Lekki laptop na studia

Lekki laptop na studia to obecnie niemalże must-have, kiedy zaczynamy uczęszczać na uczelnię wyższą. Pomoże nam z niektórymi zadaniami, pozwoli prowadzić bardziej uporządkowane notatki i ułatwia codzienne życie. Niektóre kierunki sprawiają, że staje się wręcz niezbędny. Dlatego zapraszamy do lektury poradnika, w którym pomagamy go wybrać – czy to dla siebie, czy też jako pomysł na prezent.

Czego dokładnie możecie się spodziewać w poniższym wpisie? Przedstawiamy, czym charakteryzuje się najlepszy lekki laptop na studia, opisujemy jego najważniejsze cechy i parametry tak, by nawet laik poradził sobie z zakupem. Prezentujemy też godne uwagi modele, które cieszą się największą popularnością w tym zastosowaniu.

Lekki laptop na studia Ranking
Jaki Lekki laptop na studia?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Zapraszamy!

Co wyróżnia lekki laptop na studia?

Laptopy coraz skuteczniej wypierają komputery stacjonarne. Posiadają składaną konstrukcję, która mieści wszystko, co potrzebne do działania – ekran, klawiaturę, chłodzenie, podzespoły, pad zastępujący myszkę, a nawet baterię zapewniającą zasilanie konieczne do działania komputera. Dlatego nazywamy je komputerami przenośnymi. Jednocześnie posiadają one te same funkcje, a często nawet nie gorsze parametry od swoich stacjonarnych odpowiedników. Z tą różnicą, że możemy na nich pracować wszędzie, w tym na zewnątrz, w miejscach publicznych albo na uczelni. Na potrzeby naszego poradnika przyjmujemy, że lekki laptop na studia waży nie więcej niż 2 kilogramy.

Lekki laptop na studia
Lekki laptop na studia / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić lekki laptop na studia?

Jest kilka powodów, żeby zainwestować w dobry, lekki laptop na studia. Sprawia on, że nauka idzie całkiem gładko. Możemy na nim na przykład robić notatki – jest to znacznie szybsze i bardziej przejrzyste od notowania na papierze. Ponadto laptop pozwala na szybkie wyszukanie potrzebnych informacji, otworzenie ebooka, napisanie prac zaliczeniowych, a wreszcie pracy dyplomowej. A kiedy akurat nie jesteśmy zajęci nauką, dostarcza nam mnóstwo rozrywki.

Zobacz też: Lekki laptop do pracy

Jako że lekki laptop na studia nie waży zbyt wiele, nie ma problemu z zabraniem go ze sobą na uczelnię. Powinien zmieścić się w większej torbie lub plecaku, choć to ostatecznie zależy od jego dokładnych wymiarów. Nie obciąża nas zanadto, dzięki czemu nie ma problemu z dotarciem na uczelnię czy to pieszo, czy też komunikacją publiczną. Również później, gdy nosimy go po kampusie, nie powinien nam ciążyć.

Jaki lekki laptop na studia wybrać i kupić?

Wiemy już, że lekki laptop dla studenta to znacznie lepsze wyjście od komputera stacjonarnego. Pora jednak zastanowić się, w jakie właściwie urządzenie celować. W tym celu musimy wziąć pod uwagę takie cechy naszego nowego komputera, jak:

  • Rodzaj,
  • Wielkość,
  • Parametry techniczne,
  • Ekran,
  • Inne funkcje.

Sprawdź także: Laptop gamingowy do 5000 zł

Rodzaj lekkiego laptopa na studia

Najbardziej podstawowe różnice czasem jesteśmy w stanie poznać już na pierwszy rzut oka, innym razem wyczytać ze specyfikacji. Kiedy wybieramy najlepszy lekki laptop na studia, w zależności od naszych potrzeb może on należeć do jednej z grup:

  1. Gamingowy – jest to lekki laptop o ogromnych możliwościach. Świetnie sprawdzi się nie tylko do nauki – po zajęciach odpalimy na nim gry, i to nawet wymagające tytuły. Posiada najczęściej dedykowaną kartę graficzną, specjalny procesor dla graczy, sprawne chłodzenie, solidną konstrukcję i odpowiednią klawiaturę. Jeśli pasjonujemy się grami, może się on okazać dobrym wyborem.
  2. Notebook – chociaż najczęściej używamy pojęć „laptop” i „notebook” zamiennie, to warto przyjąć, że ta kategoria obejmuje przede wszystkim niewielkie komputery przenośne. Można przyjąć, że są to modele nie większe od formatu A4. Dzięki temu mieszczą się w przeciętnej torbie czy plecaku.
  3. Chromebook – taki lekki laptop na studia to najczęściej rodzaj notebooka. Ma niewielkie wymiary, a jego system operacyjny nie przypomina tego w komputerach, lecz raczej na urządzeniach mobilnych. Dlatego ma okrojone możliwości, jednak jeśli szukamy rozwiązania tylko do nauki i pisania prac, może się okazać strzałem w dziesiątkę.
  4. Zwykły laptop – wszystkie inne modele, których nie obejmują powyższe kategorie. Tak naprawdę to najbardziej uniwersalny wybór.
Jaki lekki laptop na studia
Jaki lekki laptop na studia wybrać i kupić?

Wielkość i parametry techniczne lekkiego laptopa na studia

Jeśli chodzi o wielkość, już wspomnieliśmy, że lekki laptop na studia może się zaliczać do różnych grup. W przypadku sprzętów mających do 2 kilogramów prym wiodą modele od 11 do 13 cali. Jeśli jednak potrzebujemy pracować na wielu oknach, może się to okazać niewystarczające. Na rynku znajdziemy też ultralekkie laptopy 15-17 cali, które rozwiążą ten problem.

Może Cię zainteresować: Laptop 17 cali do 3000 zł

A jakie są najważniejsze parametry techniczne, jakie warto sprawdzić w specyfikacji? Dobry lekki laptop na studia powinien oferować przynajmniej ośmiordzeniowy procesor, a także co najmniej 8 gigabajtów pamięci RAM. Dzięki temu zapewnia płynną pracę. Dużym atutem będzie także dysk SSD w miejsce starego HDD. Jest on lżejszy, a na dodatek mniej awaryjny i szybciej działa. Jednak siłą rzeczy kosztuje też więcej.

Ekran lekkiego laptopa na studia

Jak się pewnie domyślacie, ekran jest jednym z najważniejszych elementów laptopa na studia. Warto zainwestować w nowoczesną matrycę, która da nam dobry obraz nie tylko podczas nauki, ale i gry czy oglądania filmów. Jako że na uczelni nie zawsze mamy wpływ na nasłonecznienie pomieszczenia, polecamy wybrać model matowy. Nie odbija on promieni słonecznych, co uniemożliwiałoby pracę. Studenci bardzo chwalą sobie lekki laptop na studia z matrycą dotykową. Działa on podobnie jak tablet, tyle że ma klawiaturę. Dzięki temu znacznie łatwiej i bardziej intuicyjnie się go obsługuje.

Zobacz również: Lekki laptop 15 cali

Jaki lekki laptop na studia jest najlepszy?

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Najlepszy lekki laptop na studia powinien się cechować jak najdłuższą pracą na baterii. Co prawda lekka, cienka konstrukcja wymaga jej odchudzenia, jednak nie ma co iść na kompromisy – na uczelni nie zawsze mamy możliwość podłączenia się do gniazdka. Zwróćmy uwagę też na dostępne porty, zwłaszcza HDMI i VGA. Przydają się, gdy mamy przeprowadzić prezentację i musimy podłączyć rzutnik do własnego komputera. Jeśli natomiast uczymy się w nocy, dużym atutem będzie podświetlana klawiatura.

Najlepszy lekki laptop na studia
Najlepszy lekki laptop na studia

Gdzie kupić lekki laptop na studia?

Pozostaje jeszcze kwestia samego zakupu. Dobry i lekki laptop na studia dostaniemy przede wszystkim w sklepach internetowych, w dużych marketach z elektroniką i sklepach komputerowych. Wiadomo jednak, że na studiach każdy grosz się liczy, dlatego możemy skorzystać z oferty poleasingowej, outletowej lub po prostu wziąć sprzęt na raty. A jeśli chodzi o producentów, warto tu wymienić chociażby Lenovo, Huawei, HP, Asus, Acer i wielu innych.

Cena lekkiego laptopa na studia

Ile kosztuje lekki laptop na studia? Widełki cenowe są bardzo szerokie, gdyż najdroższe modele dochodzą nawet do 20 tysięcy złotych. Jako że na tym etapie życia często nie dysponujemy takimi kwotami, a zbyt drogi laptop sprawia, że obawiamy się o jego bezpieczeństwo, polecamy wybrać coś w budżecie od 1000 do 3000 zł.

Lekki laptop na studia – opinie

Studenci podkreślają, że komputer, który mogą zabrać ze sobą na uczelnię pomaga im ogarnąć naukę, i to często w krótszym czasie, niż gdyby mogli przystąpić do pisania prac czy przepisywania notatek dopiero po powrocie do domu. A jakie są Wasze metody na ułatwienie sobie studiów? Czekamy na opinie o lekkich laptopach na studia!

Lekki laptop na studia / Ranking najlepszych

Przygotowaliśmy również znacznie bardziej konkretną pomoc. Są to modele, które realnie pomagają innym studentom i cieszą się wśród nich doskonałą renomą. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych lekkich laptopów na studia.

1.
Lenovo ThinkPad T480 (20L50002PB)
Lekki laptop na studia Lenovo

Lekki laptop na studia - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję