Mały laptop 10 cali

Mały laptop 10 cali z powodzeniem zastąpi nam tablet tam, gdzie potrzebujemy klawiatury. Przekątna jego ekranu wynosi około 10 cali, czyli w okolicach 25 centymetrów. Dzięki temu sprzęt ten jest bardzo mobilny. Bez problemu włożymy go do plecaka czy przeciętnej torebki. Chociaż niektórzy użytkownicy wskazują, że tak mały ekran utrudnia pewne prace przy komputerze, czasami jest wręcz niezbędny i znajduje szereg zastosowań, o których zresztą wspomnimy na łamach naszego poradnika.

Czego jeszcze możecie się spodziewać po małym laptopie 10 cali? Jak wybrać odpowiedni sprzęt i który model jest najlepszy? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym to wszystko wyjaśniamy. Omawiamy też najważniejsze funkcje i parametry, a nawet prezentujemy konkretne modele!

Mały laptop 10 cali Ranking
Jaki Mały laptop 10 cali?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia mały laptop 10 cali?

Zanim jednak przejdziemy do tych kwestii, warto wspomnieć o tym, czym charakteryzuje się mini laptop 10 cali. Wszyscy doskonale wiemy, czym są laptopy – to tak zwane komputery mobilne. Zwykły komputer stacjonarny składa się z monitora, klawiatury, jednostki centralnej i innych urządzeń. Tutaj wszystko to mamy w formie jednego, zwartego sprzętu, w dodatku składanego na pół, tak by zajmował jak najmniej miejsca. Przekątna w okolicach 10 cali czyni go niewielkim i lekkim, przez co sprawdza się w plenerze.

Mały laptop 10 cali
Mały laptop 10 cali / Ranking najlepszych, cena, opinie

Jakie są zalety małego laptopa 10 cali? O kilku z nich wspomnieliśmy już we wstępie. Warto zaznaczyć, że taki model nie zastąpi nam w pełni komputera stacjonarnego, raczej tablet, w którym brakuje klawiatury. Jednak biorąc pod uwagę, że obecnie i tak większość czynności wykonujemy na urządzeniach mobilnych, to i tak ogromna wygoda. Dobry laptop 10 cali świetnie sprawdza się w podróży, nie tylko samochodem, ale i komunikacją miejską. Wygodnie korzysta się z niego w domu, jak również w plenerze, u klienta, na uczelni, w szkole i innych miejscach. Może utrudnia obsługiwanie dużych arkuszy kalkulacyjnych, raczej nie sprawdzi się też do gier, ale już do przeglądania zasobów Internetu, nauki, dokumentów tekstowych – jak najbardziej.

Zobacz też: Laptop z podświetlaną klawiaturą

Jaki mały laptop 10 cali wybrać i kupić?

Chociaż nie jest to najpopularniejszy wybór na rynku, mini laptop 10 cali może występować w naprawdę wielu wariantach. Warto więc rozejrzeć się za tym, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę, okazuje się środowisko pracy, czy też inaczej – system operacyjny. To nadrzędne oprogramowanie, które decyduje o sposobie obsługi laptopa, możliwych do zainstalowania programach, optymalizacji całego urządzenia pod użytkownika. Do wyboru mamy parę opcji:

  • System Windows – chyba najpopularniejszy system operacyjny w Polsce. Jest to system komputerowy, a to oznacza, że możemy na nim wykonać wszystko to, co na komputerze stacjonarnym. Instalujemy te same programy, przeglądamy strony internetowe w widoku komputerowym, i tak dalej. Im nowsza wersja systemu, tym lepiej jest on zoptymalizowany.
  • Chrome – taki mały laptop 10 cali to inaczej Chromebook. Jest to system operacyjny wychodzący od firmy Google. Bardziej przypomina on mobilne środowiska pracy, jakie znamy z telefonów czy tabletów, aniżeli z komputerów. Chociaż nieco ograniczony w możliwościach, daje ogromną wygodę. Jest świetnie przystosowany do tak niewielkiego ekranu, nie zacina się, nie należy do zbyt wymagających. Dzięki niemu mały laptop 10 cali jest dużo tańszy.
  • Bez systemu – to mały laptop 10 cali, na którym system musimy zainstalować samodzielnie. Wybierajmy to wyjście świadomie, kiedy mamy już zakupiony system lub chcemy skorzystać z darmowego, wiemy, jak go zainstalować i przystosować do swoich potrzeb.

Sprawdź też: Laptop 13 cali

Ekran małego laptopa 10 cali

Jednak system operacyjny to nie jedyna kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Mały laptop 10 cali powinien mieć także odpowiedni ekran. Co prawda, znamy już jego przekątną, ale co z pozostałymi parametrami? Ekran może mieć określoną rozdzielczość. Jest to liczba pikseli, czyli maleńkich kafelków, składających się na obraz. Im jest ich więcej, tym bardziej szczegółowy i ostry się wydaje. Jednak w przypadku tak małego wyświetlacza, 1920 na 1080 pikseli to już całkiem przyzwoita wartość.

Jaki mały laptop 10 cali
Jaki mały laptop 10 cali wybrać?

Ważna jest także matryca. Jeśli często użytkujemy komputer na zewnątrz, błyszcząca mogłaby nadmiernie odbijać promienie słoneczne, przez co treść staje się niewidoczna. Z kolei matowa nieco spłaszcza kontrast i kolory, za to nie odbija światła. Możemy też wybrać dotykowy laptop 10 cali. Ma on ekran przypominający ten w tablecie. Poza klawiaturą i padem zastępującym myszkę, możemy nim sterować także za pomocą dotyku. Niektóre modele to 2w1, gdzie możemy całkowicie oddzielić klawiaturę od ekranu i wykorzystywać mały laptop 10 cali niczym pełnoprawny tablet.

Może Cię zainteresować: Laptop dotykowy

Jaki mały laptop 10 cali jest najlepszy?

Inne cechy, które pomogą nam wybrać najlepszy mały laptop 10 cali, to przede wszystkim:

  1. Złącza – tak mały komputer zazwyczaj nie ma wszystkich możliwych złącz, które pozwoliłby nam podłączyć różnorodne sprzęty, od drukarki, poprzez przewodowy Internet, aż po projektor multimedialny. Ale zwróćmy uwagę, czy posiada przynajmniej port USB, do którego możemy podłączyć stację dokującą lub replikator portów.
  2. Odporność – często kupujemy mały laptop 10 cali, by pracować w trudnych warunkach. Wybierzmy sprzęt ze wzmocnionym ekranem, wodoodporny i pyłoszczelny. Mimo to starajmy się trzymać go w etui, gdy nie jest używany.
  3. Bateria – ze względu na niewielkie rozmiary sprzętu, nie będzie miała imponującej pojemności. Z drugiej strony, mały ekran zużywa stanowczo mniej energii, dzięki czemu najlepszy mini laptop 10 cali działa nawet kilka godzin bez dostępu do zasilania.
  4. Płynność działania – przynajmniej ośmiordzeniowy procesor, jak najwięcej pamięci RAM i pojemny dysk twardy SSD zapewnią nam płynność, która sprawi, że laptop nie będzie się zacinał nawet przy kilku programach otwartych jednocześnie.
  5. Klawiatura – z dobrym skokiem, podświetlana, zwłaszcza jeśli dużo piszemy. Dodatkowym atutem będzie możliwość jej odpięcia.

Zobacz również: Laptop 11 cali

Gdzie kupić mały laptop 10 cali?

Mimo niewielkiej popularności, mały laptop 10 cali możemy dorwać w wielu sklepach. Oferują go przede wszystkim duże markety z elektroniką czy sklepy internetowe, ale także warto zapytać w salonie swojego operatora. Marki, jakich możemy spodziewać się w tym segmencie, to na przykład Microsoft, Kruger&Matz, CHUWI i inne firmy.

Cena małego laptopa 10 cali

Ile kosztuje mały laptop 10 cali? Cena zależy od jego parametrów. Droższe są przede wszystkim modele dotykowe, wielofunkcyjne. Kosztują one nawet do około 4000 zł. Z kolei podstawowe egzemplarze okazują się znacznie tańsze, a ich ceny zaczynają się od około 1000 zł.

Mały laptop 10 cali – opinie

Może i nie sprawdzi się jako główny komputer w domu, a już na pewno nie zastąpi telewizora, ale i tak daje ogrom możliwości. Cenią go osoby, które w swojej pracy muszą spotykać się z klientem, studenci, uczniowie, a nawet nauczyciele. A co Wami kieruje przy takim wyborze? Koniecznie zostawcie w sekcji komentarzy swoje opinie o małych laptopach 10 cali!

Mały laptop 10 cali / Ranking najlepszych

Przygotowaliśmy także zestawienie modeli, które sprawdziły się u dotychczasowych użytkowników. Stworzyliśmy je na podstawie opinii i ocen, dlatego nie musicie przekopywać się przez nie samodzielnie! Wystarczy sprawdzić nasz ranking najlepszych małych laptopów 10 cali.


Mały laptop 10 cali - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję