Telewizor do salonu

Telewizor do salonu to urządzenie, które towarzyszy nam nieprzerwanie już od kilkudziesięciu lat. Na dobre wrosło do wystroju, często nawet salon pozbawiony telewizora wydaje się dziwnie pusty i niekompletny. Nie mówiąc już o tym, że taki sprzęt stanowi centrum domowej rozrywki, oferując liczne funkcje i współpracując z innymi urządzeniami. Wobec tego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko odpowiedni zakup – zwłaszcza jeśli poprzedni TV odmówił posłuszeństwa lub jest już dość przestarzały.

Zastanawiacie się, jaki telewizor do salonu jest najlepszy? Zapraszamy do lektury poniższego poradnika. Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek na temat funkcji i parametrów, na które warto zwrócić uwagę, a nawet listę konkretnych modeli, mogących Was zainteresować.

Telewizor do salonu Ranking
Jaki Telewizor do salonu?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Dlaczego warto kupić telewizor do salonu?

Zacznijmy od funkcji, jakie pełni dobry telewizor do salonu. Wszyscy kojarzymy go przede wszystkim z oglądania programów telewizyjnych, seriali i filmów. Możemy to robić w samotności, ale także w większej grupie, bo przecież salon jest pomieszczeniem przeznaczonym do interakcji rodzinnych i towarzyskich. To jednak nie koniec. Najlepszy telewizor do salonu obsługuje także platformy VOD, pozwala na komfortowe oglądanie sportu, przeglądanie zdjęć rodzinnych w dużym formacie, a także grę na konsoli czy nawet na komputerze.

Telewizor do salonu
Telewizor do salonu / Opinie, ranking najlepszych i cena

Jaki telewizor do salonu wybrać i kupić?

Najważniejsze pytanie, jakie pojawia się w naszych głowach przed takim zakupem, brzmi: jaki jest najlepszy telewizor do salonu? Okazuje się, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Sami musimy zdecydować, jaki mamy budżet, na których funkcjach najbardziej nam zależy, czy jaka wielkość TV do salonu będzie odpowiednia na naszym metrażu. Żeby to ustalić, warto jednak zorientować się, co właściwie mamy do wyboru. najważniejsze cechy, jakie musimy wziąć pod uwagę, to:

  • Wielkość telewizora do salonu,
  • Ekran,
  • Smart TV,
  • Inne funkcje.

Zobacz też: Telewizor do gier do 3000 zł

Jaka wielkość telewizora do salonu – ile cali?

Zacznijmy od ustalenia, jaki rozmiar TV do salonu wybrać. Jest to parametr, który możemy ocenić już na pierwszy rzut oka, dlatego dobrze, by poszedł on na pierwszy ogień. Wielkość telewizora podajemy w calach. Mówią nam one, jaką przekątną posiada ekran. Do calarzu nie wlicza się ramki. W zależności od proporcji ekranu, modele o tych samych wartościach mogą się nieco różnić. Jednak najczęściej mamy do czynienia ze standardowymi 16:9 albo 16:10. Panoramiczny obraz to dziś najpopularniejszy format, w którym wyświetlana jest większość nowoczesnych filmów, gier i innych treści.

A więc ile cali do salonu wybrać? To zależy od powierzchni pomieszczenia i jego rozkładu. Aby uzyskać maksymalną wygodę oglądania, rozmiar telewizora do salonu musi być dostosowany do odległości, w jakiej siedzą osoby oglądające. Najłatwiej ustalić to poprzez zmierzenie odległości od kanapy do ściany, na której ma być zamontowany telewizor. W przypadku odległości mniejszych niż 3 metry, dobrym wyborem będzie 55-65 cali. W dużych pomieszczeniach możemy uzyskać odległość pozwalającą na zamontowanie nawet 85-calowego ekranu. To, ile cali telewizor do salonu powinien mieć, zależy także od jego rozdzielczości. Na przykład ekran 8K może znajdować się bliżej oglądających niż Full HD, a pojedyncze piksele wciąż nie są widoczne.

Sprawdź także: Telewizor do pokoju dziecka

Ekran w telewizorze do salonu

Kiedy już ustalimy, jaka wielkość telewizora do salonu w naszym mieszkaniu jest odpowiednia, przyjrzyjmy się dokładnie parametrom obrazu. Bardzo ważna jest wspomniana wcześniej rozdzielczość. Wpływa ona nie tylko na odległość, ale także na ostrość i szczegółowość. Według dzisiejszych standardów minimum to przynajmniej 4K lub Full HD przy mniejszym ekranie. Jednak nowoczesne rozwiązania oferują nam znacznie więcej. Ważna też jest matryca. jeśli nie ogranicza nas budżet, warto wybrać unowocześnione OLED lub QLED zamiast standardowej matrycy LED. Daje to lepsze efekty wizualne, żywsze kolory i głębsze kontrasty.

Jaki telewizor do salonu
Jaki telewizor do salonu wybrać i kupić?

Telewizor do salonu ze Smart T

v
Nie wyobrażamy sobie, by w XXI wieku najlepszy telewizor do salonu nie posiadał funkcji Smart TV. Jest to opcja, która pozwala nam oglądać, co tylko chcemy i kiedy chcemy. Taki telewizor posiada łączność z Internetem, a także system operacyjny i kilka przydatnych aplikacji. Mowa tu przede wszystkim o platformach VOD, czyli telewizji na życzenie, jak na przykład Netflix, Ipla, HBO Go i innych. Nie jesteśmy uzależnieni od telewizyjnej ramówki ani nie musimy oglądać reklam.

Może Cię zainteresować: Telewizor 65 cali do 5000 zł

Jaki telewizor do salonu jest najlepszy? Inne funkcje

To jednak nie koniec naszego zakupu. Najlepszy telewizor do salonu może nam oferować także funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest łączność Bluetooth. Pozwala połączyć się ze słuchawkami, dodatkowym sprzętem audio czy urządzeniami mobilnymi bez konieczności używania przewodów. Przydaje się także asystent do sterowania głosowego, możliwość nagrywania i odtwarzania z pamięci USB, obecność wbudowanych głośników stereo.

Jeśli chodzi o graczy, dla nich bardzo ważna będzie dynamika. Ekran odświeżający się z częstotliwością większą niż 120Hz zapewni doskonałą płynność, zwłaszcza jeśli dodamy do tego producenckie technologie poprawiające wizję i redukujące efekt smużenia. Zwróćmy uwagę też na czas reakcji plamki czy obecność złączy potrzebnych do podłączenia komputera lub konsoli. Natomiast jeśli chodzi o montaż, najlepszy telewizor do salonu posiada opcję zawieszenia na ścianie.

Zobacz również: Telewizor do 5000 zł

Gdzie powiesić telewizor w salonie?

A skoro już przy tej funkcji jesteśmy, warto też wspomnieć o tym, gdzie najlepiej powiesić telewizor do salonu. Możemy go oczywiście ustawić na stoliku, jednak jest tam bardziej narażony na zniszczenia, zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub zwierzęta. Powieszenie na ścianie zabezpiecza go i dodatkowo nie zagraca przestrzeni w pokoju. Najlepszy telewizor do salonu powinien być powieszony stosunkowo nisko, najlepiej nieco powyżej wysokości osób oglądających. Oczywiście musi znajdować się naprzeciwko kanapy lub innego siedziska. Dobrze, by na przeciwległej ścianie nie było okna – w przeciwnym razie za każdym razem, gdy będzie świeciło słońce, musimy je zasłaniać albo odbijające się promienie odbiorą nam całą przyjemność z oglądania.

Najlepszy telewizor do salonu
Najlepszy telewizor do salonu

Gdzie kupić telewizor do salonu?

W jakich sklepach znajdziemy dobry telewizor do salonu? Odpowiedzią na to pytanie są przede wszystkim wielkopowierzchniowe markety z artykułami radiowo-telewizyjnymi, a także sklepy internetowe. A co z producentami? Warto tu wymienić na przykład Samsung, Hisense, Sharp, Xiaomi, LG i innych.

Cena telewizora do salonu

Ile kosztuje telewizor do salonu? Najdroższe egzemplarze mogą nas wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jeśli jednak nasze możliwości finansowe są mniejsze, niczym się nie martwmy. Większość propozycji jest bardziej przystępna cenowo, a najtańsze telewizory znajdziemy już za około 1000 zł.

Telewizor do salonu – opinie

Niezależnie od tego, czy chcemy się zrelaksować po pracy, puścić dziecku bajkę, zagrać czy urządzić wieczorek sportowy dla przyjaciół, potrzebne będzie odpowiednie urządzenie. Maksymalną satysfakcję daje nam tylko dobranie go odpowiednio do swoich potrzeb i trybu życia. A na jakie aspekty Wy zwracacie szczególną uwagę? Czekamy na opinie o telewizorach do salonu!

Telewizor do salonu / Ranking najlepszych

Wolicie pozostawić taką decyzję bardziej doświadczonym osobom? Przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych telewizorów do salonu! Znajdziecie w nim tylko polecane i doskonale oceniane propozycje. Wystarczy tylko wybrać te, które pasują do Was i cenowo, i jeśli chodzi o funkcje oraz możliwości.

1.
SAMSUNG QE55S90C 55"
Telewizor do salonu Samsung
2.
PHILIPS 65PUS8818 65" LED 4K
Telewizor do salonu Philips
3.
Samsung QLED QE75Q80CAT - 75"
Telewizor do salonu Samsung
6.
Samsung QLED QE65Q80CAT - 65"
Telewizor do salonu Samsung

Telewizor do salonu - Jaki wybrać i kupić? Zobacz pozostałe artykuły: Brak tagw dla tego artykuu.

Dodaj opinie lub recenzję