Klimatyzator mobilny

Klimatyzator mobilny to urządzenie, którym ratujemy się zwłaszcza podczas nadchodzących fal upałów. Nie zawsze możemy bowiem sobie pozwolić na pełnoprawną, stacjonarną klimatyzację, która cechuje się największą skutecznością i wygodą użytkowania. Dzieje się to z różnych powodów, niekoniecznie finansowych. Niezależnie, jakie to przyczyny, warto wiedzieć, że mamy wyjście awaryjne w postaci odpowiedniego urządzenia.

Zapraszamy zatem do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy, na czym to polega i czym różni się od konwencjonalnych rozwiązań. To jednak nie koniec – pomagamy także w zakupie. Wskazujemy najpopularniejsze modele, cechy i parametry, na jakie warto zwrócić uwagę, a także odpowiadamy na pytanie, jaki klimatyzator mobilny jest najlepszy.

Klimatyzator mobilny Ranking
Jaki Klimatyzator mobilny?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Czym jest klimatyzator mobilny?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że udogodnienie, jakim jest klimatyzacja, występuje także w przenośnej wersji. Klimatyzator mobilny to urządzenie, które ma za zadanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, podobnie zresztą jak jego stacjonarny odpowiednik. Różnica polega na tym, że możemy dowolnie zmieniać jego położenie i zabrać go, gdziekolwiek tylko chcemy. To ogromna wygoda, jednak musimy pamiętać, że odbywa się kosztem wydajności chłodzenia, dlatego po klimatyzator mobilny sięgamy dopiero wtedy, gdy tradycyjna klimatyzacja nie jest możliwa.

Klimatyzator mobilny
Klimatyzator mobilny / Opinie, ranking najlepszych, cena

Dlaczego warto kupić klimatyzator mobilny?

Jak wspomnieliśmy, względy finansowe to nie jedyny powód, dla którego decydujemy się na dobry klimatyzator mobilny. Może się okazać, że konserwator zabytków lub wspólnota nie zgodziły się na ingerencję w elewację budynku, jaką niesie za sobą montaż klimatyzacji stacjonarnej. A może często się przeprowadzamy lub wynajmujemy mieszkanie i nie chcemy inwestować w coś, czego i tak nie będziemy mogli ze sobą zabrać? Wiele osób w takiej sytuacji po prostu rezygnuje z dobrodziejstwa klimatyzacji, jednak to nie jest dobra droga.

Zobacz też: Klimatyzator do biura

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym na co dzień przebywamy, może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Od spadku nastroju i produktywności, poprzez złe samopoczucie, bóle głowy, aż po zaostrzenie chorób przewlekłych, zwłaszcza problemów skórnych, związanych z oddychaniem albo układem krążenia. Te problemy dotyczą przede wszystkim małych dzieci, osób starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych, choć nie tylko. Klimatyzator mobilny może się okazać w tej sytuacji nieocenionym ratunkiem.

Jak działa klimatyzator mobilny?

Zanim wybierzemy odpowiedni mobilny klimatyzator, warto jeszcze porozmawiać o tym, jak on właściwie działa. To stosunkowo duże urządzenie, które posiada wszystkie elementy i moduły, jakie znajdują się także w zwykłej klimatyzacji: skraplacz, parownik, czynnik chłodzący. Posiada też rurę do odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Różnica polega na tym, że nie znajduje się ona w ścianie, lecz musimy odprowadzić ją przez okno lub balkon. To spora niedogodność, jednak w zamian zyskujemy dużą skuteczność w obniżaniu temperatury pomieszczenia nawet o kilka stopni Celsjusza.

Sprawdź także: Smartfon dla fotografa

Warto też odróżnić urządzenie, jakim jest klimatyzator mobilny, od klimatora, czy też klimatyzera. W tym drugim urządzeniu jedynym czynnikiem chłodzącym jest woda, którą należy często wymieniać. Ewentualnie możemy do niej dodać lodu. Klimator nie obniża znacząco temperatury pomieszczenia, ale może dać trochę wytchnienia, kiedy mieszkanie nie jest zbyt mocno nagrzane. Nie wymaga wyprowadzenia rury przez okno i jest tańszy, ale mniej skuteczny. Dlatego klimatyzator mobilny okazuje się o wiele lepszym rozwiązaniem, jeśli oczekujemy konkretnych efektów.

Jaki klimatyzator mobilny
Jaki klimatyzator mobilny wybrać i kupić?

Jaki klimatyzator mobilny wybrać i kupić?

Chociaż mobilny klimatyzator nie jest może najpopularniejszym urządzeniem na rynku klimatyzacji, to i tak znajdziemy tutaj mnóstwo urządzeń do wyboru. To akurat dobra wiadomość, bo dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać sprzęt do swoich potrzeb. Jednak na początku możemy czuć się nieco zagubieni. Pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wydajność klimatyzatora mobilnego i jego moc. Mówi nam ona, jak duże pomieszczenie jest w stanie schłodzić nasze urządzenie. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni powinien przypadać 1 kilowat mocy chłodzącej. Pamiętajmy jednak, że jeśli w pomieszczeniu znajdują się duże okna, jest ono silnie nasłonecznione, znajduje się na poddaszu, ma bardzo wysoki sufit lub pracuje w nim sporo nagrzewających się urządzeń, będzie potrzebna większa moc. O poradę zawsze możemy zapytać sprzedawcę.

Może Cię zainteresować: Smartfon 7 cali

Jaki klimatyzator mobilny jest najlepszy?

Na mocy i wydajności urządzenia wcale nie kończy się jego specyfikacja. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Najważniejsze cechy, które pomogą nam wybrać najlepszy klimatyzator mobilny, to przede wszystkim:

  • Budowa – mobilny klimatyzator monoblokowy, czyli składający się z jednego urządzenia, to najpopularniejsze wyjście. Na rynku znajdziemy też modele przenośne typu split, gdzie jednostkę zewnętrzną umieszczamy na zewnętrznym parapecie lub na balkonie, a łączący je z jednostką wewnętrzną przewód wypuszczamy na zewnątrz oknem lub drzwiami balkonowymi.
  • Sterowanie – najczęściej jest to panel dotykowy, ewentualnie fizyczne przyciski. Jednak najlepszy klimatyzator mobilny posiada pilot zdalnego sterowania lub aplikację na smartfon. Dzięki temu nie musimy do niego podchodzić, by zmienić ustawienia.
  • Automatyka – jednak nie zawsze zmiana ustawień jest potrzebna. Dobre urządzenie może zmienić je na podstawie tego, jaka w pomieszczeniu panuje temperatura i wilgotność.
  • Inne funkcje – okazuje się, że najlepszy klimatyzator mobilny może być używany jako oczyszczacz powietrza, o ile posiada odpowiednie filtry (węglowy, wstępny, HEPA).

Zobacz również: Laptop z podświetlaną klawiaturą

Gdzie kupić klimatyzator mobilny?

W jakich sklepach możemy kupić najlepszy klimatyzator mobilny? Jest on dostępny przede wszystkim w dużych marketach z artykułami gospodarstwa domowego i budowlanych, zwłaszcza tuż przed sezonem. Warto też odwiedzić sklepy internetowe. Producenci to na przykład Electrolux, Whirlpool, Adler, Silvercrest, TCL i inni.

Najlepszy klimatyzator mobilny
Najlepszy klimatyzator mobilny

Cena klimatyzatora mobilnego

Ile kosztuje klimatyzator mobilny? Cena zależy od jego funkcji i wydajności. Najtańsze modele jesteśmy w stanie znaleźć za mniej niż 1000 zł. Najdroższe to koszt nawet około 4000 zł. Pamiętajmy, że po sezonie kupimy urządzenie taniej, dlatego warto rozejrzeć się za nim jesienią, będzie na zapas już na kolejne lato.

Klimatyzator mobilny – opinie

Podstawowe niedogodności związane z takim urządzeniem to przede wszystkim zajmowanie dużej powierzchni w mieszkaniu i wysoki poziom hałasu, przynajmniej w porównaniu ze stacjonarnymi odpowiednikami. Czasem jednak nie ma innego wyjścia, jak zainwestować w przenośne rozwiązania. A dlaczego Wy w nie celujecie? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzu; czekamy także na opinie o klimatyzatorach mobilnych.

Klimatyzator mobilny / Ranking najlepszych

Jeśli właśnie czeka Was taki zakup, postawcie na sprawdzone opcje. Wcale nie musicie przeszukiwać forów i grup dyskusyjnych w ich poszukiwaniu. Zrobiliśmy to za Was – wystarczy sprawdzić poniższy ranking najlepszych klimatyzatorów mobilnych.

1.
SENCOR SAC MT9021C
Klimatyzator mobilny Sencor
2.
Blaupunkt MOBY BLUE S 0709 E
Klimatyzator mobilny Blaupunkt
3.
Sharp UL-C09EA-W
Klimatyzator mobilny Sharp
6.
Sharp UL-C10EA-W
Klimatyzator mobilny Sharp
7.
Welltec ACH1414
Klimatyzator mobilny Welltec
8.
Trotec PAC 3810 S
Klimatyzator mobilny Trotec
9.
TCL TAC-09CPB/NZWLN
Klimatyzator mobilny TCL
10.
Woods CORTINA DUO
Klimatyzator mobilny Woods

Klimatyzator mobilny - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję