Tani czytnik ebook

Tani czytnik ebook często równie dobrze spełnia swoją rolę, co droższe sprzęty. Nie ma on przecież zastąpić tabletu czy smartfona we wszystkich jego funkcjach, lecz służyć wyłącznie do czytania. Do tego nie trzeba ani nowoczesnych udogodnień, ani wyśrubowanych parametrów i podstawowy sprzęt naprawdę może się okazać strzałem w dziesiątkę. Musimy jednak pamiętać, że w określonych kwotach na rynku znajdziemy nie tylko dobre, pełnoprawne czytniki, lecz także kiepskie, azjatyckie tablety, które je udają.

Jak to rozróżnić i wybrać odpowiednie urządzenie? Czym się kierować, które parametry są ważne, a które można pominąć? A przede wszystkim, jaki tani czytnik ebook jest najlepszy? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym wszystko wyjaśniamy.

Tani czytnik ebook Ranking
Jaki Tani czytnik ebook?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Dlaczego warto kupić tani czytnik ebook?

Rynek książki ewoluował w ostatnich latach i coraz częściej stawiamy na książki elektroniczne. Do ich czytania warto mieć odpowiedni sprzęt. Widełki cenowe są tutaj spore. Cena czytników ebook waha się od około 200 zł do nawet 3000 zł za egzemplarz. Na potrzeby tego poradnika przyjmujemy więc, że tani czytnik ebook kosztuje maksymalnie 450 zł. Dlaczego warto go kupić? Powodów jest całkiem sporo.

Tani czytnik ebook
Tani czytnik ebook / Cena, opinie, ranking najlepszych

Po pierwsze, czytanie ebooków na tradycyjnym tablecie czy telefonie jest niewygodne i nieefektywne. Co rusz rozpraszają nas powiadomienia albo chcemy sprawdzić coś w przeglądarce. Takie urządzenia mają też tradycyjny ekran, wydzielający dużo niebieskiego światła. Wiąże się to nie tylko ze zmęczeniem wzroku, ale także zaburzeniem wydzielania melatoniny. Może to prowadzić do niewysypiania się, bezsenności, nadmiernego zmęczenia i obniżyć nasz komfort. Dlatego nawet gdy nie mamy funduszy na droższe urządzenie, tani czytnik ebook będzie doskonałym rozwiązaniem. Może to być także świetny pomysł na prezent dla zaczytanego seniora, nastolatka czy osoby dorosłej.

Zobacz też: Czytnik ebooków

Jaki tani czytnik ebook wybrać i kupić?

Warto się zastanowić, gdzie tkwi fenomen tych urządzeń, a także jakie cechy powinien posiadać dobry tani czytnik ebook. Niektóre z nich są obiektywne, inne natomiast zależą od naszych potrzeb. Żeby wybrać odpowiedni sprzęt, zwróćmy uwagę na takie cechy, jak:

  • Ekran,
  • Podświetlenie,
  • Bateria,
  • Abonamenty,
  • Dodatkowe atuty.

Ekran taniego czytnika ebook

Ekran to klucz do sukcesu, by wybrać najlepszy tani czytnik ebook. Przede wszystkim sprawdźmy jego typ. Jeśli jest to tradycyjny ekran LCD, to nie mamy do czynienia z czytnikiem, lecz z tanim, bardzo ograniczonym tabletem. Prawdziwy czytnik posiada ekran e-ink, czy też e-papierowy. Pod tym określeniem kryje się niezwykły wyświetlacz, składający się nie ze świecących diod, lecz z kulek atramenty – białych i czarnych. To z tego powodu większość tanich czytników ebook wyświetla obraz monochromatyczny, natomiast kolorowy ekran to domena kilku droższych sprzętów.

Sprawdź także: Czytnik książek

Ale co to dla nas oznacza w praktyce? Tani czytnik ebook z ekranem e-papierowym nie męczy wzroku, ponieważ nie wydziela własnego światła niebieskiego, świecącego prosto w oczy użytkownika. Pod względem struktury bardzo przypomina to druk na tradycyjnym papierze, zużywa też stanowczo mniej prądu. Tutaj właśnie kryje się cała magia. Jeśli chodzi o rozmiar wyświetlacza, standardem jest tu przekątna 6 cali. Taki tani czytnik ebook jest w zupełności wystarczający, natomiast większe ekrany to domena droższych modeli.

Jaki tani czytnik ebook
Jaki tani czytnik ebook wybrać i kupić?

Podświetlenie taniego czytnika ebook

Podświetlenie to niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia nam czytanie w nocy. Jak to się ma do faktu, że tani czytnik ebook jest korzystny dla wzroku, ponieważ nie świeci nam bezpośrednio w oczy? Okazuje się, że jest to zupełnie inne światło. Pada ono na ekran pod odpowiednim kątem, dzięki czemu efekt jest taki sam, jak gdybyśmy czytali tradycyjną książkę z lampką. Najlepszy tani czytnik ebook pozwala na regulowanie nie tylko natężenia światła, ale także jego barwy – od ciepłej, czerwonej, poprzez światło białe, aż po zimne światło niebieskie.

Może Cię zainteresować: Fotel biurowy do 150 zł

Bateria w tanim czytniku ebook

Ile wytrzymuje tani czytnik ebook bez konieczności ładowania baterii? Osoby, które czytają na telefonie lub tablecie, mogą być pozytywnie zaskoczone! Najlepsze modele wytrzymują nawet kilka tygodni codziennego czytania, i to pomimo że ich baterie nie są dużo większe od tych w smartfonach. Dzieje się tak dlatego, że e-inkowy ekran jest wyjątkowo energooszczędny. Nie potrzebuje on energii podczas wyświetlania treści, a jedynie przy zmianie strony na kolejną. Oczywiście, żywotność baterii możemy skrócić, na przykład używając maksymalnego podświetlenia czy nie wyłączając Wi-Fi po pobraniu książek, jednak i tak wynik ten jest wyjątkowo imponujący.

Tani czytnik ebook do Legimi i Empik Go

Bardzo ciekawą opcją na e-czytanie są abonamenty na popularne platformy. Dwie największe to Legimi i Empik Go, z czego ta pierwsza jest bardziej popularna. Zasada działania takiego abonamentu jest prosta – płacimy co miesiąc określoną kwotę i czytamy, co chcemy i ile chcemy. Zwykle koszt nie przekracza ceny okładkowej jednego ebooka. Robimy to legalnie, a autorzy dostają stosowne wynagrodzenie za swoją pracę. Czasem kod aktywacyjny można dostać za darmo w swojej bibliotece.

Zobacz również: Smartfon dla seniora

Żeby jednak korzystać z tego systemu, musimy mieć odpowiedni tani czytnik ebook. Jeśli ma on system Android, problem sam się rozwiązuje – natomiast czytniki z Androidem działają wolniej i szybciej zużywają baterię. W innym przypadku musimy sprawdzić, czy producent dostarcza stosowne oprogramowanie, kompatybilne z daną platformą. Warto też wiedzieć, że w przypadku tanich czytników ebook od firmy Kindle, limit na Legimi wynosi 7 lub 10 książek miesięcznie, nie wszystkie tytuły są dostępne i rzadko możemy skorzystać z abonamentów bibliotecznych.

Jaki tani czytnik ebook jest najlepszy? Dodatkowe atuty

Okazuje się, że najlepszy tani czytnik ebook może się wyróżniać całkiem przydatnymi funkcjami i dodatkowymi atutami. Jedną z ciekawszych opcji jest na przykład usypianie po zamknięciu okładki etui. Dzięki temu nie musimy pamiętać, by zablokować czytnik. Kolejna istotna sprawa to możliwość robienia notatek, powiększenia i zmiany kroju czcionki, czy wbudowany słownik obcojęzyczny. Użytkownicy chwalą sobie też takie udogodnienia, jak możliwość słuchania audiobooków, obecność prostych gier mobilnych, otwieranie plików w formacie pdf, jak również dostosowanie wygaszacza ekranu, Bluetooth czy możliwość przesyłania plików mailem.

Najlepszy tani czytnik ebook
Najlepszy tani czytnik ebook

Gdzie kupić tani czytnik ebook?

W jakich miejscach możemy dorwać tani czytnik ebook? Warto odwiedzić przede wszystkim markety z elektroniką i gadżetami, a także sklepy internetowe. Często prowadzą one sprzedaż regularną, ale i outletową – oznacza to, że trafia do nas działający, będący na gwarancji czytnik z nieznacznymi uszkodzeniami – zarysowaną obudową, brakiem pudełka, itd. Możemy też kupić model używany, jednak zawsze jest to ryzyko. Producenci takich urządzeń to na przykład Amazon (Kindle), PocketBook, inkBook (to akurat polska firma), Bemi, Onyx Book i inni.

Tani czytnik ebook – opinie

Chociaż wydaje się, że czytanie na tablecie nie jest takie złe, to gdy raz spróbujemy e-papieru, nie będziemy potrafili się przerzucić na zwykły ekran. Warto też dodać, że e-czytanie jest korzystniejsze finansowo i przyjaźniejsze dla ekologii, możemy też zabrać ze sobą tyle książek, ile chcemy, bez uszczerbku na pojemności bagażu. A dlaczego Wy decydujecie się na taki zakup? Czekamy na opinie o tanich czytnikach ebook.

Tani czytnik ebook / Ranking najlepszych

Ale czymże byłby nasz poradnik, gdybyśmy nie wskazali konkretnych modeli, które zasługują na Waszą uwagę? Wybraliśmy te szczególnie polecane, cieszące się dużą popularnością oraz doskonałymi opiniami. Poniżej prezentujemy ranking najlepszych tanich czytników ebook, który z pewnością pomoże Wam w zakupie.

4.
Kobo Elipsa 2E
Tani czytnik ebook Kobo
6.
PocketBook InkPad Color 3
Tani czytnik ebook PocketBook
7.
PocketBook Era Color
Tani czytnik ebook PocketBook
9.
Kobo Clara Colour biały
Tani czytnik ebook Kobo

Tani czytnik ebook - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję