Laptop 15,6 cala

Laptop 15,6 cala to bardzo popularne i polecane rozwiązanie, po które sięgają zarówno całkowici amatorzy, jak i specjaliści oraz osoby pracujące na swoim komputerze. To, jakie dokładnie parametry czy funkcje powinniśmy wybrać, zależy w dużej mierze od nas. Jest to sprawa niezwykle indywidualna, zależy od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a także od zastosowań, jakie wymyśliliśmy dla naszego sprzętu. Na szczęście duża popularność tej określonej przekątnej matrycy przekłada się także na dużą różnorodność oraz szeroką dostępność sprzętów w tej kategorii.

To zarazem ułatwia i utrudnia zakup. Pojawia się bowiem pytanie, na co zwrócić uwagę i czym się kierować w sklepie? A przede wszystkim, jaki laptop 15,6 cala jest najlepszy? Nasz poradnik pomoże Wam to ustalić. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by kupić porządny i sprawdzony sprzęt!

Laptop 15,6 cala Ranking
Jaki Laptop 15,6 cala?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia laptop 15,6 cala?

Wszyscy doskonale wiemy, czym jest laptop 15,6 cala – chodzi o komputer przenośny, którego przekątna mierzona od jednego do drugiego, przeciwległego rogu wynosi dokładnie 15,6 cala, czyli niespełna 40 centymetrów. Dokładne wymiary takiego laptopa, jak i całego sprzętu, zależą oczywiście od wielu czynników. Kluczowe są proporcje ekranu, ale także grubość ramki czy dodatkowe elementy obudowy. Trzeba jednak przyznać, że z reguły to bardzo uniwersalny sprzęt.

Laptop 15,6 cala
Laptop 15,6 cala / Opinie, ranking najlepszych i cena

Dobry laptop 15,6 cala łączy w sobie duży, ułatwiający pracę ekran oraz mobilność. Bez trudu zmieścimy go do większego plecaka lub dedykowanej torby na komputer przenośny. Nie jest też specjalnie ciężki, choć to oczywiście zależy od użytych komponentów. 15,6 cala to też na tyle uniwersalny wymiar, że niewiele różni się pod względem komfortu pracy od komputerów stacjonarnych. Zapewnia nam dobrą widoczność szczegółów, dzięki czemu świetnie sprawdzi się podczas przeglądania Internetu, gier komputerowych, oglądania filmów, a także prac biurowych czy obróbki zdjęć oraz wideo.

Zobacz też: Laptop do nauki

Jaki laptop 15,6 cala wybrać i kupić?

Żeby wybrać najlepszy laptop 15,6 cala, musimy się najpierw zastanowić, do czego go potrzebujemy. Różne zastosowania niosą bowiem za sobą różne wymagania. Możemy wyróżnić na przykład:

  • Laptop 15,6 cala do pracy – jest to komputer, który musi być mobilny, lekki i elegancki, a zarazem niezawodny. Nie stawia przed nami szczególnie dużych wymagań, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę biurową, jednak powinien obsługiwać kilka programów jednocześnie, działać płynnie oraz nie ulegać częstym awariom. Jest to w końcu sprzęt, któremu powierzamy swoje zarobkowanie i który będzie wykorzystywany codziennie.
  • Laptop 15,6 cala na co dzień – to komputer, który ma być przede wszystkim praktyczny. Dobrze, jeśli ma wzmocnioną obudowę, dużym atutem będzie także spora ilość portów, przez które możemy podłączyć różne urządzenia. Powinien oferować dobry obraz, ale także łatwą i intuicyjną obsługę.
  • Laptop 15,6 cala do gier – komputer gamingowy tego typu to temat na zupełnie osobny artykuł. Warto jednak wspomnieć, że musi mieć wyśrubowane parametry techniczne. Priorytetem jest tutaj szybkość działania, jak i reakcji na polecenia użytkownika. Ważny jest ekran o krótkim czasie reakcji, ale także solidny procesor, karta graficzna, dysk i spory zapas pamięci RAM. Dzięki temu mobilny komputer udźwignie nawet najnowsze tytuły.

Jaki laptop 15,6 cala jest najlepszy?

O tym, jaki jest najlepszy laptop 15,6 cala, decyduje nie tylko jego przeznaczenie. W grę wchodzi także szereg istotnych czynników, do których należą:

  1. Parametry ekranu,
  2. Płynność działania,
  3. System operacyjny,
  4. Wytrzymałość i ergonomia.

Sprawdź także: Laptop dla ucznia

Laptop 15,6 cala a parametry ekranu

Jako że wyświetlacz to jeden z kluczowych elementów naszego komputera przenośnego, musimy wybrać odpowiedni. Za wyraźny i szczegółowy obraz odpowiada przede wszystkim rozdzielczość wyświetlacza. W obecnych czasach minimum to 1920 na 1080 pikseli, czyli Full HD. Na rynku jednak bez trudu znajdziemy laptopy 2K, 4K, a nawet 8K o rozdzielczościach wielokrotnie większych. Kolejna istotna kwestia to rodzaj matrycy – dobre odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia oferuje matryca IPS. Jeśli jest ona matowa, barwy są mniej nasycone, ale za to lepiej pracuje się w pełnym słońcu. Błyszcząca matryca lepiej odwzorowuje barwy, za to w nasłonecznionych pomieszczeniach pojawiają się na niej refleksy utrudniające pracę.

Jaki laptop 15,6 cala
Jaki laptop 15,6 cala jest najlepszy?

Płynność działania laptopa 15,6 cala

Dla płynności działania, wyróżniającej najlepszy laptop 15,6 cala, najważniejsze jest kilka czynników. Należą do nich:

  • Procesor – czyli „mózg” komputera, synchronizujący pracę wszystkich pozostałych układów. Najlepiej, by miał on co najmniej osiem rdzeni, wtedy bez trudu obsłuży nawet kilka aplikacji jednocześnie. Wczytajmy się w specyfikację, by ustalić, czy procesor w naszym wymarzonym laptopie lepiej nadaje się do gier, czy do codziennego użytkowania.
  • Pamięć RAM – przechowuje aktualnie wykorzystywane dane. Im większe zasoby, tym lepsza szybkość działania, dlatego warto zainwestować w dobry laptop 15,6 cala o pamięci RAM około 8GB lub większej.
  • Dysk – nie tyle pojemność, co rodzaj decyduje o szybkości działania. Nowoczesny dysk SSD nie tylko szybciej pracuje, ale przede wszystkim rzadziej ulega awariom i może przetrwać nawet długie lata, chroniąc nasze cenne dane.

Może Cię zainteresować: Laptop do nauki zdalnej do 2000 zł

System operacyjny w laptopie 15,6 cala

Istotne jest także środowisko, w którym mamy pracować. Przyjmuje się, że jednym z najlepszych systemów operacyjnych w dostępnych na rynku laptopów 15,6 cali, jest macOS, czyli system firmy Apple. Jest on stabilny, intuicyjny i stosunkowo odporny na ataki hakerskie. Pozostaje jednak drogi oraz niepopularny w naszym kraju, dlatego może być problem z kompatybilnością niektórych programów. W obecnej sytuacji na rynku komputerów najlepszym wyborem wydaje się system Windows w jak najnowszej wersji.

Najlepszy laptop 15,6 cala – wytrzymałość i ergonomia

Oprócz tego, co już wyjaśniliśmy, najlepszy laptop 15,6 cala musi być też wygodny w użytkowaniu. Optymalnie, jeśli posiada solidną, wzmocnioną obudowę, odporną na zarysowania i wstrząsy. Jednocześnie zwróćmy uwagę na jej wagę, zwłaszcza jeśli mamy zamiar podróżować z naszym komputerem. Nowoczesne tworzywa świetnie chłoną energię, a jednocześnie są bardzo lekkie. Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii, która pozwala pracować bez dostępu do gniazdka.

Zobacz również: Laptop do pracy

Najlepszy laptop 15,6 cala jest też ergonomiczny. Może na przykład posiadać czytnik linii papilarnych, który pozwala na szybkie odblokowanie komputera, a jednocześnie chroni nasze dane przed niepożądanymi osobami. Dobrze, jeśli ma również kamerę i mikrofon, wtedy nie musimy podłączać dodatkowych sprzętów. Jeśli dużo piszemy, zwróćmy uwagę na skok klawiatury, a jeśli nie używamy myszki – na duży i wygodnie umiejscowiony pad do sterowania kursorem.

Najlepszy laptop 15,6 cala
Najlepszy laptop 15,6 cala

Gdzie kupić laptop 15,6 cala?

W jakich sklepach szukać laptopów 15,6 cala? Najlepszym wyborem będzie oczywiście sklep internetowy, ale nie tylko. Na rynku jest też sporo stacjonarnych sklepów komputerowych lub dużych marketów z elektroniką. Jeśli zaś chodzi o producentów, warto tu wymienić takich, jak na przykład Huawei, Acer, Asus, Lenovo, Dell i innych.

Cena laptopa 15,6 cala

Ile kosztuje laptop 15,6 cala? Możecie być zaskoczeni, jak duża występuje tu różnorodność cenowa! Najprostsze, okrojone w funkcjach sprzęty o takiej przekątnej kupimy już za około 1000 zł. Najdroższe tymczasem mogą kosztować nawet powyżej 20 tysięcy złotych. Wynika to przede wszystkim z różnic w zastosowanych podzespołach i komponentach.

Laptop 15,6 cala – opinie

Czy zgadzacie się z nami, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych wymiarów komputera przenośnego, czy może wydaje Wam się za duży? Jeśli tak, to jakie modele polecacie lub odradzacie z własnego doświadczenia? Wasze opinie o laptopach 15,6 cala z pewnością pomogą pozostałym Czytelnikom!

Laptop 15,6 cala / Ranking najlepszych

Zastanawiacie się, po jakie dokładnie rozwiązania w tym temacie warto sięgnąć? W takim razie przychodzimy z podpowiedzią. Jest nią poniższy ranking najlepszych laptopów 15,6 cala – a w nim polecane, popularne i sprawdzone modele, dostępne w większości sklepów za przyzwoite ceny.

10.
Dell Latitude E5570
Laptop 15,6 cala Dell

Laptop 15,6 cala - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję