Skaner do książek

Skaner do książek to bardzo przydatne akcesorium nie tylko dla uczniów i studentów. Przydaje się także w bibliotekach, wydawnictwach, wykorzystują je nauczyciele oraz wykładowcy akademiccy. W połączeniu z programem OCR, odczytującym tekst z obrazów lub dokumentów PDF, daje nam on możliwość zmiany formatu na elektroniczny, a nawet edytowania zeskanowanego tekstu i wykorzystywania go w inny sposób. Zanim jednak w pełni wykorzystamy jego możliwości, musimy zastanowić się, które urządzenie będzie dla nas najlepsze.

Nasz poradnik pomoże Wam to zrobić. Podpowiadamy w nim, jaki skaner do książek jest najlepszy. Prezentujemy konkretne rozwiązania, omawiamy funkcje i parametry, dzięki czemu łatwiej Wam będzie się zdecydować na konkretne urządzenie. Zapraszamy do lektury!

Skaner do książek Ranking
Jaki Skaner do książek?
Ranking najlepszych >>>

Jak działa skaner do książek?

Przemiany społeczne sprawiają, że papierowe książki powoli odchodzą do lamusa. Rzeczywiście, taki egzemplarz jest drogi, gdyż dochodzą do niego jeszcze koszty druku, do tego łatwo go zniszczyć, zalać, trudno powielić, może korzystać z niego tylko jedna osoba naraz. Pod tym względem elektroniczne wersje książek są niezastąpione. Jeśli chodzi o nowe tytuły, wydawca od razu oferuje i papierową książkę, i elektroniczny plik. Natomiast starsze woluminy musimy przeskanować, czyli przenieść z wersji papierowej do cyfrowej.

Skaner do książek
Skaner do książek / Opinie, ranking najlepszych i cena

Możemy robić zdjęcia, na przykład aparatem lub telefonem, jednak nie da to pożądanych efektów. Najlepszy skaner do książek oferuje równomierne oświetlenie, jest skalibrowany i dostosowany pod tekst oraz niektóre ilustracje oraz od razu składa plik do PDF, który łatwo odczytać. Dzięki temu można przesłać plik do innych uczniów i studentów, umieścić w szkolnej lub akademickiej bibliotece, powielać, edytować.

Zobacz też: Skaner do biura

Skaner do książek a prawa autorskie

Niezależnie od tego, jaką formę urządzenia wybierzemy, pamiętajmy, że w naszym kraju książki objęte są prawami autorskimi. Nie można ich dowolnie powielać i rozpowszechniać bez zgody autora oraz wydawnictwa. Możemy skorzystać z instytucji dozwolonego użytku, na przykład przesłać pliki znajomym, rodzinie. Jest także opcja korzystania z nich do celów edukacyjnych – gdy wykładowca rozsyła zeskanowane książki grupie albo nauczyciel uczniom, to także jest dozwolony użytek. Również stare książki są tutaj wyłączeniem. Jeśli minęło 70 lat od śmierci pierwotnego autora, a gdy książka pochodzi zza granicy, tłumacza, tekst przechodzi do domeny publicznej, można go dowolnie i bezpłatnie kopiować i rozpowszechniać. Natomiast nie umieszczajmy ani zakupionych, ani zeskanowanych plików z najnowszymi tytułami w Internecie. Jest to nie fair w stosunku do autorów i osób pracujących nad tekstem, a do tego można mieć nieprzyjemności z prawem.

Sprawdź także: Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem

Jaki skaner do książek wybrać i kupić?

Pora zdecydować się na najlepszy skaner do książek. Na początek określmy w ogóle typ urządzenia, który nas interesuje. A do wyboru mamy zaskakująco dużo możliwości:

  • RÄ™czne – taki skaner trzymamy w dÅ‚oni i przeciÄ…gamy nim po każdej stronie książki. Sprawdza siÄ™ w przypadku, gdy musimy dziaÅ‚ać w warunkach polowych, na przykÅ‚ad na uczelni, w bibliotece, czytelni,
  • StojÄ…ce – taki skaner do książek przypomina lampkÄ™. Na podstawce umieszczamy otwartÄ… książkÄ™, u góry znajduje siÄ™ urzÄ…dzenie optyczne, które jÄ… oÅ›wietla i skanuje.
  • PÅ‚askie – to najbardziej powszechny skaner do książek. Możemy poÅ‚Ä…czyć go z drukarkÄ…, oszczÄ™dzajÄ…c miejsce. Dokument do zeskanowania, w tym przypadku otwartÄ… książkÄ™, umieszczamy grzbietem do góry i rozpoczynamy skanowanie,
  • Rolkowe – szybko skanujÄ… dokumenty, przesuwajÄ…c je przez specjalne rolki. DziÄ™ki temu nie musimy rÄ™cznie przerzucać stron. Jednak format książki uniemożliwia użycie takiego urzÄ…dzenia, chyba że jÄ… rozszyjemy i uÅ‚ożymy wszystkie kartki luzem.
Jaki skaner do książek
Jaki skaner do książek wybrać?

Skaner do książek a połączenie

Poza modelem ręcznym, większość skanerów do książek jest zasilana przewodowo, a nie akumulatorowo. To oznacza, że należy podłączyć je do gniazdka. Ze sposobem zapisu plików, sprawa nie jest już tak oczywista. Najlepszy skaner do książek działa nie tylko przewodowo – na przykład przez USB – ale także na nowocześniejsze sposoby. Może na przykład zapisywać pliki na kartę pamięci, a także przesyłać je na urządzenia mobilne, na przykład telefon, tablet, laptop. Wykorzystuje do tego technologię Bluetooth, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem wkładać odpowiedniej wtyczki.

Może Cię zainteresować: Mały skaner do dokumentów

Jaki skaner do książek jest najlepszy?

To jednak nie koniec, jeśli chodzi o najlepszy skaner do książek. Warto sobie zadać pytanie, czy potrzebujemy urządzenia czarno-białego, czy kolorowego. To drugie jest bardziej uniwersalne, gdyż oczywiście świetnie radzi sobie z dokumentami monochromatycznymi, a w razie, gdy chcemy podzielić się też okładką lub w książce znajdują się ilustracje, możemy cieszyć się wiernie oddanymi kolorami. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest wyższa cena.

Druga sprawa to jakość skanu. Najlepszy skaner do książek posiada wysoką rozdzielczość, czyli DPI. Mówi nam ona, ile pikseli przypada na cal. Im większa liczba, tym bardziej ostry, wyrazisty wydaje się obraz. Powinniśmy mieć jednak możliwość zmniejszenia rozdzielczości, gdyż wartości 300DPI i wyższe wydłużają czas skanowania. Czasem mamy potrzebę zrobić to szybko, ale niekoniecznie hiperdokładnie.

Zobacz również: Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem do domu

Do sterowania skanerem do książek mogą służyć zarówno fizyczne przyciski, jak i dotykowy panel. Użytkownicy wskazują, że to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze. Jeśli szukamy skanera do domu, dobrym pomysłem będzie model 3w1: skaner, drukarka i kopiarka. Natomiast osoby zajmujące się skanowaniem książek A4 i większych powinny przemyśleć zakup ponadgabarytowego skanera, który przenosi do postaci cyfrowej nawet kartki A3.

Najlepszy skaner do książek
Najlepszy skaner do książek

Gdzie kupić skaner do książek?

W jakich sklepach znajdziemy dobry skaner do książek? To zależy od naszych wymagań. Większość modeli spoczywa na półkach dużych marketów z elektroniką, sklepów komputerowych i internetowych. Zdarza się jednak, że niektóre instytucje potrzebują bardziej profesjonalnego sprzętu. Jeśli chodzi o producentów, możemy tu wymienić Epson, Brother, Canon, HP, Media-Tech i innych.

Cena skanera do książek

Ile kosztuje skaner do książek? Konkretna kwota zależy i od typu urządzenia, i naszych wymagań. Profesjonalne rozwiązania to koszt nawet 5000 zł i więcej. Natomiast najtańszy, amatorski skaner znajdziemy już za około 150 zł – i mowa tu tylko o tych urządzeniach, które oferują przyzwoitą jakość.

Skaner do książek – opinie

Jakiego typu materiały zazwyczaj skanujecie? Są to tylko książki, a może też dokumenty, prace plastyczne, ręcznie spisywane treści i inne? W zależności od tego, do jakich zastosowań szukacie urządzenia, musicie postawić inne wymagania. Na co najbardziej zwracacie uwagę i które modele Was satysfakcjonują? Dajcie znać w komentarzach – możecie tam zamieszczać opinie o skanerach do książek.

Skaner do książek / Ranking najlepszych

A co z naszymi rekomendacjami? Zebraliśmy dla Was szczególnie polecane, cieszące się doskonałymi opiniami modele. Wierzymy, że znajdziecie wśród nich te odpowiednie dla siebie, dlatego przedstawiamy ranking najlepszych skanerów do książek.

3.
Epson Perfection V19 (B11B231401)
Skaner do książek Epson
4.
Epson Perfection V39II (B11B268401)
Skaner do książek Epson
5.
Avision AD250F (DL-1409B)
Skaner do książek Avision
6.
Epson DS-1630 (B11B239401)
Skaner do książek Epson
7.
HP L2763A
Skaner do książek HP
8.
WideTEK Image Access 12
Skaner do książek
9.
Plustek OPTICSLIM 2700 PLUS-OS-2700
Skaner do książek Plustek

Skaner do książek - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostaÅ‚e artykuÅ‚y: Brak tagów dla tego artyku³u.

Dodaj opinie lub recenzjÄ™