Mały tani laptop

Mały tani laptop to urządzenie, które przydaje się przede wszystkim do rozrywki. Z powodzeniem możemy na nim przeglądać strony internetowe, media społecznościowe, a nawet grać w niektóre gry. Pozwala pokazać komuś zdjęcia i obejrzeć film. Sprawdza się również w pracy – umożliwia edytowanie różnego rodzaju dokumentów, choć przy bardziej rozbudowanych formach, na przykład arkuszach kalkulacyjnych czy dużych tabelach, może to być niezbyt wygodne. Jest jednak mnóstwo sytuacji, gdy taki sprzęt jak najbardziej nam wystarczy.

Zapraszamy do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy, jaki mały tani laptop jest najlepszy. Podpowiadamy też, czego możemy oczekiwać oraz na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę, by jak najlepiej dopasować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb.

Mały tani laptop Ranking
Jaki Mały tani laptop?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Co wyróżnia mały tani laptop?

Wszyscy doskonale wiemy, czym są komputery przenośne – to niewielkie urządzenia, które w składanej obudowie mieszczą wszystko, co jest im potrzebne do działania. Jedną część stanowi ekran, drugą klawiatura i liczne podzespoły. W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, mały tani laptop łatwo złożyć i schować w torbie. Nie potrzebujemy gniazdka, by go używać, o ile oczywiście ma naładowaną baterię. Jednocześnie oferuje nam praktycznie te same możliwości, co przeciętny komputer stacjonarny.

Mały tani laptop
Mały tani laptop / Ranking najlepszych, cena i opinie

Jednak co właściwie oznacza „mały”? Przeciętny laptop ma zazwyczaj około 15 cali. Niektóre modele dorastają nawet do 17,3 cala. W tym kontekście za mały laptop można uznać każde urządzenie o przekątnej ekranu równej lub mniejszej niż 14 cali. Najmniejsze możliwości mają nawet około 10 cali, czyli tyle, co przeciętny tablet! Im mniejszy ekran, tym sprzęt jest bardziej mobilny, łatwiej spakować go do plecaka czy torebki i wziąć ze sobą w podróż. Niewielkie wymiary wymuszają jednak nieco gorsze podzespoły, a mały ekran nie oferuje takiego komfortu pracy, jak duży komputer. Nie mówimy, że to całkowicie wyklucza taki zakup, jednak warto mieć to na uwadze i wypośrodkować swoje oczekiwania.

Zobacz też: Mały laptop do pracy biurowej

Cena małego taniego laptopa

Skoro już ustalamy, co wyróżnia tego typu urządzenie, warto też porozmawiać o tym, ile kosztuje mały tani laptop. Dla każdego określenie to może bowiem oznaczać coś innego. Niektóre małe modele sięgają pułapu nawet 5 tysięcy złotych. Dlatego na potrzeby naszego poradnika przyjmujemy granicę, że mały tani laptop to urządzenie, które kupimy za mniej niż 1500 zł. Pamiętajmy jednak, że zależność mniejszy ekran=niższa cena to mit. Na przykład 13-calowe modele bywają droższe od 14-calowych o tych samych parametrach, gdyż wymagają użycia nowocześniejszych, zminiaturyzowanych podzespołów. Dlatego właśnie najczęściej rekomendujemy, by osoby zainteresowane małym, tanim laptopem sięgnęły po urządzenie o przekątnej ekranu około 14 cali.

Jaki mały tani laptop wybrać i kupić?

Pora zdecydować się na najlepszy mały tani laptop. Skoro kwestię budżetu mamy już ustaloną, podobnie zresztą jak przekątną ekranu, warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak:

  • System operacyjny,
  • Parametry techniczne,
  • Matryca,
  • Funkcje dodatkowe.

Sprawdź także: Laptop dla nauczyciela

System operacyjny w małym tanim laptopie

Wiele osób uważa, że zakup modelu bez systemu operacyjnego to świetny pomysł na oszczędność. Faktycznie, takie egzemplarze są kilkadziesiąt, a nawet ponad sto złotych tańsze. Może się to sprawdzić, jeśli po pierwsze mamy wiedzę potrzebną do poprawnego zainstalowania systemu, a po drugie, posiadamy już legalne oprogramowanie, które będzie pasować na nowy sprzęt. W przeciwnym razie zakup systemu i zlecenie jego zainstalowania będą nas kosztować znacznie więcej.

Jaki mały tani laptop
Jaki mały tani laptop wybrać i kupić?

Mały tani laptop może nam oferować różne możliwości, jeśli chodzi o system operacyjny. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  1. Windows – im nowsza wersja, tym lepiej. Jest bardzo popularny, dzięki czemu działa na nim większość programów i aplikacji. Daje możliwości identyczne, jak komputer stacjonarny.
  2. Chrome – system od korporacji Google. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć cenę. Jest to jednak dość podstawowy system o okrojonych możliwościach. Taki mały tani laptop, zwany chromebookiem, bardziej przypomina telefon lub inne urządzenie mobilne niż pełnoprawny komputer.
  3. macOS – system operacyjny w laptopach firmy Apple. Chociaż bardzo chwalony i stabilny, jest raczej poza naszym zasięgiem finansowym.

Może Cię zainteresować: Laptop różowy 15 cali

Mały tani laptop a parametry techniczne

Okazuje się, że za sprawne działanie małego taniego laptopa odpowiadają zamontowane w nim podzespoły. Najważniejszy z nich jest procesor, który synchronizuje pracę wszystkich innych elementów. Im więcej rdzeni posiada, tym więcej operacji jest w stanie wykonać w tym samym czasie. Najlepszy mały tani laptop może posiadać procesor nawet ośmiordzeniowy, choć w tym budżecie nie możemy liczyć na gamingowe jednostki. Ważna jest także pamięć RAM, która przechowuje dane o aktualnie wykonywanych działaniach. Najlepiej, jeśli wynosi ona 6 gigabajtów lub więcej. Na płynność działania wpływa też dysk – nie jak największy, a nowoczesny dysk SSD w miejsce przestarzałego HDD.

Matryca w małym tanim laptopie

Jeśli myśleliście, że kwestia ekranu jest już zakończona, to teraz pora do niej wrócić. Mały tani laptop najczęściej posiada matrycę IPS. Jest to bardzo dobry wybór, gdyż oferuje ona kontrastowe barwy, dobre kąty widzenia i nasycenie kolorów. Ma nieco wydłużony czas reakcji, ale przecież nie szukamy laptopa gamingowego. Jej powłoka również jest ważna. Błyszcząca sprawia, że obraz wygląda lepiej, jest bardziej żywy, jednak uniemożliwia pracę w mocnym oświetleniu. Matowa nieco przygasza kolory, ale nie odbija światła, dzięki czemu możemy pracować nawet w nasłonecznionych miejscach.

Zobacz również: Cienki laptop 15 cali

Jaki mały tani laptop jest najlepszy?

Mimo niewielkich rozmiarów i ceny, najlepszy mały tani laptop może nas zaskoczyć. Często w urządzenia te wpakowana jest całkiem przyzwoita kamera do prowadzenia rozmów wideo. Dużym ułatwieniem może być także podświetlana klawiatura o wygodnym skoku. Osoby pracujące z liczbami będą wdzięczne za wydzieloną klawiaturę numeryczną. Dużym atutem może być wejście USB, nie takie oczywiste w nowoczesnych modelach, a także funkcja szybkiego ładowania i pojemna bateria.

Najlepszy mały tani laptop
Najlepszy mały tani laptop

Gdzie kupić mały tani laptop?

W jakich sklepach znajdziemy najlepszy mały tani laptop? Naprzeciw wychodzą nam zarówno markety z elektroniką, sklepy komputerowe, salony operatorów sieci komórkowej, jak i sklepy internetowe. Marki, jakie tam spotkamy, to na przykład Lenovo, Asus, Acer, Dell, Huawei i wiele innych.

Mały tani laptop – opinie

Dlaczego Wy cenicie sobie takie właśnie niewielkie urządzenie? Celujecie w nie tylko ze względu na oszczędność, czy może przede wszystkim mobilność? Ma to być Wasz główny komputer w domu, urządzenie dodatkowe, prezent dla dziecka lub innej bliskiej osoby? Jesteśmy ciekawi, co o tym myślicie, dlatego czekamy na opinie o małych tanich laptopach.

Mały tani laptop / Ranking najlepszych

Wiecie, co jeszcze bardzo ułatwia zakup? Zestawienie szczególnie polecanych, sprawdzonych modeli. Nie musicie szukać go daleko – poniżej znajdziecie ranking najlepszych małych tanich laptopów. A w nim urządzenia o wysokim standardzie jakości i niskich cenach!

10.
Dell Latitude E5570
Mały tani laptop Dell

Mały tani laptop - Jaki wybrać i kupić?

Dodaj opinie lub recenzję