmy zadbali o odpowiednią kontrolę rodzicielską. Nie pozwoli ona otwierać stron i kanałów, które zawierają treści nieprzeznaczone dla małego odbiorcy. Uniemożliwi także płatności naszą kartą płatniczą, na przykład w grach online czy na platformach VOD.

Sprawdź także: Telewizor do 5000 zł

Jaki telewizor do pokoju dziecka jest najlepszy?

Skoro te najważniejsze sprawy mamy już za sobą, możemy przejść do zakupu. By wybrać najlepszy telewizor do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak:

  • Rozmiar ekranu i matryca,
  • Sposób montażu,
  • Smart TV,
  • Inne funkcje.
Jaki telewizor do pokoju dziecka
Jaki telewizor do pokoju dziecka wybrać i kupić?

Rozmiar ekranu i matryca w telewizorze do pokoju dziecka

Bardzo ważnym elementem urządzenia jest ekran, w końcu to on odpowiada za jakość wyświetlanych treści. Rozmiar musimy dopasować do pokoju dziecka. Nie warto jednak wybierać modeli większych niż 55 cali – zazwyczaj pokoje dziecięce są malutkie, a telewizor nie powinien stanowić ich głównego punktu. W związku z małym ekranem rozdzielczość na poziomie Full HD będzie optymalnym wyborem.

Może Cię zainteresować: Telewizor 65 cali do 3000 zł

Jeśli chodzi o matrycę, przy większym budżecie warto wybrać OLED lub QLED. Dają one bardziej realistyczne barwy, większy kontrast i mniejsze zużycie energii. Najlepszy telewizor do pokoju dziecka powinien posiadać dobre podświetlenie, obejmujące nie tylko krawędzie ekranu.

Sposób montażu telewizora do pokoju dziecka

Chociaż najwięcej ofert obejmuje modele ustawiane na stoliku lub innej powierzchni, polecamy wybrać telewizor do pokoju dziecka montowany na ścianie. Z kilku powodów. Po pierwsze, gdy znajduje się wysoko, jest mniej podatny na uszkodzenia. Nadal może zostać uderzony piłką lub zabawką, ale przynajmniej nie spadnie na podłogę. Po drugie, pozwala to oszczędzić miejsce w pokoju. Dzięki temu znajdzie się przestrzeń na bardziej potrzebne od stolika meble, na przykład biurko czy dodatkową komodę.

Telewizor do pokoju dziecka ze Smart T

v
Rodzice często pytają, czy warto wybrać telewizor do pokoju dziecka ze Smart TV. Jest to taki model, który posiada system operacyjny, łączy się z Internetem i możemy na nim używać różnych aplikacji. Jest to świetna opcja, gdyż zamiast kanałów z reklamami i niekoniecznie dopasowanymi do gustu dziecka bajkami, możemy wybrać platformę VOD. Co więcej, Smart TV oferuje też bardziej zaawansowane systemy kontroli rodzicielskiej.

Zobacz również: Telewizor 55 cali do 3000 zł

Jaki telewizor do pokoju dziecka jest najlepszy?

Co jeszcze może wyróżniać najlepszy telewizor do pokoju dziecka? Nie musi on być cudem techniki. Dobrze jednak, żeby posiadał łączność Bluetooth, by bezprzewodowo podłączyć słuchawki, głośnik, a także przesyłać obrazy i filmy z urządzeń mobilnych. Jeśli planujemy podłączyć konsolę, dobrze też zwrócić uwagę na złącza. Dobry telewizor do pokoju dziecka posiada także funkcje nagrywania na pamięć USB i odtwarzania z niej oraz sterowania głosowego.

Najlepszy telewizor do pokoju dziecka
Najlepszy telewizor do pokoju dziecka

Gdzie kupić telewizor do pokoju dziecka?

Najlepszym wyborem będą oczywiście markety z elektroniką, jak również sklepy internetowe. Telewizory do pokoju dziecka oferują takie firmy, jak na przykład Manta, Sharp, Samsung, LG, Hisense i inne.

Cena telewizora do pokoju dziecka

Ile kosztuje telewizor do pokoju dziecka? Cena nie musi być wygórowana. Chociaż najdroższe modele to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, lepiej ograniczyć budżet do 1000-3000 zł, by potem nie chuchać na telewizor narażony na różne sytuacje i awarie.

Telewizor do pokoju dziecka – opinie

Jesteśmy ciekawi, jak to jest z Wami. Popieracie obecność takiego gadżetu w przestrzeni naszych maluszków, czy uważacie, że to niepotrzebne przebodźcowanie i źle wpływa na rozwój? Koniecznie dajcie znać – czekamy na opinie o telewizorach do pokoju dziecka.

Telewizor do pokoju dziecka / Ranking najlepszych

A jeśli przechodzicie już do samego zakupu, koniecznie sprawdźcie poniższy ranking najlepszych telewizorów do pokoju dziecka. Zawiera on tylko sprawdzone i polecane modele, dzięki czemu macie gwarancję udanego zakupu.

1.
HISENSE 65E7KQ QLED 4K
Telewizor do pokoju dziecka Hisense
2.
HISENSE 55U6KQ MiniLED 4K
Telewizor do pokoju dziecka Hisense
3.
TOSHIBA 65UA2363DG UHD Android TV
Telewizor do pokoju dziecka Toshiba
4.
PHILIPS 43PUS8818 43" LED
Telewizor do pokoju dziecka Philips
5.
Samsung QE50Q67CAU - 50" - 4K - Smart TV
Telewizor do pokoju dziecka Samsung
7.
TCL 50C809 50'' MINILED 4K Google TV
Telewizor do pokoju dziecka TCL
8.
Sharp 70FN7EA 70" 4K Android TV
Telewizor do pokoju dziecka Sharp
9.
Sony KD-43X75WL - 43" - 4K - Google TV
Telewizor do pokoju dziecka Sony
10.
SHARP 55FP5EA 55'' 4K Android TV
Telewizor do pokoju dziecka Sharp

Telewizor do pokoju dziecka - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję