Smartfon dla seniora

Smartfon dla seniora to coraz popularniejszy pomysł na prezent dla rodziców czy dziadków. Z powodzeniem możemy położyć go pod choinką, wręczyć w dniu urodzin czy rocznicy ślubu, a także bez okazji. Senior może też kupić taki telefon we własnym zakresie. Pozwala on zapełnić czas, kontaktować się z bliskimi, znaleźć nowe hobby, dokumentować swoje życie, wchodzić w interakcje z internetowymi znajomymi, odtwarzać filmy, muzykę, audiobooki i wiele więcej.

Nie na możliwościach chcemy się dziś jednak skupić, a na wyborze odpowiedniego sprzętu. zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jaki smartfon dla seniora jest najlepszy. Wskazujemy też, na jakie cechy i parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Smartfon dla seniora Ranking
Jaki Smartfon dla seniora?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia smartfon dla seniora?

Smartfon dla seniora bywa także nazywany inteligentnym telefonem. Wszystko dlatego, że łączy się on z Internetem, a także posiada system operacyjny, umożliwiający instalowanie setek, jeśli nie tysięcy przydatnych aplikacji. Musimy jednak wiedzieć, że telefon tego typu dedykowany dla starszej osoby stawia przed nami szczególne wymagania. Nie musi on być cudem nowoczesnej techniki i posiadać wyśrubowanych parametrów, choć oczywiście wypadałoby, by działał płynnie. Dużo ważniejsza jest jednak łatwość i intuicyjność obsługi, zwłaszcza jeśli ma to być pierwszy smartfon dla seniora w jego życiu.

Smartfon dla seniora
Smartfon dla seniora / Ranking najlepszych, cena i opinie

Dlaczego warto kupić smartfon dla seniora?

Okazuje się, że coraz częściej senior, który nie nadąża za nowinkami technologicznymi, to tylko nieprawdziwy stereotyp. Starsze osoby chętnie sięgają po laptopy, komputery, tablety i właśnie telefony komórkowe, a zjawisko wykluczenia informacyjnego powoli, ale systematycznie się zmniejsza. Dobry smartfon dla seniora może pełnić wiele cennych funkcji. Przede wszystkim ułatwia komunikację z dziećmi i wnukami czy znajomymi, nawet jeśli znajdują się oni bardzo daleko.

Zobacz też: Głośnik do smartfona

Pozwala także instalować różnego rodzaju aplikacje: gry mobilne, krzyżówki, sudoku i inne pozwalające się rozerwać. To jednak nie wszystko, mowa tu także o programach bardziej praktycznych: listach zakupów, kalendarzach przyjmowania leków czy programach do odsłuchiwania audiobooków. Najlepszy smartfon dla seniora pozwala powiększyć litery, a nawet zainstalować oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnością. Ułatwi ono korzystanie z telefonu osobom ze słabym wzrokiem, słuchem, a także z ograniczoną mobilnością dłoni.

Jaki smartfon dla seniora wybrać i kupić?

Przejdźmy więc do praktycznych wskazówek. Czym się kierować, wybierając najlepszy smartfon dla seniora? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę potrzeby osoby starszej. Nie bez znaczenia pozostają także takie cechy, jak:

  • System operacyjny,
  • Ekran,
  • Aparat,
  • Płynność działania,
  • Inne atuty.

Sprawdź także: Słuchawki Bluetooth do telefonu

System operacyjny smartfona dla seniora

O systemie operacyjnym mówi się inaczej, że jest to środowisko pracy. Jest to oprogramowanie nadrzędne, charakterystyczne dla danego modelu telefonu, które decyduje o łatwości jego obsługi i możliwościach instalacji innych aplikacji. Dlatego właśnie polecamy popularne i intensywnie rozwijane przez twórców systemy, które są cały czas optymalizowane pod kątem wygody użytkownika. Co więcej, mają one także dużo szerszy wachlarz możliwych do zainstalowania aplikacji. Chodzi oczywiście o system iOS, charakterystyczny dla produktów Apple, a także o Android, popularny system instalowany w smartfonach wszystkich innych producentów.

Jaki smartfon dla seniora
Jaki smartfon dla seniora jest najlepszy?

Ekran smartfona dla seniora

Najważniejszym elementem każdego inteligentnego telefonu jest ekran. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko wyświetla on treści, ale też umożliwia sterowanie przez dotyk. W przypadku dobrego smartfonu dla seniora musi on być na tyle duży, by łatwo było trafić w poszczególne kafelki. Jednocześnie zbyt duży rozmiar może zniechęcać seniora do noszenia telefonu przy sobie. Optymalne są więc modele o przekątnej od 5,5 do 7 cali.

Może Cię zainteresować: Mini głośnik do telefonu

Aparat w smartfonie dla seniora

Osoby starsze chętnie dokumentują swoje życie i dzielą się nim z bliskimi. Umożliwia to aparat w smartfonie dla seniora. Jest on cały czas pod ręką i umożliwia przesłanie zdjęć od razu do dzieci, wnuków czy kolegów. Najlepiej, żeby aparat ten miał rozdzielczość 16-40 megapikseli. Większy niepotrzebnie zajmuje miejsce na dysku, natomiast mniejszy sprawia, że zdjęcia są niewyraźne i wychodzą nieładnie. Ważne też, by dobry smartfon dla seniora posiadał przedni aparat. Starsze osoby nie wykorzystują go raczej do robienia selfie, a do rozmów wideo z bliskimi.

Płynność działania smartfona dla seniora

Czy smartfon dla seniora musi być przestarzały i ograniczony w funkcjach? Absolutnie nie! Musi działać płynnie, nie zacinać się i obsługiwać dużą liczbę aplikacji, w przeciwnym razie zniechęci starszą osobę do korzystania. Polecamy zwrócić uwagę na zasoby pamięci. Im więcej gigabajtów oferuje telefon, tym lepiej – starsze osoby rzadko sprzątają swoją galerię czy pliki. Druga sprawa to pojemność pamięci RAM oraz liczba rdzeni procesora. Pewnie domyślacie się, że tu też działa zasada im więcej, tym lepiej. Dzięki temu telefon nie zacina się nawet wtedy, gdy nasz senior uruchomi wiele aplikacji czy kart w przeglądarce.

Zobacz również: Głośnik do telefonu

Jaki smartfon dla seniora jest najlepszy?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując najlepszy smartfon dla seniora? Jeśli nasz bliski ma konto w banku, dobrym pomysłem może być zakup telefonu z NFC. Jest to moduł, który obsługuje płatności zbliżeniowe. Dzięki temu starsza osoba będzie miała wszystko w jednym miejscu i nie zgubi karty bankomatowej. Ważna jest także odporność sprzętu na zniszczenia. Zwróćmy uwagę, czy szkło na ekranie jest wzmocnione systemem Gorilla Glass. Natomiast obudowa powinna być wstrząsoodporna, wodo- i pyłoszczelna. Dobrym pomysłem będzie naklejenie na ekran hartowanego szkła, natomiast na plecki telefonu – nałożenie specjalnego etui.

Najlepszy smartfon dla seniora
Najlepszy smartfon dla seniora

Gdzie kupić smartfon dla seniora?

Wyjątkowo polecamy dobry smartfon dla seniora kupić stacjonarnie, zabierając ze sobą samego zainteresowanego. Będzie on mógł sprawdzić, czy wybrany telefon w ogóle mu odpowiada. Do wyboru mamy wiele sklepów: markety z elektroniką, mniejsze sklepy z telefonami, a także salony operatorów sieci komórkowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, sporą ofertę mamy także w sklepach internetowych. Producenci, na których się tam natkniemy, to na przykład Xiaomi, Apple, Huawei, Nokia, Samsung, myPhone i inni.

Cena smartfona dla seniora

Ile kosztuje smartfon dla seniora? Dobry sprzęt wcale nie musi być drogi. Najtańszy model kupimy już za około 300 zł. Jeśli jednak mamy wysokie wymagania, przygotujmy nieco większą kwotę. W większości przypadków zakup powinien zamknąć się w widełkach 500-2000 zł, choć na rynku znajdziemy także telefonu kosztujące 5000 zł i więcej.

Smartfon dla seniora – opinie

Czy Waszym zdaniem wciąganie starszych osób w meandry sieci, mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych to pozytywne zjawisko? Jakie widzicie korzyści lub zagrożenia? A może jesteście w stanie polecić model, który okazał się strzałem w dziesiątkę? Czekamy na opinie o smartfonach dla seniorów.

Smartfon dla seniora / Ranking najlepszych

Zastanawiacie się, jaki konkretnie model kupić? Przychodzimy z pomocą. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych smartfonów dla seniorów. Zebraliśmy w nim propozycje szczególnie polecane przez starsze osoby.


Smartfon dla seniora - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję