Czytnik książek elektronicznych

Czytnik książek elektronicznych to świetny pomysł na prezent dla siebie lub innych. Zazwyczaj przychodzi nam do głowy wtedy, gdy my lub osoba obdarowana interesujemy się literaturą i dużo czytamy. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenie może przekonać do czytania kogoś, kto do tej pory tego nie robił. Wydaje się bowiem o wiele atrakcyjniejsze od papierowej książki, łatwiej je obsługiwać i niesie za sobą szereg korzyści, o których jeszcze porozmawiamy w dalszej części poradnika.

Zastanawiacie się właśnie, jaki czytnik książek elektronicznych kupić? W takim razie zapraszamy do lektury naszego poradnika zakupowego! Podpowiadamy, czym on w ogóle jest, jak wygląda użytkowanie, a także na co zwrócić uwagę w sklepie.

Czytnik książek elektronicznych Ranking
Jaki Czytnik książek elektronicznych?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest czytnik książek elektronicznych?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co to jest czytnik książek elektronicznych. Inaczej nazywa się go także czytnikiem e-booków lub e-readerem. Chodzi oczywiście o urządzenie, które pozwala nam czytać ebooki w przeróżnych formatach. Najpopularniejsze są EPUB oraz MOBI, choć w razie potrzeby możemy otworzyć też pliki z rozszerzeniem DOC i DOCX, PDF oraz inne. W praktyce jednak pierwsze dwa formaty sprawdzają się najlepiej, oferując nam najwyższą wygodę czytania.

Czytnik książek elektronicznych
Czytnik książek elektronicznych / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić czytnik książek elektronicznych?

Z jakiego powodu warto kupić czytnik książek elektronicznych? Wiele osób podnosi, że e-booki możemy czytać także na telefonie, tablecie czy komputerze. Trzeba jednak przyznać, że osobne urządzenie wyłącznie do czytania pomaga nam się skupić na wybranej czynności, automatycznie „ustawia” nasz mózg na właściwe tory. Co więcej, jest jednocześnie niewielkie i mobilne, a przy tym oferuje całkiem wysoki komfort czytania. Wiele zależy oczywiście od ekranu, którym zresztą zajmiemy się w dalszej części poradnika.

Zobacz też: Czytnik ebook do 100 zł

Dobry czytnik książek elektronicznych pozwala nam zabrać tysiące książek, gdzie tylko chcemy. Możemy zacząć je czytać lub parę minut po zakupie, nie czekając na dostawę. Książki elektroniczne są bardziej przyjazne dla środowiska i naszego portfela: ebooki zazwyczaj kosztują mniej, nie wspominając już o atrakcyjnych abonamentach, które pozwalają nam czytać bez limitu. To możliwości dotąd niespotykane, nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie zrewolucjonizowało współczesne czytelnictwo.

Jaki czytnik książek elektronicznych wybrać i kupić?

Oczywiście, najlepszy czytnik książek elektronicznych to w dużej mierze kwestia gustu i naszych potrzeb. Musimy go dostosować nie tylko do budżetu, ale i oczekiwań – na szczęście nie jest to takie trudne, jak się z pozoru wydaje. Jest jednak kilka obiektywnych przesłanek, którymi musimy się kierować przy każdym tego rodzaju zakupie. Przede wszystkim chodzi nam o właściwy ekran czytnika.

Sprawdź także: Czytnik ebook 10 cali

Zazwyczaj telefon, tablet lub inne urządzenie ma ekran ciekłokrystaliczny, na przykład LCD czy OLED. Jest on kolorowy, jasny, emituje światło niebieskie. Składa się z niewielkich diod LED, w przybliżeniu wygląda jak mozaika z maleńkich światełek. Jeśli taki typ ekranu występuje także w czytniku, mamy do czynienia z nie najlepszym urządzeniem. Męczy ono wzrok i z czasem może prowadzić do bólu głowy, nie oferując odpowiedniego poziomu komfortu.

Jaki czytnik książek elektronicznych
Jaki czytnik książek elektronicznych wybrać i kupić?

Z tego wynika, że najlepszy czytnik książek elektronicznych musi działać nieco inaczej. Posiada on ekran e-papierowy, inaczej e-ink. W przybliżeniu przypomina on bardziej faktyczny papier, aniżeli ekrany ciekłokrystaliczne. Jego matryca składa się z tysięcy kulek wypełnionych atramentem białym i czarnym. Kiedy kropki te odwracają się na odpowiednią stronę, powstaje monochromatyczny obraz, na przykład litery. To rozwiązanie przyjazne dla wzroku, a przy tym także energooszczędne. Czytnik zużywa bowiem energię tylko wtedy, kiedy przewracamy stronę, a nie przez cały czas wyświetlania. Kiedy tablet czy telefon na jednym ładowaniu mogą funkcjonować przez dobę lub dwie, najlepszy czytnik książek elektronicznych jest w stanie działać około miesiąca.

Może Cię zainteresować: Tani czytnik ebook

Jaki czytnik książek elektronicznych jest najlepszy?

Najważniejszą kwestię mamy już za sobą: e-reader powinien mieć ekran e-papierowy i koniecznie musimy sprawdzić to przed zakupem. Żeby wybrać najlepszy czytnik książek elektronicznych, powinniśmy zwrócić uwagę też na takie kwestie, jak:

  • Wielkość – standardowy czytnik ma 6 cali. To wystarczające do czytania książek, jeśli jednak mamy słaby wzrok lub oglądamy dużo ilustracji, możemy wybrać urządzenia liczące od 7 do 10 cali.
  • Podświetlenie – taki czytnik książek elektronicznych posiada kilka diod, które rozświetlają ekran. Jest to jednak łagodne światło o regulowanej barwie i intensywności. Pozwala nam czytać w nocy, nie męcząc wzroku tak, jak standardowe ekrany.
  • Łączność – najlepszy czytnik książek elektronicznych posiada Bluetooth oraz Wi-Fi. Pozwalają one korzystać z różnych aplikacji czy Internetu, a także ściągać książki bez użycia przewodów.
  • Abonamenty – dobry czytnik książek elektronicznych do Legimi czy Empik GO pozwala nam minimalizować koszty czytania. Cena tych abonamentów na cały miesiąc odpowiada cenie jednego czy dwóch ebooków, a jednocześnie możemy czytać bez limitu! Dlatego właśnie warto się upewnić, że aplikacje te możemy zainstalować na naszym czytniku.
  • Odporność – dobry czytnik książek elektronicznych powinien być wykonany z solidnych materiałów, najlepiej także wodoodporny. Mimo wszystko, ekrany e-ink są wrażliwsze od ciekłokrystalicznych, dlatego warto zabezpieczyć go odpowiednim etui.
  • System operacyjny – doskonale nam znany Android może się wydawać atrakcyjny, bo pozwala instalować wiele aplikacji. O wiele szybciej jednak zużywa baterię. Najszybszym działaniem i najlepszą wydajnością wykazują się czytniki z systemami autorskimi, przygotowanymi ściśle pod urządzenia z ekranem e-papierowym.

Zobacz również: Czytnik ebooków

Gdzie kupić czytnik książek elektronicznych?

Wiecie już, na co zwracać uwagę, ale gdzie właściwie rozglądać się za naszym wymarzonym czytnikiem książek elektronicznych? Możemy go kupić „za złotówkę”, w ramach abonamentu na niektórych portalach (tak naprawdę spłacamy go w kolejnych opłatach, zgodnych z umową). Niektóre biblioteki oferują czytelnikom możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. najszybciej nabędziemy go jednak, decydując się na zakup w popularnych marketach z elektroniką czy sklepach internetowych. Producenci podobnych urządzeń to na przykład Pocketbook, InkBook, Kobo, Kindle Amazon, Xiaomi, Onyx Boox i wielu innych.

Najlepszy czytnik książek elektronicznych
Najlepszy czytnik książek elektronicznych

Cena czytnika książek elektronicznych

Ile kosztuje czytnik książek elektronicznych? Wydaje się on drogi, przynajmniej w porównaniu do papierowej książki. Jeśli jednak będziemy o niego dbać, po kilku latach użytkowania się nam zwróci, nie mówiąc już o tym, że wygoda jest bezcenna. Najtańsze egzemplarze kupimy za około 200 zł. Najdroższe mogą jednak kosztować nawet około 3000 zł.

Czytnik książek elektronicznych – opinie

Brnąc w powszechną bitwę, którą widzimy na grupach czytelniczych: jesteście team papier czy team czytnik? Które rozwiązanie do Was bardziej przemawia i dlaczego? A może urządzenie planujecie sprawić nie sobie, ale komuś bliskiemu: nastolatkowi lub babci, dla której litery w standardowych książkach są już za małe? Czekamy na opinie o czytnikach książek elektronicznych!

Czytnik książek elektronicznych / Ranking najlepszych

Wybór nie jest łatwy, szczególnie jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia z danym sprzętem. Wtedy warto zaufać faktycznym użytkownikom. Ich rekomendacji nie trzeba szukać daleko – zebraliśmy najbardziej polecane, dobrze oceniane urządzenia i stworzyliśmy ranking najlepszych czytników książek elektronicznych.

1.
PocketBook Era Color
Czytnik książek elektronicznych PocketBook
2.
Czytnik Amazon Kindle Scribe 32GB + Rysik Premium
Czytnik książek elektronicznych Amazon
3.
Amazon Kindle Oasis 2 8GB WiFi (51MF8225AA000)
Czytnik książek elektronicznych Amazon
4.
Amazon Kindle 11 16GB z reklamami
Czytnik książek elektronicznych Amazon
5.
PocketBook InkPad Color 3
Czytnik książek elektronicznych PocketBook
6.
Amazon Kindle Paperwhite 5 8GB bez reklam
Czytnik książek elektronicznych Amazon
7.
Kobo Elipsa 2E
Czytnik książek elektronicznych Kobo
8.
POCKETBOOK 618 Basic Lux 4 Czarny
Czytnik książek elektronicznych PocketBook
9.
InkBOOK Calypso Plus 6" Czarny
Czytnik książek elektronicznych

Czytnik książek elektronicznych - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję