Głośniki do komputera to zakup niezwykle pożądany niezależnie od tego, czy jesteśmy zapalonymi graczami, czy może po prostu korzystamy z Internetu, mediów społecznościowych i innych treści, które oferuje nam komputer. Owszem, większość współczesnych monitorów czy laptopów posiada wbudowany głośnik, jednak jego jakość nie jest wystarczająca. Dźwięk wydaje się płaski, płytki, do tego jest niezbyt głośny. Dlatego właśnie polecamy zaopatrzyć się w osobne urządzenie, które pozwoli nam uzyskać o wiele lepsze parametry audio.
Ten poradnik przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jakie głośniki do komputera są najlepsze. Omawiamy funkcje i parametry, prezentujemy różne możliwości, a także konkretne modele, które najlepiej sprawdzają się w użytkowaniu. Zapraszamy do lektury, a zakup stanie się o wiele łatwiejszy.
Dlaczego warto kupić głośniki do komputera?
O ile oglądanie filmików w mediach społecznościowych czy słuchanie podcastów na głośnikach wbudowanych nie stanowi problemu, o tyle muzyka, gry komputerowe czy filmy stawiają przed nami większe wymagania odnośnie dźwięku. Wszystko dlatego, że chcemy jak najlepiej wczuć się w to, co serwują nam twórcy. Każdy ton ma znaczenie, by przenieść się do innego świata. Nie zawsze lubimy lub możemy założyć słuchawki.
Najlepsze głośniki do komputera sprawdzają się, gdy:
- Chcemy obejrzeć film, zwłaszcza z inną osobą,
- Gramy w gry, w których muzyka i dźwięk mają duże znaczenie dla fabuły, a często także dla wyników (na przykład odgłos kroków, dźwięki wydawane przez przeciwnika, epicka muzyka przenosząca nas w świat gry),
- Chcemy cieszyć się utworami swoich ulubionych twórców,
- Planujemy urządzać domówki i chcemy, by muzyka była dobrze słyszalna w całym mieszkaniu.
Zobacz też: Głośnik przenośny do 400 zł
Jakie głośniki do komputera wybrać i kupić?
A skoro tak, jest całkiem sporo powodów, by wybrać najlepsze głośniki do komputera. Nie jest to zbędny wydatek, lecz rzeczy, które posłużą nam przez całe lata bezproblemowego użytkowania. Nie oszczędzajmy więc na finansach, tylko zwróćmy uwagę na:
- Sposób podłączenia,
- Wielkość zestawu,
- Sterowanie,
- Dodatkowe funkcje.
Sposób podłączenia głośników do komputera
Jakoś tak utarło się przekonanie, że najlepsze głośniki do komputera to modele, które musimy podłączyć przewodowo. Jeszcze kilkanaście lat temu rzeczywiście, kabel dawał stabilne i solidne połączenie, czego nie można było powiedzieć o innych technologiach. Owszem, głośniki przewodowe mają rację bytu, jeśli chodzi o komputery stacjonarne, jednak i w ich przypadku warto dać sobie nieco więcej swobody. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy głośniki komputerowe mają współpracować z laptopem.
Sprawdź także: Głośniki komputerowe do 150 zł
Polecamy więc modele, które można podłączyć zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, za pośrednictwem transmisji Bluetooth. Możemy na przykład połączyć je z komputerem stacjonarnym, laptopem, tabletem czy telefonem. Od nas zależy, jakiego źródła muzyki używamy. Głośniki do komputerów dają nam ogromne możliwości, a jednocześnie pod względem jakości dźwięku wcale nie ustępują pozostałym. Warto dodać, że klasyczne głośniki do komputera, niezależnie od sposobu podłączenia, zasilane są z gniazdka. Jeśli szukamy mobilnego rozwiązania do laptopa, wybierzmy głośnik przenośny Bluetooth – to jednak temat na zupełnie inny poradnik.
Głośniki do komputera a wielkość zestawu
Nie będzie chyba zaskoczeniem, jeśli powiemy, że im więcej elementów, tym lepsze głośniki do komputera. Na rynku znajdziemy soundbary, czyli jeden głośnik łączący w sobie dwa, który daje niezbyt przestrzenny dźwięk, ale za to nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a także klasyczne dwa głośniki do ustawienia po dwóch stronach monitora. Jeśli jednak zależy nam, by dźwięk wydawał się jak żywy, najlepsze głośniki do komputera mogą mieć pięć, a nawet siedem elementów. Umieszczamy je z przodu, po bokach, a także z tyłu.
Może Cię zainteresować: Głośniki komputerowe do 50 zł
Jeśli przy wielkości zestawu po kropce znajduje się 1, na przykład 2.1, 5.1 czy 7.1, mamy też dodatkowy głośnik niskotonowy. Czym on jest? Odpowiada za odtwarzanie tak zwanych basów, czyli niskich, głębokich dźwięków. Dzięki niemu muzyka staje się o wiele lepsza, świetnie sprawdza się więc na imprezach, ale nie tylko. Jest to tak zwany subwoofer, który dla lepszego efektu warto ustawić jak najbliżej podłogi.
Sterowanie głośnikami do komputera
Czym jeszcze warto się kierować? Sprawdźmy sposób sterowania, jaki oferują nasze najlepsze głośniki do komputerów. Zazwyczaj mają one fizyczne przyciski i pokrętła, które umożliwiają zmianę głośności, tonu, balansu czy wyłączenie urządzenia. jednak czasem mamy potrzebę zmiany ustawień bez zbliżania się do głośników czy komputera. Dlatego właśnie polecamy głośniki do komputera z pilotem. Działa on bezprzewodowo i zawsze jest pod ręką, ułatwiając korzystanie z urządzenia.
Zobacz również: Głośniki komputerowe do 500 zł
Jakie głośniki do komputera są najlepsze? Dodatkowe funkcje
To jednak nie wszystkie cechy, które pozwolą nam wyłonić najlepsze głośniki do komputera. Warto też zwrócić uwagę na takie cechy, jak:
- Pasmo przenoszenia – ludzkie ucho słyszy dźwięki od 20 do 20000 Hz, więc głośniki powinny pokrywać jak największą część tego zakresu.
- Impedancja, inaczej oporność – im wyższa, tym lepszy dźwięk. Jeśli jednak jest ona za wysoka, może wymagać dodatkowego zakupu w postaci wzmacniacza.
- Podświetlenie – świetnie wygląda i sprawia, że nawet po ciemku nikt przypadkiem nie potknie się o nasz drogocenny sprzęt audio.
- Drewniana obudowa – odpowiada nie tylko za estetykę, lecz także lepsze roznoszenie się dźwięków.
Gdzie kupić głośniki do komputera?
W jakich sklepach kupimy najlepsze głośniki do komputera? Możemy odwiedzić profesjonalne sklepy ze sprzętem audio, ale także popularne markety z elektroniką. Najniższe ceny i największy wybór czekają na nas jednak w sklepach internetowych. To tam znajdziemy takie polecane marki, jak na przykład Sennheiser, Edifier, Philips, Sony, Kruger&Matz i wiele innych.
Cena głośników do komputera
Jak to w przypadku elektroniki bywa, najlepsze głośniki komputerowe mogą być zarówno bardzo tanie, jak i bardzo drogie. Wiele zależy od zasobności naszego portfela, a także wymagań, jakie stawiamy. Ile kosztują? Najprostszy, choć dość podstawowy zestaw kupimy za około 50 zł, natomiast za profesjonalne nagłośnienie musimy zapłacić nawet około 3000 zł.
Głośniki do komputera – opinie
Jak podkreślają i gracze, i przeciętni użytkownicy komputerów, jakość audio jest niezwykle ważna dla tego, by cieszyć się odtwarzanymi treściami. Warto więc w nią zainwestować. Czy może macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Polecacie lub odradzacie konkretne rozwiązania? Czekamy na opinie o głośnikach do komputerów.
Głośniki do komputera / Ranking najlepszych
A może wpadliście tu właśnie po takie rekomendacje? W takim razie i my coś dla Was mamy. Przygotowaliśmy ranking najlepszych głośników do komputera. Znajdziecie w nim opcje polecane przez dotychczasowych użytkowników.
[ska-direct-ranking id=”50″ produkt=”Głośniki do komputera”]