Laptop do nauki

Laptop do nauki jest obecnie bardzo popularnym sprzętem. Dzisiaj zdobywanie wiedzy coraz częściej nie wiąże się z przesiadywaniem nad książkami, lecz najczęściej kojarzymy je z ekranem monitora. A nie ma nic lepszego niż mobilny sprzęt, który pozwoli nam uczyć się wszędzie – zarówno przy biurku, jak i na kanapie, w łóżku, ogrodzie, parku czy kawiarni! Jednak żeby w pełni cieszyć się tymi zaletami, musimy zacząć od dobrania sprzętu adekwatnego dla naszych potrzeb i oczekiwań.

Jak to dokładnie zrobić? Zapraszamy do lektury poniższego poradnika. Podpowiadamy, jaki laptop do nauki jest najlepszy. Wskazujemy konkretne rozwiązania i przybliżamy, jak działają one w praktyce. Prezentujemy też modele, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Laptop do nauki Ranking
Jaki Laptop do nauki?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Dlaczego warto kupić laptop do nauki?

Zacznijmy jednak od krótkiego wstępu dla osób niezdecydowanych co do zakupu. Dobry laptop do nauki dla dzieci (i nie tylko) to mobilny komputer, który w żaden sposób nie ustępuje stacjonarnym sprzętom, przynajmniej jeśli chodzi o możliwości. Jednocześnie możemy zabrać go w dowolne miejsce. Obecnie coraz częściej uczymy się właśnie za pośrednictwem Internetu, który daje nam nieograniczony dostęp do wiedzy. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wykorzystują laptopy do odrabiania zadań, korzystania z platform e-learningowych dostarczonych przez autorów podręczników, komunikacji z nauczycielami i innymi uczniami.

Laptop do nauki
Laptop do nauki / Gdzie kupić? Ranking najlepszych, cena, opinie

Na tym jednak zadania laptopa do nauki się nie kończą. Z powodzeniem wykorzystamy go bowiem na studiach. Na uczelniach wyższych coraz częściej odchodzi się od ręcznego pisania notatek, prac zaliczeniowych, a nawet kolokwiów czy egzaminów. Dobry laptop do nauki przyspiesza pracę i sprawia, że zdobycie odpowiedniego wykształcenia staje się o wiele bardziej intuicyjne. Sprawdzi się on także później, w dorosłym życiu. Dostępnych kursów nie musimy ograniczać bowiem do tych, jakie znajdziemy w miejscu zamieszkania. Możemy sięgnąć nawet po te z drugiego końca kraju czy świata i odbyć je w trybie zdalnym.

Zobacz też: Laptop dla ucznia

Jaki laptop do nauki wybrać i kupić?

Jak widzicie, możliwości jest mnóstwo. Do nich właśnie musimy dopasować model, jaki zamierzamy wybrać. Jak to zrobić? Żeby kupić najlepszy laptop do nauki, dobrany do naszych potrzeb, zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak:

  • Wielkość i rozdzielczość ekranu,
  • Bateria,
  • System operacyjny,
  • Płynność działania,
  • Dodatkowe atuty.

Laptop do nauki a wielkość i rozdzielczość ekranu

Zacznijmy od najbardziej widocznej części laptopa, a więc ekranu. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za wygodę i jakość użytkowania, gdyż to na nim wyświetlane są wszelkie treści, na których pracujemy. Wielkość ekranu decyduje o wygodzie, ale też wielkości i wadze całego sprzętu. Im większy ekran, tym łatwiej pracuje się na dokumentach czy plikach tekstowych. Jednak jeśli szukamy komputera do pracy poza domem, zwłaszcza laptopa dla dzieci do nauki, najlepiej ograniczyć się do 14 cali. Większy laptop do nauki będzie zbyt nieporęczny.

Sprawdź także: Laptop do nauki zdalnej do 2000 zł

Inne parametry ekranu także są ważne. Najlepszy laptop do nauki może się pochwalić rozdzielczością Full HD, gdzie dłuższa krawędź ma 1920 pikseli. Dzięki temu wszystkie szczegóły są doskonale widoczne, czy akurat oglądamy film, czy też czytamy ebooka. Sprawdźmy także, jaką powłoką jest pokryta matryca – błyszcząca zapewni nam lepsze nasycenie barw i kontrast, z kolei matowa sprawdzi się przy pracy w silnie naświetlonych pomieszczeniach. Nie będzie bowiem odbijać światła.

Jaki laptop do nauki
Jaki laptop do nauki jest najlepszy?

Bateria w laptopie do nauki

Jak już wspomnieliśmy, dobry laptop do nauki dla dzieci wybieramy przede wszystkim ze względu na jego mobilność. W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, nie musi on być na okrągło podpięty do gniazdka, by pozwalać nam pracować. Zamiast tego możemy korzystać z zasobów baterii. To właśnie ten element, jego pojemność, a także sposób wykorzystania komputera decydują o tym, jak długo możemy pracować bez konieczności ładowania. Dobry laptop do nauki zapewnia nam nawet kilka godzin pracy, o ile oczywiście nie używamy wyjątkowo wymagających programów i maksymalnego podświetlenia ekranu. Pamiętajmy jednak, że im większa bateria, tym grubsza i cięższa konstrukcja laptopa.

Może Cię zainteresować: Laptop do pracy

System operacyjny w laptopie do nauki

System operacyjny nazywamy też środowiskiem pracy. Można powiedzieć, że jest to oprogramowanie nadrzędne, które decyduje o tym, co możemy zainstalować w komputerze i jak tego używać. Najpopularniejsze są komputery z systemem Windows, a to dlatego, że większość nauczycieli, wykładowców i osób prowadzących kursy również z niego korzysta. Dzięki temu łatwiej dopasować formaty plików czy programy do nauczania. Ostatnio dużą popularność zdobywają tak zwane Chromebooki, czyli laptopy do nauki z systemem Android. Jest to środowisko bliźniacze do tego, jakie znamy ze smartfonów. Daje nieco ograniczone możliwości, ale działa szybciej i wiąże się z niską ceną. Jeśli natomiast mamy spore fundusze, warto przemyśleć zakup nowoczesnego i stabilnego MacBooka, czyli laptopa do nauki z systemem od firmy Apple.

Płynność działania laptopa do nauki

Czy dobry laptop dla dzieci do nauki stawia przed nami szczególne wymagania techniczne? I tak, i nie. Nie musi posiadać wyśrubowanych parametrów, niczym komputer gamingowy, ale powinien zapewniać płynną, stabilną pracę nawet przy kilku uruchomionych aplikacjach. Jednak to nie problem, by to sobie zapewnić. Najlepszy laptop do nauki posiada co najmniej czterordzeniowy procesor i spore zasoby pamięci RAM. To właśnie ona odpowiada za przechowywanie aktualnie wykorzystywanych danych. Zwróćmy też uwagę na pojemność dysku, ale i jego rodzaj – najszybsze są dyski SSD oraz flash. Ma to bezpośrednie przełożenie na szybkość działania laptopa, ale i jego wagę oraz awaryjność. Nowoczesne dyski są bowiem bardziej wytrzymałe i lżejsze od przestarzałych HDD.

Zobacz również: Skaner do laptopa

Jaki laptop do nauki jest najlepszy?

My sami wiemy, jak dokładnie ma wyglądać nasza nauka i czego właściwie potrzebujemy. W niektórych przypadkach najlepszy laptop do nauki musi wręcz posiadać wbudowaną kamerę oraz mikrofon, które umożliwią kontaktowanie się z nauczycielem czy wykładowcą. Na uczelni wyższej przydają się na przykład wejścia do rzutnika czy USB (to nie takie oczywiste, niektóre z nowych laptopów posiadają tylko wejście USB-C). Dużym atutem jest także podświetlana klawiatura z dobrym skokiem – zapewnia komfort pracy nawet w nocy, a przecież podczas lekcji czy zajęć często musimy dużo pisać.

Najlepszy laptop do nauki
Najlepszy laptop do nauki

Gdzie kupić laptop do nauki?

Żeby wybrać najlepszy laptop do nauki, polecamy wybrać się przede wszystkim do dużego marketu z elektroniką. Niekiedy komputer przenośny możemy nabyć także u operatora sieci komórkowej. Ogromny wybór i przystępne ceny czekają także w sklepach internetowych. Na ich półkach znajdziemy takie marki, jak na przykład Apple, Dell, Xiaomi, Huawei, Acer, Asus i wiele innych.

Cena laptopa do nauki

Ile kosztuje laptop do nauki? Cena może się wahać od 1000 zł do nawet 20 tysięcy złotych. Jaki więc budżet przygotować? Wiele zależy od naszych oczekiwań i tego, czego będziemy się uczyć. Jeśli nie jest to montowanie filmów, kwestie informatyczne, edytowanie zdjęć czy inne zajęcia wymagające specjalistycznych programów, to z powodzeniem wystarczy nam model do 4000 zł.

Laptop do nauki – opinie

Okazuje się, że nauka za pośrednictwem komputera jest o wiele bardziej wydajna, szybsza i prostsza. Nie musimy szukać białych kruków po bibliotekach, po prostu ściągamy je z Internetu. Nie musimy też liczyć na specjalistów konkretnej dziedziny z naszej okolicy, możemy się zapisać na kursy do światowych sław i zrobić je z poziomu własnej kanapy. A co Wy sądzicie o tym zjawisku? Jakie komputery do tego wykorzystujecie? Czekamy na opinie o laptopach do nauki!

Laptop do nauki / Ranking najlepszych

Nic tak nie pomaga w zakupie, jak konkretne rekomendacje i modele, które sprawdziły się u innych użytkowników! Takie właśnie komputery przenośne dla Was zebraliśmy. Co więcej, na tej podstawie przygotowaliśmy ranking najlepszych laptopów do nauki, który znajdziecie poniżej.


Laptop do nauki - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję