Lekki laptop do pracy

Lekki laptop do pracy to bardzo pożądane urządzenie, niezależnie od tego, czy pracujemy częściowo w biurze, czy też tylko w domu. Polecamy go zwłaszcza dla właścicieli małych firm, osób pracujących z klientem, często udających się na spotkania poza miejscem zamieszkania. Żeby zapewnić nam komfortowe wykonywanie obowiązków zawodowych, nowy komputer przenośny musi być wydajny, posiadać wysokie parametry i zapewniać dużą płynność działania. Dokładne osiągi, a także pożądane funkcje, zależą jednak w dużej mierze od charakteru pracy.

Zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jaki lekki laptop do pracy jest najlepszy i czym warto kierować się przy jego zakupie. Z nami zakup stanie się o wiele łatwiejszy, nawet jeśli nie macie jeszcze zbyt wielu doświadczeń w tym temacie!

Lekki laptop do pracy Ranking
Jaki Lekki laptop do pracy?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia lekki laptop do pracy?

Wszyscy zauważamy, jak bardzo zmienia się podejście do elektroniki w ostatnich latach. Coraz częściej rezygnujemy z urządzeń stacjonarnych na rzecz tych mobilnych, które dają nam ogromną wolność i swobodę w wybieraniu miejsca do pracy. Nie chodzi tylko o to, by przenieść się z biurka na kanapę czy do łóżka, ale też możliwość pracy w terenie, w ogrodzie, na świeżym powietrzu, w miejscach publicznych czy u klienta. A jednocześnie lekki laptop do pracy w niczym nie ustępuje komputerom stacjonarnym, jeśli chodzi o funkcje i możliwości.

Lekki laptop do pracy
Lekki laptop do pracy / Ranking najlepszych, cena, opinie

Jego największym atutem jest niska waga. Na potrzeby poniższego poradnika przyjmujemy, że lekki laptop do pracy to taki, który waży mniej niż dwa kilogramy. Jest to jednak wartość tylko orientacyjna, która w dużej mierze zależy od wielkości ekranu. Bo o ile dwukilogramowy laptop 11 cali jest całkiem ciężki, o tyle taka sama waga i 17 cali to już bardzo pożądane połączenie. Więcej na ten temat dowiecie się jednak z dalszej części poradnika.

Zobacz też: Laptop gamingowy do 5000 17 cali

Dlaczego warto kupić lekki laptop do pracy?

Oprócz tego, że laptopy wypierają komputery stacjonarne, to całkiem sporo osób pracuje z nowoczesnymi technologiami. Możemy w ten sposób wykonywać prace biurowe, projekty, dostarczać treści, obrabiać materiały od klienta. Istnieją całe firmy, poświęcone e-marketingowi, e-commerce, sprzedaży internetowej i innym gałęziom. W większych przedsiębiorstwach istnieją działy, a w mniejszych – stanowiska dla takich osób, nie mówiąc już o freelancerach. Lekki laptop do pracy sprawdza się we wszystkich z wymienionych zawodów, nie mówiąc już o uczniach czy studentach. Dzięki niewielkiej wadze, łatwo możemy zabrać go ze sobą, i to nawet gdy poruszamy się piechotą lub komunikacją publiczną. Pomyślcie o tym przy okazji zakupu kolejnego komputera.

Jaki lekki laptop do pracy wybrać i kupić?

Wiemy już, czym dokładnie wyróżnia się takie urządzenie i kiedy warto je kupić. Pora więc ustalić, jaki jest najlepszy lekki laptop do pracy. Żeby to zrobić, zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak:

  • Wymiary i obudowa,
  • Podzespoły,
  • Dysk,
  • Inne funkcje i cechy.

Sprawdź także: Laptop gamingowy do 5000 zł

Wymiary i obudowa w lekkim laptopie do pracy

Waga lekkiego laptopa do pracy zależy w dużej mierze od jego konstrukcji. Pamiętajmy, że posiada on wszystkie elementy potrzebne do działania i obsługi w jednym, składa się go na pół, gdzie dużą część całego urządzenia stanowi ekran. To właśnie on definiuje wymiary całości. Wydawałoby się więc, że lekki laptop do pracy powinien być niewielki, na przykład 11-13-calowy. O ile takie rozwiązania sprawdzą się na przykład do pisania tekstu, o tyle praca na dużych tabelach, dzielonych ekranach, przy obróbce zdjęć i wideo bywa utrudniona.

Jaki lekki laptop do pracy
Jaki lekki laptop do pracy wybrać i kupić?

Na szczęście na rynku znajdziemy także laptopy 15- a nawet 17,3-calowe, których waga nie przekracza dwóch kilogramów. Czasem odbywa się to kosztem pojemności baterii, jednak przede wszystkim dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i komponentów. Dobry lekki laptop do pracy posiada obudowę z tworzywa sztucznego, które oferuje ogromną wytrzymałość, a jednocześnie jest lżejsze od aluminium. Najczęściej są to tworzywa w przeszłości używane w przemyśle lotniczym. Komputer tego typu posiada też raczej cienką konstrukcję.

Może Cię zainteresować: Laptop 17 cali do 3000 zł

Lekki laptop do pracy a podzespoły

Na nic nam najlepszy lekki laptop do pracy, jeśli nie będzie sprawnie działał. Warto więc upewnić się, że poradzi sobie z programami, które na co dzień musimy obsługiwać. Gdy są to proste programy biurowe, dokumenty tekstowe czy praca w social mediach, raczej nie ma z tym problemu. Kiedy natomiast musimy mieć otwarte wiele okien, pracujemy na programach do obróbki wideo czy zdjęć, a także bardziej skomplikowanych aplikacjach, zainwestujmy w co najmniej ośmiordzeniowy procesor i przynajmniej 16GB pamięci RAM. W przypadku najbardziej wymagających programów możemy także przemyśleć zakup komputera gamingowego. Jego ogromnym atutem jest wysoka płynność działania, a także dedykowana karta graficzna w miejsce zintegrowanej.

Dysk lekkiego laptopa do pracy

Czy wiedzieliście, że jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wagę produktu, jest dysk? I okazuje się, że wcale nie chodzi o to, by lekki laptop do pracy miał jego niewielką pojemność, a o zastosowane technologie. W komputerach z niższej półki cenowej wciąż montuje się przestarzałe dyski HDD – działają samodzielnie lub obok nowocześniejszych rozwiązań, jako dodatkowa pamięć. Są jednak bardzo ciężkie, do tego łatwo ulegają awariom i cechują się ograniczoną prędkością. Najlepszy lekki laptop do pracy powinien więc posiadać nowoczesny dysk SSD, który nie tylko „odchudzi” nasz komputer, lecz także zapewni szybkie i bezawaryjne działanie.

Jaki lekki laptop do pracy jest najlepszy?

Czym jeszcze warto się kierować, wybierając najlepszy lekki laptop do pracy? Zwróćmy uwagę na pojemność baterii, jednak pamiętajmy, że w wadze do 2 kilogramów nie możemy oczekiwać cudów, a powiększone akumulatory znacznie obciążają komputer. Natomiast jeśli chodzi o cechy i funkcje niezwiązane z wagą, weźmy na tapet takie kwestie, jak:

  1. Klawiatura – najlepiej podświetlana, z dobrym skokiem,
  2. Łączność – Bluetooth i Wi-Fi to raczej standard, niektóre modele mają też NFC do błyskawicznego łączenia,
  3. Czytnik odcisków palców – zastępuje hasło i zapewnia prywatność,
  4. Złącza – zazwyczaj lekki laptop do pracy jest dość cienki i posiada tylko złącze USB. Jeśli potrzebujemy dodatkowych, być może trzeba się będzie zaopatrzyć w stację dokującą lub replikator portów,
  5. System operacyjny – większość użytkowników ceni sobie Windows, natomiast znajdziemy też dużą grupę wielbicieli sprzętu Apple. Laptopa bez systemu nie warto kupować, gdyż za oprogramowanie też będzie trzeba zapłacić.
Najlepszy lekki laptop do pracy
Najlepszy lekki laptop do pracy

Gdzie kupić lekki laptop do pracy?

W jakich sklepach możemy kupić lekki laptop do pracy? Jako pierwsze przychodzą do głowy duże markety z elektroniką i sklepy komputerowe. Jest to dobry trop, jednak korzystne oferty cenowe możemy znaleźć także w salonie swojego operatora sieci komórkowej czy konkretnej marki, a także w sklepach internetowych. Jeśli o producentów chodzi, warto tu wymienić na przykład Huawei, Asus, Acer, HP, Lenovo i innych.

Cena lekkiego laptopa do pracy

Ile kosztuje lekki laptop do pracy? Zastosowanie nowoczesnych, odchudzonych technologii ma swoją cenę, jednak ta wcale nie musi być wygórowana. Polecamy wybrać modele powyżej 1500 zł – gwarantuje to dobre parametry i niezawodność sprzętu. Jednak najdroższe propozycje opiewają nawet na ponad 20 tysięcy złotych.

Lekki laptop do pracy – opinie

W jakich sytuacjach Wam przypadłby się taki właśnie odchudzony sprzęt komputerowy? Czy często zabieracie swoją pracę poza biuro? A może jej specyfika właśnie tego wymaga? Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy – czekamy na opinie o lekkich laptopach do pracy.

Lekki laptop do pracy / Ranking najlepszych

By dodatkowo ułatwić zakup, przygotowaliśmy zestawienie najbardziej polecanych sprzętów z tej kategorii wagowej. Daje Wam ono pewność, że sięgacie po sprawdzony produkt. Nie przedłużając, przedstawiamy ranking najlepszych lekkich laptopów do pracy.


Lekki laptop do pracy - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję