Laptop dotykowy

Laptop dotykowy jest nowoczesnym rozwiązaniem, które w praktyce łączy w sobie tablet oraz komputer. To bardzo wygodne, ponieważ zazwyczaj możemy używać go jak zwykłego komputera przenośnego. Natomiast kiedy pad lub myszka nam nie wystarczają, wystarczy użyć ekranu, i już mamy w zasięgu ręki całkiem precyzyjne sterowanie. Szkoda nie skorzystać z takiej okazji, dlatego czym prędzej zapraszamy do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy wszystko, co musicie wiedzieć przed zakupem oraz użyciem takiego sprzętu.

Co wyróżnia laptop dotykowy? Jaki laptop z dotykowym ekranem jest najlepszy? Jak to działa w praktyce i czy rodzi jakieś problemy dla użytkownika? To właśnie pytania, na które znajdziecie odpowiedź w poniższym poradniku. Omawiamy też inne ważne kwestie, a nawet prezentujemy konkretne modele.

Laptop dotykowy Ranking
Jaki Laptop dotykowy?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia laptop dotykowy?

Idea laptopa jest znana już praktycznie każdemu. Chodzi o składany komputer przenośny. Zawiera on w sobie wszystkie elementy, umożliwiające jego poprawne działanie: procesor, RAM i inne podzespoły, ekran, klawiaturę, pad zastępujący myszkę, a nawet baterię, która sprawia, że nie musi on cały czas pozostawać podłączony do prądu. To bardzo wygodna opcja, jednak notebook dotykowy idzie jeszcze dalej. Jego ekran może być sterowany dotykiem, jak tablet czy smartfon. Przyzwyczajeni do takiego właśnie sposobu obsługi różnych urządzeń, będziemy z niego bardzo zadowoleni. W końcu dwa możliwe sposoby sprawiają, że to my decydujemy, który jest dla nas najwygodniejszy.

Laptop dotykowy
Laptop dotykowy / Cena, ranking najlepszych i opinie

Dlaczego warto kupić laptop dotykowy?

Dobry laptop dotykowy z powodzeniem może sprawdzić się jako główny komputer w domu. Wcale nie musimy używać na co dzień dotykowego ekranu, jeśli nie chcemy. Natomiast są sytuacje, gdy takie rozwiązanie okazuje się szczególnie cenne. Laptop dotykowy sprawdza się w przypadku osób ceniących dużą mobilność i elastyczność, na przykład gdy korzystamy z laptopa w autobusie, pociągu, metrze, poza domem. Może sprawdzić się także w pracy. Szczególnie chwalą go osoby pracujące na dużych arkuszach kalkulacyjnych, a także z filmem lub grafiką. Taki sposób obsługi zapewnia bowiem dużą precyzję. To także dobre rozwiązanie dla uczniów i studentów, zwłaszcza że wcale nie musi być drogie.

Zobacz też: Laptop 11 cali

Jaki laptop dotykowy wybrać i kupić?

No dobrze, wiemy już, że najlepszy laptop z dotykowym ekranem to całkiem sensowny zakup. Musimy jednak wybrać odpowiednie urządzenie. Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, jak ma działać ekran dotykowy w naszym nowym komputerze. Do wyboru mamy takie opcje:

  • Dotykowy wyświetlacz laptopa stanowi tylko dodatkowe udogodnienie. Normalnie rozkładamy go, jak każdy inny komputer i od czasu do czasu możemy go dotknąć, gdy tego potrzebujemy, jednak ekran przy tym może odchylać się do tyłu.
  • Ekran 360 stopni – taki laptop dotykowy możemy złożyć jak książkę, sprawiając, że ekran i obudowa z klawiaturą tworzą jedną płaszczyznę. Dzięki temu możemy go położyć na stole, na kolanach i w ogóle nie korzystać z klawiatury, tylko z ekranu dotykowego.
  • Odpinany ekran – to bardzo komfortowe rozwiązanie. Wszystkie podzespoły potrzebne do działania znajdują się w tym przypadku w części z ekranem. Kiedy chcemy przekształcić laptop z ekranem dotykowym w duży, wygodny tablet, wystarczy odpiąć klawiaturę i nawet nie musimy jej zabierać ze sobą. Można powiedzieć, że jest to urządzenie 2w1.

Sprawdź także: Laptop gamingowy do 3500

Ekran w laptopie dotykowym

Jak się pewnie domyślacie, ekran laptopa dotykowego to jego najważniejsza część. Jednak nie tylko dotykowa matryca stanowi jego cechę charakterystyczną. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę też na inne jego parametry. Bardzo ważna jest rozdzielczość, czyli liczba pikseli. Decyduje ona o tym, jak wyraźny i szczegółowy będzie ekran. Dobrze, by miał on co najmniej 1920 na 1080 pikseli, co zapewnia świetną jakość. Druga sprawa to rozmiar ekranu, decydujący też o rozmiarze całego laptopa.

Jaki laptop dotykowy
Jaki laptop dotykowy wybrać i kupić?

Najmniejsze modele mają nawet 11 cali, podczas gdy największe liczą sobie 15 cali i więcej. Zastanówmy się, co jest dla nas ważniejsze – komfort obsługi i duży, dobrze widoczny ekran czy mobilność i łatwość przenoszenia nowego sprzętu. Jeśli gramy w gry, a także oglądamy sporo dynamicznych materiałów, na przykład filmów, sportu, zainwestujmy w laptop z ekranem dotykowym o częstotliwości odświeżania ekranu 120Hz lub wyższej. Dzięki temu obraz będzie płynny, bo nasz komputer wyświetli więcej klatek na sekundę.

Może Cię zainteresować: Głośniki do laptopa

Płynność działania laptopa dotykowego

Nawet najlepszy laptop dotykowy nie sprawdzi się w boju, jeśli ciągle będzie się zacinał. Płynność działania powinna być naszym priorytetem. Do zwykłych zastosowań wystarczy co najmniej 8-rdzeniowy procesor i przynajmniej 8 gigabajtów pamięci RAM. Mówimy tu o przeglądaniu stron internetowych, obsłudze programów biurowych, oglądaniu filmów i innych codziennych czynnościach. Jeśli planujemy grać w gry, zwłaszcza w nowoczesne, wymagające tytuły, dobrym wyborem będzie specjalny procesor gamingowy o wysokim taktowaniu i jak najwięcej pamięci RAM – nawet do 32 gigabajtów. Na płynność wpływa także rodzaj i pojemność dysku – rekomendujemy nowoczesne rozwiązania w postaci pamięci SSD lub Flash.

Jaki laptop dotykowy jest najlepszy? System operacyjny

Czym jest system operacyjny? W dużym uproszczeniu, jest to nadrzędne oprogramowanie, które zgrywa pracę wszystkich podzespołów komputera, umożliwia instalację i obsługę pozostałych aplikacji. Jest niezwykle istotne i najczęściej z góry przypisane do konkretnego komputera. Dlatego właśnie powinniśmy się zastanowić nad nim przed zakupem. Najlepszy laptop dotykowy może reprezentować jedną z kilku grup:

  1. Chromebook – laptop dotykowy z systemem Chrome OS przypomina trochę tablet, gdyż system ten jest wzorowany na mobilnych. Ma jednak klawiaturę, która ułatwia jego obsługę. Dzięki ograniczeniu pewnych funkcji i parametrów okazuje się bardzo tani, a świetnie sprawdza się do codziennych zastosowań. Jeśli to, co planujemy na nim robić, moglibyśmy wykonać równie dobrze na telefonie lub tablecie, tylko mają one za mały ekran, będzie to strzał w dziesiątkę.
  2. Windows – najpopularniejszy system operacyjny w naszym kraju. Pozwala cieszyć się dostępnością właściwie wszystkich programów, gier i aplikacji. Świetnie nadaje się do gamingu oraz codziennych zastosowań.
  3. Bez systemu – w takim przypadku musimy zainstalować go na własną rękę. Jest to tylko pozorna oszczędność, gdyż legalne oprogramowanie jest stosunkowo drogie.

Zobacz również: Lekki laptop na studia

Gdzie kupić laptop dotykowy?

W jakich sklepach znajdziemy dobry laptop dotykowy? Warto odwiedzić przede wszystkim duże markety z elektroniką i sprzętem do domu, a także sklepy internetowe. Na pewno znajdzie się tam mnóstwo propozycji. Jeśli chodzi o producentów, możemy tu wymienić na przykład Asus, Dell, HP, Huawei, Lenovo, Microsoft, MSI i wielu innych.

Najlepszy laptop dotykowy
Najlepszy laptop dotykowy

Laptop dotykowy – opinie

Czy takie rozwiązanie ma jakieś ograniczenia? Użytkownicy nie wymieniają zbyt wielu, może poza tym, że często należy przecierać ekran, gdyż pozostają na nim nieestetyczne odciski palców. Nie ma więc powodów, by nie ułatwić sobie codziennego życia i korzystania z komputera. A jakie są Wasze opinie o laptopach dotykowych? Czekamy na komentarze!

Cena laptopa dotykowego

Ile kosztuje laptop dotykowy? Jest on droższy od standardowych. Jednak o ile jeszcze kilka lat temu był to luksus, na który mało kto mógł sobie pozwolić, o tyle ten dystans cenowy obecnie bardzo się zmniejsza. Najtańsze modele znajdziemy już za około 2000 zł, chociaż najdroższe wciąż mogą kosztować nawet w okolicach 8 tysięcy zł.

Laptop dotykowy / Ranking najlepszych

Laptop z ekranem dotykowym przyniesie nam wiele radości, ale tylko jeśli trafimy z wyborem. Oprócz tego, że musimy dopasować parametry do swoich wymagań i potrzeb, warto też sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Nie musicie się jednak przekopywać przez fora i komentarze – zrobiliśmy to za Was. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking najlepszych laptopów dotykowych.


Laptop dotykowy - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję